Det kan godt være, at Danmark røg ud af VM med et brag, og det kan også godt være, at det danske landshold lige har leveret et utroligt skuffende resultat med et nederlag på 2-3 til Kasakhstan, efter man var foran med 2-0 ved pausen.
For står det til DBU, sætter Kasper Hjulmand sin signatur på en forlængelse.
Over for TV 2 gør Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU, det klart, at unionen ønsker at fortsætte med Kasper Hjulmand på den lange bane. Det har han tidligere tilkendegivet, og den holdning er altså ikke ændret trods nederlaget til Kasakhstan og det skuffende VM-exit.
Landstræneren virkede chokeret efter nederlaget i Kasakhstan – med rette – og mens nogle danskere er utilfredse med trænerens arbejde med holdet, er der i DBU stor tilfredshed og et ønske om at fortsætte længere end 2024, hvor aftalen løber ud.
– Vi vil gerne forlænge med Kasper Hjulmand. Han gør et suverænt stykke arbejde. Du siger, der er høje forventninger, og det er, fordi vi har spillet godt. Vi kan ikke vinde alle kampe, og vi synes, at kampen mod Kasakhstan var dårlig, og det var ikke godt nok. Der skal strammes op. Jeg har også en forventning om, at det kommer til at ske. Bare for at slå fast – vi er sindssygt glade for Kasper Hjulmand, og vi vil gerne have, at han fortsætter, siger Peter Møller til TV 2.
Mens Møller gerne ser, at Hjulmand fortsætter længere end til sommeren 2024, sparker landstræneren spørgsmålet til hjørne og siger, at han ikke er der, hvor han tænker på det lige nu.
Danmark møder næste gang Nordirland på hjemmebane den 16. juni, inden man tre dage senere gæster Slovenien.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen pegede søndag aften på, at Kasper Hjulmand ikke var fyringstruet, men at DBU gør klogt i tænke i landstræneralternativer efter 2024.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER