Lodtrækningen til Nations League er nu overstået, og det var ikke den nemmeste for Kasper Hjulmand og landsholdsherrerne.
Spanien blev trukket fra Pot 1, mens modstanderne fra Pot 3 og 4 blev Schweiz og Serbien, og sidstnævnte bliver jo også modstander til sommerens EM-slutrunde.
Tipsbladet-redaktør Troels Bager Thøgersen spår fine chancer for Danmark, men de kan også ende helt galt.
Spanien bliver unægteligt den sværeste modstander, men det er ikke umuligt at finde huller i det spanske hold.
– Det er jo helt indlysende et verdensklasse-mandskab. Jeg havde troet, at holdet ville være endnu bedre i dag, efter det på flere måder var det bedste hold ved EM 2021, og jeg synes, der mangler den verdensklasse-spiller i offensiven, der afgør kampene som Kylian Mbappé eller esserne hos England og Portugal. Spanien mangler en Mbappé eller Kane.
– Men Danmark har det ofte svært med Spanien, der måske er verdens stærkeste hold til at fastholde boldbesiddelsen. Man skal finde ud af, hvordan sammenlignelige hold som Japan og Skotland kunne frustrere og slå Spanien, for jeg tror ikke på, man kan spille sit eget hold uden at skelne til spanierne, siger Troels Bager Thøgersen.
Schweiz har tidliger skabt problemer for store fodboldnationer, men det er et hold, som Danmark skal kunne spille lige op med.
– Jeg synes altså ikke, Schweiz er så skræmmende en modstander. De har generelt gode placeringer på verdensranglisten, fordi de aktivt tænker over deres modstandere i træningskampe og får gode point fra de kampe. Spiller for spiller er Schweiz ikke bedre end Danmark, men schweizerne har jo ikke de samme dybe dale i præstationerne, som Hjulmands landshold har haft i i hvert fald halvandet år,
– Det har jo meget at sige, hvilken version af Danmark, der møder frem til de kampe. Er det 2023-udgaven af Danmark, er Schweiz sandsynligvis for stor en mundfuld, fortæller Troels Bager Thøgersen.
Slutteligt er der Serbien, der byder på flere store profiler, men de har haft svært ved at finde melodien.
– Jeg vil hellere have Serbiens offensive stjerner end Schweiz’. I hvert fald på papiret. Vlahovic, Mitrovic, Milinkovic-Savic og Tadic, de folk kan sagtens score på Frankrig og England. Men ærlig talt lever de oftest ikke op til det. Ja, Danmark skal møde dem til EM, men det var som toer efter Ungarn foran Montenegro, Litauen og Bulgarien. Når man møder stærke hold, taber man oftest, siger Tipsbladet-redaktøren.
Konklusionen er dog, at det kan ende helt galt for Danmark, hvis der ikke findes et bedre niveau end i 2023.
– Det er helt klart her, Danmarks landshold skal have fire eller seks point, men igen: Er det 2023-Danmark, vi får at se, kan det nemt ende i danske tårer og katastrofe-overskrifter, afslutter Troels Bager Thøgersen.
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
– Vi tror på et godt resultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
