Trods fadæse: DBU vil forlænge med Kasper Hjulmand

Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, fastslår, at unionen fortsat ønsker at forlænge Kasper Hjulmands kontrakt.



Det kan godt være, at Danmark røg ud af VM med et brag, og det kan også godt være, at det danske landshold lige har leveret et utroligt skuffende resultat med et nederlag på 2-3 til Kasakhstan, efter man var foran med 2-0 ved pausen.

For står det til DBU, sætter Kasper Hjulmand sin signatur på en forlængelse.

Over for TV 2 gør Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU, det klart, at unionen ønsker at fortsætte med Kasper Hjulmand på den lange bane. Det har han tidligere tilkendegivet, og den holdning er altså ikke ændret trods nederlaget til Kasakhstan og det skuffende VM-exit.

Landstræneren virkede chokeret efter nederlaget i Kasakhstan – med rette – og mens nogle danskere er utilfredse med trænerens arbejde med holdet, er der i DBU stor tilfredshed og et ønske om at fortsætte længere end 2024, hvor aftalen løber ud.

– Vi vil gerne forlænge med Kasper Hjulmand. Han gør et suverænt stykke arbejde. Du siger, der er høje forventninger, og det er, fordi vi har spillet godt. Vi kan ikke vinde alle kampe, og vi synes, at kampen mod Kasakhstan var dårlig, og det var ikke godt nok. Der skal strammes op. Jeg har også en forventning om, at det kommer til at ske. Bare for at slå fast – vi er sindssygt glade for Kasper Hjulmand, og vi vil gerne have, at han fortsætter, siger Peter Møller til TV 2.

Mens Møller gerne ser, at Hjulmand fortsætter længere end til sommeren 2024, sparker landstræneren spørgsmålet til hjørne og siger, at han ikke er der, hvor han tænker på det lige nu.

Danmark møder næste gang Nordirland på hjemmebane den 16. juni, inden man tre dage senere gæster Slovenien.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen pegede søndag aften på, at Kasper Hjulmand ikke var fyringstruet, men at DBU gør klogt i tænke i landstræneralternativer efter 2024.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke