Tipsbladet-redaktør: Kan blive katastrofalt for DK

Den danske Nations League-lodtrækning kan ende i tårer og katastrofe-overskrifter, vurderer Tipsbladets redaktør Troels Bager Thøgersen.



Lodtrækningen til Nations League er nu overstået, og det var ikke den nemmeste for Kasper Hjulmand og landsholdsherrerne.

Spanien blev trukket fra Pot 1, mens modstanderne fra Pot 3 og 4 blev Schweiz og Serbien, og sidstnævnte bliver jo også modstander til sommerens EM-slutrunde.

Tipsbladet-redaktør Troels Bager Thøgersen spår fine chancer for Danmark, men de kan også ende helt galt.

Spanien bliver unægteligt den sværeste modstander, men det er ikke umuligt at finde huller i det spanske hold.

– Det er jo helt indlysende et verdensklasse-mandskab. Jeg havde troet, at holdet ville være endnu bedre i dag, efter det på flere måder var det bedste hold ved EM 2021, og jeg synes, der mangler den verdensklasse-spiller i offensiven, der afgør kampene som Kylian Mbappé eller esserne hos England og Portugal. Spanien mangler en Mbappé eller Kane.

– Men Danmark har det ofte svært med Spanien, der måske er verdens stærkeste hold til at fastholde boldbesiddelsen. Man skal finde ud af, hvordan sammenlignelige hold som Japan og Skotland kunne frustrere og slå Spanien, for jeg tror ikke på, man kan spille sit eget hold uden at skelne til spanierne, siger Troels Bager Thøgersen.

Schweiz har tidliger skabt problemer for store fodboldnationer, men det er et hold, som Danmark skal kunne spille lige op med.

– Jeg synes altså ikke, Schweiz er så skræmmende en modstander. De har generelt gode placeringer på verdensranglisten, fordi de aktivt tænker over deres modstandere i træningskampe og får gode point fra de kampe. Spiller for spiller er Schweiz ikke bedre end Danmark, men schweizerne har jo ikke de samme dybe dale i præstationerne, som Hjulmands landshold har haft i i hvert fald halvandet år,

– Det har jo meget at sige, hvilken version af Danmark, der møder frem til de kampe. Er det 2023-udgaven af Danmark, er Schweiz sandsynligvis for stor en mundfuld, fortæller Troels Bager Thøgersen.

Slutteligt er der Serbien, der byder på flere store profiler, men de har haft svært ved at finde melodien.

– Jeg vil hellere have Serbiens offensive stjerner end Schweiz'. I hvert fald på papiret. Vlahovic, Mitrovic, Milinkovic-Savic og Tadic, de folk kan sagtens score på Frankrig og England. Men ærlig talt lever de oftest ikke op til det. Ja, Danmark skal møde dem til EM, men det var som toer efter Ungarn foran Montenegro, Litauen og Bulgarien. Når man møder stærke hold, taber man oftest, siger Tipsbladet-redaktøren.

Konklusionen er dog, at det kan ende helt galt for Danmark, hvis der ikke findes et bedre niveau end i 2023.

– Det er helt klart her, Danmarks landshold skal have fire eller seks point, men igen: Er det 2023-Danmark, vi får at se, kan det nemt ende i danske tårer og katastrofe-overskrifter, afslutter Troels Bager Thøgersen.





Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Chokeret over Lionel Messi

Tip mod danskerklub på mental sommerferie



FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen



Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag