ALGORFA (Tipsbladet): Feyenoord fik i sommer en dansk cheftræner i form Brian Priske, men den hollandske storklub jagtede faktisk også flere danske landsholdsspillere denne sommer.
Mandag bekræftede Mads Bidstrup, at Feyenoord var ude efter ham i slutningen af transfervinduet, og tirsdag kunne Andreas Skov Olsen så bekræfte over for Tipsbladet, at Feyenoord forsøgte at hente ham i sommer. Interessen var også så konkret, at den danske landsholdsspiller blev præsenteret for den hollandske topklubs tilbud.
– Ja, det var det. Det var det bestemt. Det blev ikke til et skifte dertil. Men jo, jeg blev præsenteret for det, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet tirsdag eftermiddag på La Finca-resortet i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor og træner i denne uge.
Var det noget, du kunne have været interesseret i, hvis det havde kunnet lade sig gøre?
– Ja, det kunne det godt have været. Men det blev rimeligt hurtigt skudt ned igen, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Andreas Skov Olsen.
Det har været nogle fede år, også at kunne få lov til at vinde ligaen to år. Det har været fedt, men jeg giver dig ret i, at der er meget kritik
Andreas Skov OlsenKantspiller, Danmark og Club Brugge
Club Brugge var ikke klar til at slippe den danske stjerne, selvom Feyenoord angiveligt var klar til at gøre Skov Olsen til klubbens rekordtransfer. Den 24-årige dansker er dog stadig godt tilfreds med tingenes tilstand i øjeblikket.
– Jeg synes, at det går okay i Club Brugge. Jeg har haft en fin sæsonstart og har fået spillet en masse fodbold, så det er dejligt. På landsholdet har jeg det også rigtigt godt, det er dejligt at være tilbage, her i Spanien i varme rammer med drengene. Så generelt har jeg det godt, siger Andreas Skov Olsen.
I den næste uges tid skal Club Brugge-profilen være en del af landsholdslejren, hvor der blæser nye vinde, efter at Lars Knudsen midlertidigt har fået rollen som landstræner. Andreas Skov Olsen mener dog stadig, at det meste er, som det plejer på landsholdet.
– Jeg synes ikke som sådan, at der er noget uden for banen, der har ændret sig. Det er stadig de samme folk, der er her, og den samme gode energi, der altid er. Det samme sammenhold, som der er blevet bygget op over mange år. Så er der måske blevet ændret på nogle ting på banen, som vi så ved den seneste samling, som også gav os to sejre. Så jeg synes, at det har været en god start, lyder det fra Andreas Skov Olsen.
Hårdhændede kritikere
I den belgiske liga er Andreas Skov Olsen en af de absolutte stjerner, men danskeren slipper alligevel ikke for at få hård kritik fra diverse belgiske eksperter og medier med jævne mellemrum. Det er rigtigt nok, at Belgien er et fodboldland, hvor kritikerne ofte er ude med riven, erkender Andreas Skov Olsen.
– Ja, det har du ret i. Det er det. Specielt dernede er de hurtige til at komme med kritik. Det er jo, hvad det er. Jeg tror ikke, at man skal tage det så tungt.
– Men jo, det er en liga, som der kommer mere og mere fokus på. Det er en super fed liga, synes jeg, med rigtigt mange gode hold og gode spillere, så jeg er glad for at være der. Det har været nogle fede år, også at kunne få lov til at vinde ligaen to år. Det har været fedt, men jeg giver dig ret i, at der er meget kritik, lyder det fra Andreas Skov Olsen med et stort grin.
Er det noget, du selv læser med i, eller holder du det ude?
– Som spiller er man nødt til at prøve at holde det ude. Sådan vil det altid være. Den ene dag er det stolpe ind og den anden dag er det stolpe ud, og så bliver du også vurderet ud fra det.
I landsholdslejren er Andreas Skov Olsen for en stund holdkammerat med to spillere, som han i klubregi konkurrerer med. Club Brugge-profilen går dog ikke decideret og driller Kasper Dolberg og Anders Dreyer med, at Club Brugge løb med guldet i sidste sæson.
– Nej, ikke rigtig, men lad mig sige det sådan, at da vi vandt i sidste sæson, der var det rart, for der var jeg den eneste fra Brugge, der var med (på landsholdet, red.), og de var fire fra Anderlecht. Jeg vil ikke sige, at jeg drillede dem, men jeg knyttede måske næven en ekstra ting, lyder det afslutningsvist fra Andreas Skov Olsen med et glimt i øjet.
Andreas Skov Olsen er noteret for 34 kampe for Danmark.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER