Tirsdag kom nyheden om, at Gareth Southgate har valgt at stoppe som engelsk landstræner, og siden da har der været spekuleret heftigt i, hvem der skal være Englands næste landstræner.
Graham Potter, Mauricio Pochettino og Eddie Howe nævnes lige nu som favoritterne til at afløse Gareth Southgate, men flere medier peger også på en dansker som Englands næste landstræner.
Det er selvfølgelig Thomas Frank, der er tale om. Medier som The Athletic og The Independent peger på Brentford-bossen som en mulig kandidat til at overtage 'The Three Lions'.
– Hans trænerkvaliteter minder om Southgates. Han er loyal, vellidt af sine spillere, fuld af selvtillid, eftertænksom i pressen, åbensindet og uortodoks i jagten på enhver forbedring. Vil han være interesseret i jobbet, på et tidspunkt, hvor hans kurs er høj og hvor han sættes i forbindelse med massevis af storklubber? Det er et af de ubesvarede spørgsmål. I en situation, hvor de åbenlyse kandidater alle virker lidt middelmådige, er det værd at undersøge, skriver Evening Standard.
The Athletic peger også på Thomas Frank som en mulig engelsk landstræner.
– Thomas Frank har været i høj kurs denne sommer, hvor hans repræsentanter har afholdt samtaler med Chelsea og Manchester United. Det virker til, at han ikke kommer til at være i Brentford længe endnu, og det vil være et markant skridt op at overtage det engelske landshold, skriver The Athletic.
Mediet skriver, at Thomas Frank er 'en outsider' til at afløse Gareth Southgate, og peger i samme ombæring på, at Brentford-bossen har et godt tag på medierne og derudover er kendt for at spille progressiv fodbold.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER