Den danske træner for Sveriges fodboldlandshold, Jon Dahl Tomasson, er stolt over at stå i spidsen for det svenske mandskab.
Det siger han lørdag aften, efter at det lykkedes for Sverige at sikre sig oprykning til B-laget i Nations League.
– Det er en fantastisk følelse, siger Tomasson til Viaplay.
– Jeg er virkelig stolt over at stå i spidsen for det her hold. Det er op til mig at give holdet en retning, og jeg føler, at spillerne elsker den retning. De gør alt for Sverige, lyder det fra den tidligere danske landsholdsangriber.
Oprykningen blev sikret via en 2-1-sejr hjemme over Slovakiet.
Svenskernes mål blev scoret af angrebsprofilerne Viktor Gyökeres og Alexander Isak, der også lagde op til hinandens scoringer.
Gyökeres og Isak nyder til daglig stor succes i deres respektive klubber, portugisiske Sporting og engelske Newcastle. Alligevel kæmper de – ligesom resten af Sveriges landshold – for de blågule farver, bemærker Tomasson.
– Vi har en række stjernespillere, som kæmper benhårdt for holdet, og alle andre gør deres for at hjælpe dem. Vi skabte en hel del situationer i dag.
– Der var selvfølgelig også nogle sjuskede øjeblikke, som da vi gav det udlignende mål væk og mistede den tidlige føring i første halvleg. Men det var en fantastisk indsats af gutterne, siger Tomasson.
Viktor Gyökeres scorede kampens første mål allerede efter tre minutter.
Cirka et kvarter senere udlignede Slovakiets David Hancko til 1-1, inden Alexander Isak i begyndelsen af anden halvleg gjorde det til 2-1.
Resultatet betyder, at svenskerne har 13 point efter fem kampe i deres Nations League-gruppe og ikke længere kan hentes på førstepladsen.
Tirsdag venter den sidste kamp i gruppen for Sverige. Der er tale om en udekamp mod gruppens sidsteplads, Aserbajdsjan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen