Thomas Frank kan ikke få armene ned: Wow!

Den danske Brentford-træner er ellevild på sin spillers vegne.



Thomas Frank har længe talt højt om, at Brentford-stjernen Ivan Toney bør få chancen på det engelske landshold, selv om han er sigtet for adskillige brud på bettingreglerne. 

Torsdag har Thomas Frank fået sin vilje, for Gareth Southgate har udtaget Ivan Toney til det hold, som i de kommende kampe møder Italien og Ukraine i EM-kvalifikationen.

Det er en nyhed, som Thomas Frank er enormt tilfreds med, og på torsdagens pressemøde forud for lørdagens kamp mod Leicester blev han spurgt ind til nyheden.

– Jeg er meget stolt. Jeg er tilfreds, og jeg er glad, særligt på Ivans vegne. Jeg synes virkelig, at han fortjener det. Jeg sagde til ham foran alle spillerne i morges, hvor glad klubben er for det. Hvor glade vi er på hans vegne, og hvor velfortjent det er.

– Jeg kender ikke mange mennesker eller spillere, der har samme mentalitet som ham. Hans evne til at fokusere på det vigtigste, nemlig hvad der sker på græsset, selv om der sker meget omkring ham, siger Frank med henvisning til sagerne, der ruller om ørerne på Ivan Toney, og som kan koste ham en længere karantæne.

Ivan Toney har da også været en af denne sæsons varmeste offensivspillere i Premier League, og Thomas Frank var heller ikke bange for at hive statistikkerne frem på pressemødet for at forsvare udtagelsen af sin stjernespiller. 

Her er danskeren imponeret over det selskab, som Ivan Toney befinder sig i.

– Kigger du på hans mål og assists, så er han nummer tre i Premier League. Han har været involveret i 20 mål – det er bemærkelsesværdigt. I top ti er der fire Arsenal-spillere, to City-spillere, Rashford, Salah, Kane og Ivan Toney fra Brentford. Wow! Udbryder Thomas Frank.

Ivan Toney kom onsdag atter på måltavlen, da Brentford vandt 2-0 over Southampton. Han har store ære af, at Brentford er nummer otte i Premier League og kun har tabt fem gange i 26 ligakampe.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Sender opfordring til Superliga-træner

I dialog med Steve Cooper

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal