Thomas Frank sættes i forbindelse med kæmpejob

Thomas Frank nævnes af flere engelske medier som en outsider til at afløse Gareth Southgate som Englands næste landstræner.



Tirsdag kom nyheden om, at Gareth Southgate har valgt at stoppe som engelsk landstræner, og siden da har der været spekuleret heftigt i, hvem der skal være Englands næste landstræner. 

Graham Potter, Mauricio Pochettino og Eddie Howe nævnes lige nu som favoritterne til at afløse Gareth Southgate, men flere medier peger også på en dansker som Englands næste landstræner. 

Det er selvfølgelig Thomas Frank, der er tale om. Medier som The Athletic og The Independent peger på Brentford-bossen som en mulig kandidat til at overtage 'The Three Lions'. 

– Hans trænerkvaliteter minder om Southgates. Han er loyal, vellidt af sine spillere, fuld af selvtillid, eftertænksom i pressen, åbensindet og uortodoks i jagten på enhver forbedring. Vil han være interesseret i jobbet, på et tidspunkt, hvor hans kurs er høj og hvor han sættes i forbindelse med massevis af storklubber? Det er et af de ubesvarede spørgsmål. I en situation, hvor de åbenlyse kandidater alle virker lidt middelmådige, er det værd at undersøge, skriver Evening Standard. 

The Athletic peger også på Thomas Frank som en mulig engelsk landstræner. 

– Thomas Frank har været i høj kurs denne sommer, hvor hans repræsentanter har afholdt samtaler med Chelsea og Manchester United. Det virker til, at han ikke kommer til at være i Brentford længe endnu, og det vil være et markant skridt op at overtage det engelske landshold, skriver The Athletic. 

Mediet skriver, at Thomas Frank er 'en outsider' til at afløse Gareth Southgate, og peger i samme ombæring på, at Brentford-bossen har et godt tag på medierne og derudover er kendt for at spille progressiv fodbold. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion