Thomas Frank sættes i forbindelse med kæmpejob

Thomas Frank nævnes af flere engelske medier som en outsider til at afløse Gareth Southgate som Englands næste landstræner.



Tirsdag kom nyheden om, at Gareth Southgate har valgt at stoppe som engelsk landstræner, og siden da har der været spekuleret heftigt i, hvem der skal være Englands næste landstræner. 

Graham Potter, Mauricio Pochettino og Eddie Howe nævnes lige nu som favoritterne til at afløse Gareth Southgate, men flere medier peger også på en dansker som Englands næste landstræner. 

Det er selvfølgelig Thomas Frank, der er tale om. Medier som The Athletic og The Independent peger på Brentford-bossen som en mulig kandidat til at overtage 'The Three Lions'. 

– Hans trænerkvaliteter minder om Southgates. Han er loyal, vellidt af sine spillere, fuld af selvtillid, eftertænksom i pressen, åbensindet og uortodoks i jagten på enhver forbedring. Vil han være interesseret i jobbet, på et tidspunkt, hvor hans kurs er høj og hvor han sættes i forbindelse med massevis af storklubber? Det er et af de ubesvarede spørgsmål. I en situation, hvor de åbenlyse kandidater alle virker lidt middelmådige, er det værd at undersøge, skriver Evening Standard. 

The Athletic peger også på Thomas Frank som en mulig engelsk landstræner. 

– Thomas Frank har været i høj kurs denne sommer, hvor hans repræsentanter har afholdt samtaler med Chelsea og Manchester United. Det virker til, at han ikke kommer til at være i Brentford længe endnu, og det vil være et markant skridt op at overtage det engelske landshold, skriver The Athletic. 

Mediet skriver, at Thomas Frank er 'en outsider' til at afløse Gareth Southgate, og peger i samme ombæring på, at Brentford-bossen har et godt tag på medierne og derudover er kendt for at spille progressiv fodbold. 





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Manchester City – Brentford



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’