Tipsbladet-redaktør: Kan blive katastrofalt for DK

Den danske Nations League-lodtrækning kan ende i tårer og katastrofe-overskrifter, vurderer Tipsbladets redaktør Troels Bager Thøgersen.



Lodtrækningen til Nations League er nu overstået, og det var ikke den nemmeste for Kasper Hjulmand og landsholdsherrerne.

Spanien blev trukket fra Pot 1, mens modstanderne fra Pot 3 og 4 blev Schweiz og Serbien, og sidstnævnte bliver jo også modstander til sommerens EM-slutrunde.

Tipsbladet-redaktør Troels Bager Thøgersen spår fine chancer for Danmark, men de kan også ende helt galt.

Spanien bliver unægteligt den sværeste modstander, men det er ikke umuligt at finde huller i det spanske hold.

– Det er jo helt indlysende et verdensklasse-mandskab. Jeg havde troet, at holdet ville være endnu bedre i dag, efter det på flere måder var det bedste hold ved EM 2021, og jeg synes, der mangler den verdensklasse-spiller i offensiven, der afgør kampene som Kylian Mbappé eller esserne hos England og Portugal. Spanien mangler en Mbappé eller Kane.

– Men Danmark har det ofte svært med Spanien, der måske er verdens stærkeste hold til at fastholde boldbesiddelsen. Man skal finde ud af, hvordan sammenlignelige hold som Japan og Skotland kunne frustrere og slå Spanien, for jeg tror ikke på, man kan spille sit eget hold uden at skelne til spanierne, siger Troels Bager Thøgersen.

Schweiz har tidliger skabt problemer for store fodboldnationer, men det er et hold, som Danmark skal kunne spille lige op med.

– Jeg synes altså ikke, Schweiz er så skræmmende en modstander. De har generelt gode placeringer på verdensranglisten, fordi de aktivt tænker over deres modstandere i træningskampe og får gode point fra de kampe. Spiller for spiller er Schweiz ikke bedre end Danmark, men schweizerne har jo ikke de samme dybe dale i præstationerne, som Hjulmands landshold har haft i i hvert fald halvandet år,

– Det har jo meget at sige, hvilken version af Danmark, der møder frem til de kampe. Er det 2023-udgaven af Danmark, er Schweiz sandsynligvis for stor en mundfuld, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Slutteligt er der Serbien, der byder på flere store profiler, men de har haft svært ved at finde melodien.

– Jeg vil hellere have Serbiens offensive stjerner end Schweiz’. I hvert fald på papiret. Vlahovic, Mitrovic, Milinkovic-Savic og Tadic, de folk kan sagtens score på Frankrig og England. Men ærlig talt lever de oftest ikke op til det. Ja, Danmark skal møde dem til EM, men det var som toer efter Ungarn foran Montenegro, Litauen og Bulgarien. Når man møder stærke hold, taber man oftest, siger Tipsbladet-redaktøren.

Konklusionen er dog, at det kan ende helt galt for Danmark, hvis der ikke findes et bedre niveau end i 2023.

– Det er helt klart her, Danmarks landshold skal have fire eller seks point, men igen: Er det 2023-Danmark, vi får at se, kan det nemt ende i danske tårer og katastrofe-overskrifter, afslutter Troels Bager Thøgersen.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Højlund slutter sæsonen med bravour

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Fem bud på Brøndbys nye træner

Storkamp af Patrick Dorgu