Den danske træner for Sveriges fodboldlandshold, Jon Dahl Tomasson, er stolt over at stå i spidsen for det svenske mandskab.
Det siger han lørdag aften, efter at det lykkedes for Sverige at sikre sig oprykning til B-laget i Nations League.
– Det er en fantastisk følelse, siger Tomasson til Viaplay.
– Jeg er virkelig stolt over at stå i spidsen for det her hold. Det er op til mig at give holdet en retning, og jeg føler, at spillerne elsker den retning. De gør alt for Sverige, lyder det fra den tidligere danske landsholdsangriber.
Oprykningen blev sikret via en 2-1-sejr hjemme over Slovakiet.
Svenskernes mål blev scoret af angrebsprofilerne Viktor Gyökeres og Alexander Isak, der også lagde op til hinandens scoringer.
Gyökeres og Isak nyder til daglig stor succes i deres respektive klubber, portugisiske Sporting og engelske Newcastle. Alligevel kæmper de – ligesom resten af Sveriges landshold – for de blågule farver, bemærker Tomasson.
– Vi har en række stjernespillere, som kæmper benhårdt for holdet, og alle andre gør deres for at hjælpe dem. Vi skabte en hel del situationer i dag.
– Der var selvfølgelig også nogle sjuskede øjeblikke, som da vi gav det udlignende mål væk og mistede den tidlige føring i første halvleg. Men det var en fantastisk indsats af gutterne, siger Tomasson.
Viktor Gyökeres scorede kampens første mål allerede efter tre minutter.
Cirka et kvarter senere udlignede Slovakiets David Hancko til 1-1, inden Alexander Isak i begyndelsen af anden halvleg gjorde det til 2-1.
Resultatet betyder, at svenskerne har 13 point efter fem kampe i deres Nations League-gruppe og ikke længere kan hentes på førstepladsen.
Tirsdag venter den sidste kamp i gruppen for Sverige. Der er tale om en udekamp mod gruppens sidsteplads, Aserbajdsjan.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER