Den danske træner for Sveriges fodboldlandshold, Jon Dahl Tomasson, er stolt over at stå i spidsen for det svenske mandskab.
Det siger han lørdag aften, efter at det lykkedes for Sverige at sikre sig oprykning til B-laget i Nations League.
– Det er en fantastisk følelse, siger Tomasson til Viaplay.
– Jeg er virkelig stolt over at stå i spidsen for det her hold. Det er op til mig at give holdet en retning, og jeg føler, at spillerne elsker den retning. De gør alt for Sverige, lyder det fra den tidligere danske landsholdsangriber.
Oprykningen blev sikret via en 2-1-sejr hjemme over Slovakiet.
Svenskernes mål blev scoret af angrebsprofilerne Viktor Gyökeres og Alexander Isak, der også lagde op til hinandens scoringer.
Gyökeres og Isak nyder til daglig stor succes i deres respektive klubber, portugisiske Sporting og engelske Newcastle. Alligevel kæmper de – ligesom resten af Sveriges landshold – for de blågule farver, bemærker Tomasson.
– Vi har en række stjernespillere, som kæmper benhårdt for holdet, og alle andre gør deres for at hjælpe dem. Vi skabte en hel del situationer i dag.
– Der var selvfølgelig også nogle sjuskede øjeblikke, som da vi gav det udlignende mål væk og mistede den tidlige føring i første halvleg. Men det var en fantastisk indsats af gutterne, siger Tomasson.
Viktor Gyökeres scorede kampens første mål allerede efter tre minutter.
Cirka et kvarter senere udlignede Slovakiets David Hancko til 1-1, inden Alexander Isak i begyndelsen af anden halvleg gjorde det til 2-1.
Resultatet betyder, at svenskerne har 13 point efter fem kampe i deres Nations League-gruppe og ikke længere kan hentes på førstepladsen.
Tirsdag venter den sidste kamp i gruppen for Sverige. Der er tale om en udekamp mod gruppens sidsteplads, Aserbajdsjan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
MEDIE