Lodtrækningen til Nations League er nu overstået, og det var ikke den nemmeste for Kasper Hjulmand og landsholdsherrerne.
Spanien blev trukket fra Pot 1, mens modstanderne fra Pot 3 og 4 blev Schweiz og Serbien, og sidstnævnte bliver jo også modstander til sommerens EM-slutrunde.
Tipsbladet-redaktør Troels Bager Thøgersen spår fine chancer for Danmark, men de kan også ende helt galt.
Spanien bliver unægteligt den sværeste modstander, men det er ikke umuligt at finde huller i det spanske hold.
– Det er jo helt indlysende et verdensklasse-mandskab. Jeg havde troet, at holdet ville være endnu bedre i dag, efter det på flere måder var det bedste hold ved EM 2021, og jeg synes, der mangler den verdensklasse-spiller i offensiven, der afgør kampene som Kylian Mbappé eller esserne hos England og Portugal. Spanien mangler en Mbappé eller Kane.
– Men Danmark har det ofte svært med Spanien, der måske er verdens stærkeste hold til at fastholde boldbesiddelsen. Man skal finde ud af, hvordan sammenlignelige hold som Japan og Skotland kunne frustrere og slå Spanien, for jeg tror ikke på, man kan spille sit eget hold uden at skelne til spanierne, siger Troels Bager Thøgersen.
Schweiz har tidliger skabt problemer for store fodboldnationer, men det er et hold, som Danmark skal kunne spille lige op med.
– Jeg synes altså ikke, Schweiz er så skræmmende en modstander. De har generelt gode placeringer på verdensranglisten, fordi de aktivt tænker over deres modstandere i træningskampe og får gode point fra de kampe. Spiller for spiller er Schweiz ikke bedre end Danmark, men schweizerne har jo ikke de samme dybe dale i præstationerne, som Hjulmands landshold har haft i i hvert fald halvandet år,
– Det har jo meget at sige, hvilken version af Danmark, der møder frem til de kampe. Er det 2023-udgaven af Danmark, er Schweiz sandsynligvis for stor en mundfuld, fortæller Troels Bager Thøgersen.
Slutteligt er der Serbien, der byder på flere store profiler, men de har haft svært ved at finde melodien.
– Jeg vil hellere have Serbiens offensive stjerner end Schweiz’. I hvert fald på papiret. Vlahovic, Mitrovic, Milinkovic-Savic og Tadic, de folk kan sagtens score på Frankrig og England. Men ærlig talt lever de oftest ikke op til det. Ja, Danmark skal møde dem til EM, men det var som toer efter Ungarn foran Montenegro, Litauen og Bulgarien. Når man møder stærke hold, taber man oftest, siger Tipsbladet-redaktøren.
Konklusionen er dog, at det kan ende helt galt for Danmark, hvis der ikke findes et bedre niveau end i 2023.
– Det er helt klart her, Danmarks landshold skal have fire eller seks point, men igen: Er det 2023-Danmark, vi får at se, kan det nemt ende i danske tårer og katastrofe-overskrifter, afslutter Troels Bager Thøgersen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
DAGENS SPILFORSLAG