Det kan godt være, at Danmark røg ud af VM med et brag, og det kan også godt være, at det danske landshold lige har leveret et utroligt skuffende resultat med et nederlag på 2-3 til Kasakhstan, efter man var foran med 2-0 ved pausen.
For står det til DBU, sætter Kasper Hjulmand sin signatur på en forlængelse.
Over for TV 2 gør Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU, det klart, at unionen ønsker at fortsætte med Kasper Hjulmand på den lange bane. Det har han tidligere tilkendegivet, og den holdning er altså ikke ændret trods nederlaget til Kasakhstan og det skuffende VM-exit.
Landstræneren virkede chokeret efter nederlaget i Kasakhstan – med rette – og mens nogle danskere er utilfredse med trænerens arbejde med holdet, er der i DBU stor tilfredshed og et ønske om at fortsætte længere end 2024, hvor aftalen løber ud.
– Vi vil gerne forlænge med Kasper Hjulmand. Han gør et suverænt stykke arbejde. Du siger, der er høje forventninger, og det er, fordi vi har spillet godt. Vi kan ikke vinde alle kampe, og vi synes, at kampen mod Kasakhstan var dårlig, og det var ikke godt nok. Der skal strammes op. Jeg har også en forventning om, at det kommer til at ske. Bare for at slå fast – vi er sindssygt glade for Kasper Hjulmand, og vi vil gerne have, at han fortsætter, siger Peter Møller til TV 2.
Mens Møller gerne ser, at Hjulmand fortsætter længere end til sommeren 2024, sparker landstræneren spørgsmålet til hjørne og siger, at han ikke er der, hvor han tænker på det lige nu.
Danmark møder næste gang Nordirland på hjemmebane den 16. juni, inden man tre dage senere gæster Slovenien.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen pegede søndag aften på, at Kasper Hjulmand ikke var fyringstruet, men at DBU gør klogt i tænke i landstræneralternativer efter 2024.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED