Den danske træner for Sveriges fodboldlandshold, Jon Dahl Tomasson, er stolt over at stå i spidsen for det svenske mandskab.
Det siger han lørdag aften, efter at det lykkedes for Sverige at sikre sig oprykning til B-laget i Nations League.
– Det er en fantastisk følelse, siger Tomasson til Viaplay.
– Jeg er virkelig stolt over at stå i spidsen for det her hold. Det er op til mig at give holdet en retning, og jeg føler, at spillerne elsker den retning. De gør alt for Sverige, lyder det fra den tidligere danske landsholdsangriber.
Oprykningen blev sikret via en 2-1-sejr hjemme over Slovakiet.
Svenskernes mål blev scoret af angrebsprofilerne Viktor Gyökeres og Alexander Isak, der også lagde op til hinandens scoringer.
Gyökeres og Isak nyder til daglig stor succes i deres respektive klubber, portugisiske Sporting og engelske Newcastle. Alligevel kæmper de – ligesom resten af Sveriges landshold – for de blågule farver, bemærker Tomasson.
– Vi har en række stjernespillere, som kæmper benhårdt for holdet, og alle andre gør deres for at hjælpe dem. Vi skabte en hel del situationer i dag.
– Der var selvfølgelig også nogle sjuskede øjeblikke, som da vi gav det udlignende mål væk og mistede den tidlige føring i første halvleg. Men det var en fantastisk indsats af gutterne, siger Tomasson.
Viktor Gyökeres scorede kampens første mål allerede efter tre minutter.
Cirka et kvarter senere udlignede Slovakiets David Hancko til 1-1, inden Alexander Isak i begyndelsen af anden halvleg gjorde det til 2-1.
Resultatet betyder, at svenskerne har 13 point efter fem kampe i deres Nations League-gruppe og ikke længere kan hentes på førstepladsen.
Tirsdag venter den sidste kamp i gruppen for Sverige. Der er tale om en udekamp mod gruppens sidsteplads, Aserbajdsjan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT