Thomas Frank sættes i forbindelse med kæmpejob

Thomas Frank nævnes af flere engelske medier som en outsider til at afløse Gareth Southgate som Englands næste landstræner.



Tirsdag kom nyheden om, at Gareth Southgate har valgt at stoppe som engelsk landstræner, og siden da har der været spekuleret heftigt i, hvem der skal være Englands næste landstræner. 

Graham Potter, Mauricio Pochettino og Eddie Howe nævnes lige nu som favoritterne til at afløse Gareth Southgate, men flere medier peger også på en dansker som Englands næste landstræner. 

Det er selvfølgelig Thomas Frank, der er tale om. Medier som The Athletic og The Independent peger på Brentford-bossen som en mulig kandidat til at overtage 'The Three Lions'. 

– Hans trænerkvaliteter minder om Southgates. Han er loyal, vellidt af sine spillere, fuld af selvtillid, eftertænksom i pressen, åbensindet og uortodoks i jagten på enhver forbedring. Vil han være interesseret i jobbet, på et tidspunkt, hvor hans kurs er høj og hvor han sættes i forbindelse med massevis af storklubber? Det er et af de ubesvarede spørgsmål. I en situation, hvor de åbenlyse kandidater alle virker lidt middelmådige, er det værd at undersøge, skriver Evening Standard. 

The Athletic peger også på Thomas Frank som en mulig engelsk landstræner. 

– Thomas Frank har været i høj kurs denne sommer, hvor hans repræsentanter har afholdt samtaler med Chelsea og Manchester United. Det virker til, at han ikke kommer til at være i Brentford længe endnu, og det vil være et markant skridt op at overtage det engelske landshold, skriver The Athletic. 

Mediet skriver, at Thomas Frank er 'en outsider' til at afløse Gareth Southgate, og peger i samme ombæring på, at Brentford-bossen har et godt tag på medierne og derudover er kendt for at spille progressiv fodbold. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Usikker på Chido Obi-transfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Stort drama: Brasilien er videre!

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer