Thomas Frank sættes i forbindelse med kæmpejob

Thomas Frank nævnes af flere engelske medier som en outsider til at afløse Gareth Southgate som Englands næste landstræner.



Tirsdag kom nyheden om, at Gareth Southgate har valgt at stoppe som engelsk landstræner, og siden da har der været spekuleret heftigt i, hvem der skal være Englands næste landstræner. 

Graham Potter, Mauricio Pochettino og Eddie Howe nævnes lige nu som favoritterne til at afløse Gareth Southgate, men flere medier peger også på en dansker som Englands næste landstræner. 

Det er selvfølgelig Thomas Frank, der er tale om. Medier som The Athletic og The Independent peger på Brentford-bossen som en mulig kandidat til at overtage 'The Three Lions'. 

– Hans trænerkvaliteter minder om Southgates. Han er loyal, vellidt af sine spillere, fuld af selvtillid, eftertænksom i pressen, åbensindet og uortodoks i jagten på enhver forbedring. Vil han være interesseret i jobbet, på et tidspunkt, hvor hans kurs er høj og hvor han sættes i forbindelse med massevis af storklubber? Det er et af de ubesvarede spørgsmål. I en situation, hvor de åbenlyse kandidater alle virker lidt middelmådige, er det værd at undersøge, skriver Evening Standard. 

The Athletic peger også på Thomas Frank som en mulig engelsk landstræner. 

– Thomas Frank har været i høj kurs denne sommer, hvor hans repræsentanter har afholdt samtaler med Chelsea og Manchester United. Det virker til, at han ikke kommer til at være i Brentford længe endnu, og det vil være et markant skridt op at overtage det engelske landshold, skriver The Athletic. 

Mediet skriver, at Thomas Frank er 'en outsider' til at afløse Gareth Southgate, og peger i samme ombæring på, at Brentford-bossen har et godt tag på medierne og derudover er kendt for at spille progressiv fodbold. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’