Han var en stor profil på banen, der altid gav den gas, og også efter den aktive karriere blev indstillet har Thomas Gravesen været leveringsdygtig.
Som ekspert er han klar og kontant i spyttet, og derfor er Tipsbladet også særdeles stolt over at kunne præsentere Thomas Gravesen som EM-ekspert.
Til Tipsbladet vil han levere klummer, videoindhold, skarpe analyser og indhold til sociale medier. Og det bliver som altid råt for usødet, når han kommer med sit syn på slutrunden og ikke mindst det danske landshold, som Thomas Gravesen følger tæt og i øvrigt også elsker så højt.
Men “Graver” er ikke bange for at være kritisk over for det danske A-landshold og landstræner Kasper Hjulmand, hvis der er noget, han ikke er enig i. Og den skarpe stemme vil han også levere til sommer under EM-slutrunden.
– Jeg har i min fodboldkarriere og efterfølgende som medieperson haft et godt forhold til Tipsbladet. Tipsbladet har givet mig en mulighed for at debattere fodbold i medierne, og jeg er glad for de ting, jeg har lavet med Tipsbladet.
– Jeg kan stå inde for det, Tipsbladet repræsenterer, og jeg kan stå inde for den måde, Tipsbladet ser fodbold på.
– Det er hovedårsagen til, at jeg har sagt ja til at være EM-ekspert på Tipsbladet, siger Thomas Gravesen om sit nye job.
Thomas Gravesen glæder sig til at komme i gang.
– Vi kommer til at følge det danske A-landshold meget, meget tæt. Vi følger udviklingen, vi følger detaljerne. Vi vil være skarpe omkring det danske fodboldlandsholds tur igennem EM-maskinen i Tyskland.
– Den måde, jeg ser fodbold på, vil der ikke blive lavet om på. Det bliver meget af det samme. Det vil sige, at vi vil være faglige, vi vil være velinformerede og vi er forberedte på, at fodboldsnakken foregår derude i det store land, siger Thomas Gravesen.
Foruden at være Tipsbladets EM-ekspert vil Thomas Gravesen være i DR-studiet på dage, hvor det danske landshold spiller.
Stor kapacitet til Tipsbladet
At tilknytte Thomas Gravesen som EM-ekspert vækker stor glæde på redaktionen.Ikke mindst hos Allan Olsen, der er ansvarshavende chefredaktør.
– Det er rent ud sagt en drøm af en holdkammerat, vi får på Tipsbladet. Der er vel næppe nogen i det hér land, der elsker det danske landshold lige så meget som Thomas Gravesen, men samtidig er han også blevet den førende kritiker af det landshold, der om ikke så længe tager fat på EM-slutrunden.
– I Thomas Gravesen får vi heldigvis – lidt af det hele. De store følelser – både når det går godt og skidt – men også den kølige analyse af spillet på banen, siger Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør, Allan Olsen og fortsætter:
– Tipsbladets brugere kan under alle omstændigheder glæde sig tl en Thomas Gravesen for fuld udblæsning. Både på skrift, hvor hans kommentarer nok skal blive spændende læsning, men også på video. Og selvfølgelig alle Tipsbladets sociale medier. Jeg tør godt garantere, at man nærmest skal leve unde en sten, hvis ikke man støder på Thomas Gravesen og Tipsbladet i løbet af EM-slutrunden.
Som aktiv spillede Thomas Gravesen 66 A-landskampe, og det blev til fem mål. Han var med ved to EM-slutrunder samt VM i 2002.
På klubplan spillede han for Vejle Boldklub, Hamburger SV, Everton, Real Madrid og Celtic.
UNder EM vil han på Danmarks kampdage være en del af DR’s studie i Aarhus.

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Barcelona vandt 7-2
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Presset træner vil rotere mod FCM
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW