Topklub jagtede Skov Olsen: ‘Det blev skudt ned’

Feyenoord jagtede i sommer Andreas Skov Olsen, og den danske landsholdsstjerne fortæller nu til Tipsbladet, at han godt kunne have været interesseret i et skifte til den hollandske storklub.



ALGORFA (Tipsbladet): Feyenoord fik i sommer en dansk cheftræner i form Brian Priske, men den hollandske storklub jagtede faktisk også flere danske landsholdsspillere denne sommer. 

Mandag bekræftede Mads Bidstrup, at Feyenoord var ude efter ham i slutningen af transfervinduet, og tirsdag kunne Andreas Skov Olsen så bekræfte over for Tipsbladet, at Feyenoord forsøgte at hente ham i sommer. Interessen var også så konkret, at den danske landsholdsspiller blev præsenteret for den hollandske topklubs tilbud. 

– Ja, det var det. Det var det bestemt. Det blev ikke til et skifte dertil. Men jo, jeg blev præsenteret for det, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet tirsdag eftermiddag på La Finca-resortet i det sydlige Spanien, hvor landsholdet bor og træner i denne uge. 

Var det noget, du kunne have været interesseret i, hvis det havde kunnet lade sig gøre?

– Ja, det kunne det godt have været. Men det blev rimeligt hurtigt skudt ned igen, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Andreas Skov Olsen. 

Det har været nogle fede år, også at kunne få lov til at vinde ligaen to år. Det har været fedt, men jeg giver dig ret i, at der er meget kritik

Andreas Skov Olsen
Kantspiller, Danmark og Club Brugge

Club Brugge var ikke klar til at slippe den danske stjerne, selvom Feyenoord angiveligt var klar til at gøre Skov Olsen til klubbens rekordtransfer. Den 24-årige dansker er dog stadig godt tilfreds med tingenes tilstand i øjeblikket.

– Jeg synes, at det går okay i Club Brugge. Jeg har haft en fin sæsonstart og har fået spillet en masse fodbold, så det er dejligt. På landsholdet har jeg det også rigtigt godt, det er dejligt at være tilbage, her i Spanien i varme rammer med drengene. Så generelt har jeg det godt, siger Andreas Skov Olsen. 

I den næste uges tid skal Club Brugge-profilen være en del af landsholdslejren, hvor der blæser nye vinde, efter at Lars Knudsen midlertidigt har fået rollen som landstræner. Andreas Skov Olsen mener dog stadig, at det meste er, som det plejer på landsholdet. 

– Jeg synes ikke som sådan, at der er noget uden for banen, der har ændret sig. Det er stadig de samme folk, der er her, og den samme gode energi, der altid er. Det samme sammenhold, som der er blevet bygget op over mange år. Så er der måske blevet ændret på nogle ting på banen, som vi så ved den seneste samling, som også gav os to sejre. Så jeg synes, at det har været en god start, lyder det fra Andreas Skov Olsen. 

Andreas Skov Olsen blev jagtet af Feyenoord i sommer. Foto: Alamy

Hårdhændede kritikere
I den belgiske liga er Andreas Skov Olsen en af de absolutte stjerner, men danskeren slipper alligevel ikke for at få hård kritik fra diverse belgiske eksperter og medier med jævne mellemrum. Det er rigtigt nok, at Belgien er et fodboldland, hvor kritikerne ofte er ude med riven, erkender Andreas Skov Olsen.

– Ja, det har du ret i. Det er det. Specielt dernede er de hurtige til at komme med kritik. Det er jo, hvad det er. Jeg tror ikke, at man skal tage det så tungt.

– Men jo, det er en liga, som der kommer mere og mere fokus på. Det er en super fed liga, synes jeg, med rigtigt mange gode hold og gode spillere, så jeg er glad for at være der. Det har været nogle fede år, også at kunne få lov til at vinde ligaen to år. Det har været fedt, men jeg giver dig ret i, at der er meget kritik, lyder det fra Andreas Skov Olsen med et stort grin. 

Er det noget, du selv læser med i, eller holder du det ude?

– Som spiller er man nødt til at prøve at holde det ude. Sådan vil det altid være. Den ene dag er det stolpe ind og den anden dag er det stolpe ud, og så bliver du også vurderet ud fra det.

I landsholdslejren er Andreas Skov Olsen for en stund holdkammerat med to spillere, som han i klubregi konkurrerer med. Club Brugge-profilen går dog ikke decideret og driller Kasper Dolberg og Anders Dreyer med, at Club Brugge løb med guldet i sidste sæson. 

– Nej, ikke rigtig, men lad mig sige det sådan, at da vi vandt i sidste sæson, der var det rart, for der var jeg den eneste fra Brugge, der var med (på landsholdet, red.), og de var fire fra Anderlecht. Jeg vil ikke sige, at jeg drillede dem, men jeg knyttede måske næven en ekstra ting, lyder det afslutningsvist fra Andreas Skov Olsen med et glimt i øjet. 

Andreas Skov Olsen er noteret for 34 kampe for Danmark. 



Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her er Efterårets Hold i Superligaen

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’