Thomas Frank som landstræner? Det siger han selv

Den danske Brentford-cheftræner Thomas Frank sætter nu ord på muligheden for at blive dansk landstræner.



Fredag kom det frem, at Kasper Hjulmand havde taget beslutningen om at stoppe som dansk landstræner, og spekulationerne har siden svirret om, hvem den næste på posten skal være.

En af navnene har været Brentford-cheftræner Thomas Frank, som i et interview med Sky Sports fortæller om sit syn på muligheden. I det tilfælde greb han endda spørgsmålet fra journalisten, inden han kunne stille det, da han først spurgte til jobbet som engelsk landstræner.

– Ja, der er mange rygter. Jeg ved ikke, hvad det er. Det er selvfølgelig en stor ære. Jeg har tænkt på mit eget land, og det er måske dit næste spørgsmål, så det kan jeg tage for dig, så du ikke behøver spørge mig, siger han og fortsætter:

– Begge jobs ville selvfølgelig være en ære. Mit eget land har jeg tænkt på kunne være i fremtiden. Det handler altid om timing. Lige nu er jeg meget glad i Brentford, lyder det fra Thomas Frank.

Han peger desuden på, at alle har et ego, men at han mener, at han er i stand til at styre sit eget okay. Frank erkender dog, at det naturligvis altid er dejligt at blive boostet med interesse.

– Men jeg er glad for at gøre i Brentford, som måske er en af de bedste klubber at være i som cheftræner, fastslår Thomas Frank.

Frank har selv en fortid i DBU-regi, da han mellem 2008 og 2013 stod i spidsen for både U16-, U17, og U19-landsholdet.

Siden oktober 2018 har han været cheftræner i Brentford, som han overtog efter, at han havde assistenttræner i klubben. Siden rykkede han op i Premier League, hvor han har etableret klubben. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her er FC Københavns vej i Europa

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub