Han var en stor profil på banen, der altid gav den gas, og også efter den aktive karriere blev indstillet har Thomas Gravesen været leveringsdygtig.
Som ekspert er han klar og kontant i spyttet, og derfor er Tipsbladet også særdeles stolt over at kunne præsentere Thomas Gravesen som EM-ekspert.
Til Tipsbladet vil han levere klummer, videoindhold, skarpe analyser og indhold til sociale medier. Og det bliver som altid råt for usødet, når han kommer med sit syn på slutrunden og ikke mindst det danske landshold, som Thomas Gravesen følger tæt og i øvrigt også elsker så højt.
Men “Graver” er ikke bange for at være kritisk over for det danske A-landshold og landstræner Kasper Hjulmand, hvis der er noget, han ikke er enig i. Og den skarpe stemme vil han også levere til sommer under EM-slutrunden.
– Jeg har i min fodboldkarriere og efterfølgende som medieperson haft et godt forhold til Tipsbladet. Tipsbladet har givet mig en mulighed for at debattere fodbold i medierne, og jeg er glad for de ting, jeg har lavet med Tipsbladet.
– Jeg kan stå inde for det, Tipsbladet repræsenterer, og jeg kan stå inde for den måde, Tipsbladet ser fodbold på.
– Det er hovedårsagen til, at jeg har sagt ja til at være EM-ekspert på Tipsbladet, siger Thomas Gravesen om sit nye job.
Thomas Gravesen glæder sig til at komme i gang.
– Vi kommer til at følge det danske A-landshold meget, meget tæt. Vi følger udviklingen, vi følger detaljerne. Vi vil være skarpe omkring det danske fodboldlandsholds tur igennem EM-maskinen i Tyskland.
– Den måde, jeg ser fodbold på, vil der ikke blive lavet om på. Det bliver meget af det samme. Det vil sige, at vi vil være faglige, vi vil være velinformerede og vi er forberedte på, at fodboldsnakken foregår derude i det store land, siger Thomas Gravesen.
Foruden at være Tipsbladets EM-ekspert vil Thomas Gravesen være i DR-studiet på dage, hvor det danske landshold spiller.
Stor kapacitet til Tipsbladet
At tilknytte Thomas Gravesen som EM-ekspert vækker stor glæde på redaktionen.Ikke mindst hos Allan Olsen, der er ansvarshavende chefredaktør.
– Det er rent ud sagt en drøm af en holdkammerat, vi får på Tipsbladet. Der er vel næppe nogen i det hér land, der elsker det danske landshold lige så meget som Thomas Gravesen, men samtidig er han også blevet den førende kritiker af det landshold, der om ikke så længe tager fat på EM-slutrunden.
– I Thomas Gravesen får vi heldigvis – lidt af det hele. De store følelser – både når det går godt og skidt – men også den kølige analyse af spillet på banen, siger Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør, Allan Olsen og fortsætter:
– Tipsbladets brugere kan under alle omstændigheder glæde sig tl en Thomas Gravesen for fuld udblæsning. Både på skrift, hvor hans kommentarer nok skal blive spændende læsning, men også på video. Og selvfølgelig alle Tipsbladets sociale medier. Jeg tør godt garantere, at man nærmest skal leve unde en sten, hvis ikke man støder på Thomas Gravesen og Tipsbladet i løbet af EM-slutrunden.
Som aktiv spillede Thomas Gravesen 66 A-landskampe, og det blev til fem mål. Han var med ved to EM-slutrunder samt VM i 2002.
På klubplan spillede han for Vejle Boldklub, Hamburger SV, Everton, Real Madrid og Celtic.
UNder EM vil han på Danmarks kampdage være en del af DR’s studie i Aarhus.

INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
FCK-bænken var rasende!
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
