Tipsbladet-redaktør: Kan blive katastrofalt for DK

Den danske Nations League-lodtrækning kan ende i tårer og katastrofe-overskrifter, vurderer Tipsbladets redaktør Troels Bager Thøgersen.



Lodtrækningen til Nations League er nu overstået, og det var ikke den nemmeste for Kasper Hjulmand og landsholdsherrerne.

Spanien blev trukket fra Pot 1, mens modstanderne fra Pot 3 og 4 blev Schweiz og Serbien, og sidstnævnte bliver jo også modstander til sommerens EM-slutrunde.

Tipsbladet-redaktør Troels Bager Thøgersen spår fine chancer for Danmark, men de kan også ende helt galt.

Spanien bliver unægteligt den sværeste modstander, men det er ikke umuligt at finde huller i det spanske hold.

– Det er jo helt indlysende et verdensklasse-mandskab. Jeg havde troet, at holdet ville være endnu bedre i dag, efter det på flere måder var det bedste hold ved EM 2021, og jeg synes, der mangler den verdensklasse-spiller i offensiven, der afgør kampene som Kylian Mbappé eller esserne hos England og Portugal. Spanien mangler en Mbappé eller Kane.

– Men Danmark har det ofte svært med Spanien, der måske er verdens stærkeste hold til at fastholde boldbesiddelsen. Man skal finde ud af, hvordan sammenlignelige hold som Japan og Skotland kunne frustrere og slå Spanien, for jeg tror ikke på, man kan spille sit eget hold uden at skelne til spanierne, siger Troels Bager Thøgersen.

Schweiz har tidliger skabt problemer for store fodboldnationer, men det er et hold, som Danmark skal kunne spille lige op med.

– Jeg synes altså ikke, Schweiz er så skræmmende en modstander. De har generelt gode placeringer på verdensranglisten, fordi de aktivt tænker over deres modstandere i træningskampe og får gode point fra de kampe. Spiller for spiller er Schweiz ikke bedre end Danmark, men schweizerne har jo ikke de samme dybe dale i præstationerne, som Hjulmands landshold har haft i i hvert fald halvandet år,

– Det har jo meget at sige, hvilken version af Danmark, der møder frem til de kampe. Er det 2023-udgaven af Danmark, er Schweiz sandsynligvis for stor en mundfuld, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Slutteligt er der Serbien, der byder på flere store profiler, men de har haft svært ved at finde melodien.

– Jeg vil hellere have Serbiens offensive stjerner end Schweiz’. I hvert fald på papiret. Vlahovic, Mitrovic, Milinkovic-Savic og Tadic, de folk kan sagtens score på Frankrig og England. Men ærlig talt lever de oftest ikke op til det. Ja, Danmark skal møde dem til EM, men det var som toer efter Ungarn foran Montenegro, Litauen og Bulgarien. Når man møder stærke hold, taber man oftest, siger Tipsbladet-redaktøren.

Konklusionen er dog, at det kan ende helt galt for Danmark, hvis der ikke findes et bedre niveau end i 2023.

– Det er helt klart her, Danmarks landshold skal have fire eller seks point, men igen: Er det 2023-Danmark, vi får at se, kan det nemt ende i danske tårer og katastrofe-overskrifter, afslutter Troels Bager Thøgersen.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Medie: Ændring i Schmeichel-plan



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Alexander Lind blæst bagover

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Mbappé afviser teori

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker drillet af Mourinho



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Josip Radošević på samtlige forsider

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Presset er på Danmark!

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

The Gunners deprimerer The Blues

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter