Thomas Frank har længe talt højt om, at Brentford-stjernen Ivan Toney bør få chancen på det engelske landshold, selv om han er sigtet for adskillige brud på bettingreglerne.
Torsdag har Thomas Frank fået sin vilje, for Gareth Southgate har udtaget Ivan Toney til det hold, som i de kommende kampe møder Italien og Ukraine i EM-kvalifikationen.
Det er en nyhed, som Thomas Frank er enormt tilfreds med, og på torsdagens pressemøde forud for lørdagens kamp mod Leicester blev han spurgt ind til nyheden.
– Jeg er meget stolt. Jeg er tilfreds, og jeg er glad, særligt på Ivans vegne. Jeg synes virkelig, at han fortjener det. Jeg sagde til ham foran alle spillerne i morges, hvor glad klubben er for det. Hvor glade vi er på hans vegne, og hvor velfortjent det er.
– Jeg kender ikke mange mennesker eller spillere, der har samme mentalitet som ham. Hans evne til at fokusere på det vigtigste, nemlig hvad der sker på græsset, selv om der sker meget omkring ham, siger Frank med henvisning til sagerne, der ruller om ørerne på Ivan Toney, og som kan koste ham en længere karantæne.
Ivan Toney har da også været en af denne sæsons varmeste offensivspillere i Premier League, og Thomas Frank var heller ikke bange for at hive statistikkerne frem på pressemødet for at forsvare udtagelsen af sin stjernespiller.
Her er danskeren imponeret over det selskab, som Ivan Toney befinder sig i.
– Kigger du på hans mål og assists, så er han nummer tre i Premier League. Han har været involveret i 20 mål – det er bemærkelsesværdigt. I top ti er der fire Arsenal-spillere, to City-spillere, Rashford, Salah, Kane og Ivan Toney fra Brentford. Wow! Udbryder Thomas Frank.
Ivan Toney kom onsdag atter på måltavlen, da Brentford vandt 2-0 over Southampton. Han har store ære af, at Brentford er nummer otte i Premier League og kun har tabt fem gange i 26 ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
DAGENS SPILFORSLAG
Sydafrika kan drille VM-vært i åbningskamp
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER