En række danske topangribere har deres daglige gang i Bundesligaen. Lige nu er det Marcus Ingvartsen, der gør det bedst.
Hverken Jonas Wind, Yussuf Poulsen eller Kasper Dolberg kan måle sig med den tidligere Superliga-topscorer, der har scoret otte kasser for Mainz 05 i Tysklands bedste række – det er mere end de tre andre tilsammen.
Derfor er 27-årige Ingvartsen også udtaget til Danmarks kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan, og dermed er han tilbage i landsholdsvarmen, efter at han blev vraget til VM.
– Det er dejligt at være tilbage på landsholdet. Jeg blev ikke udtaget til VM, og kort før afgang fik jeg det kedelige opkald fra Kasper Hjulmand. Den her gang var det et lidt sjovere opkald, jeg fik, så jeg glæder mig rigtig meget til den kommende samling, siger Marcus Ingvartsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det er kæmpe stort for mig at være på det danske landshold. Foreløbig er det blevet til en enkelt kamp, og det var en kæmpe dag i mit liv. Hver gang, der er samling, er det et mål for mig at være med. Den her gang skal vi også spille hjemme i Parken, og især de senere år har det bare været helt vildt fedt.
Danmark floppede som bekendt fælt til VM, og Marcus Ingvartsen var ét af de navne, der efterfølgende blev diskuteret. Nogle mener, det var en klar fejl af Kasper Hjulmand ikke at tage Mainz-angriberen med – især med tanke på, at flere af hans konkurrenter mødte op uden ret meget kampform.
Hovedpersonen selv lægger ikke skjul på, at han blev skuffet over den manglende VM-udtagelse.
– Jeg var lige kommet tilbage fra en skade, men jeg følte, jeg var kommet rigtig godt tilbage og havde lige scoret i fem kampe i træk. Så jeg havde en forhåbning, og derfor var det kedeligt, da Hjulmand ringede, men nu ser jeg fremad. Sådan er gamet nogle gange, siger Ingvartsen.
Marcus Ingvartsen var første gang udtaget til landsholdet i 2017, så det er efterhånden en del år, han har været inde i varmen. Alligevel er det kun blevet til en enkelt landskamp.
– Jeg havde nok håbet på mere de seneste år. I Union Berlin spillede jeg mere midtbane end angriber, og jeg ser mig selv som angriber, og det gør Hjulmand også. Derfor fik jeg ikke vist mig ordentligt frem, og det satte mig lidt tilbage i forhold til landsholdet. Det var også en af grundene til, at jeg skiftede til Mainz, siger Ingvartsen.
Denne gang er hverken Yussuf Poulsen eller Kasper Dolberg udtaget til landsholdet, og Marcus Ingvartsen øjner en god mulighed for spilletid i de kommende kampe.
– Jeg har forhåbninger om spilletid. Jeg er i rigtig god form og får lavet mine mål. Jeg føler mig godt tilpas og har masser af selvtillid, så jeg møder ind på landsholdet med masser af energi og positivitet. Jeg håber, at det er min tur til at få chancen den her gang, slutter Marcus Ingvartsen.
Søndag møder Marcus Ingvartsen og holdkammeraterne Freiburg i Bundesligaen, inden angriberen sætter kursen mod Helsingør, hvor det danske landshold samles fra mandag.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
LIVE: AGF klarede presset!
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER