Det kan godt være, at Danmark røg ud af VM med et brag, og det kan også godt være, at det danske landshold lige har leveret et utroligt skuffende resultat med et nederlag på 2-3 til Kasakhstan, efter man var foran med 2-0 ved pausen.
For står det til DBU, sætter Kasper Hjulmand sin signatur på en forlængelse.
Over for TV 2 gør Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU, det klart, at unionen ønsker at fortsætte med Kasper Hjulmand på den lange bane. Det har han tidligere tilkendegivet, og den holdning er altså ikke ændret trods nederlaget til Kasakhstan og det skuffende VM-exit.
Landstræneren virkede chokeret efter nederlaget i Kasakhstan – med rette – og mens nogle danskere er utilfredse med trænerens arbejde med holdet, er der i DBU stor tilfredshed og et ønske om at fortsætte længere end 2024, hvor aftalen løber ud.
– Vi vil gerne forlænge med Kasper Hjulmand. Han gør et suverænt stykke arbejde. Du siger, der er høje forventninger, og det er, fordi vi har spillet godt. Vi kan ikke vinde alle kampe, og vi synes, at kampen mod Kasakhstan var dårlig, og det var ikke godt nok. Der skal strammes op. Jeg har også en forventning om, at det kommer til at ske. Bare for at slå fast – vi er sindssygt glade for Kasper Hjulmand, og vi vil gerne have, at han fortsætter, siger Peter Møller til TV 2.
Mens Møller gerne ser, at Hjulmand fortsætter længere end til sommeren 2024, sparker landstræneren spørgsmålet til hjørne og siger, at han ikke er der, hvor han tænker på det lige nu.
Danmark møder næste gang Nordirland på hjemmebane den 16. juni, inden man tre dage senere gæster Slovenien.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen pegede søndag aften på, at Kasper Hjulmand ikke var fyringstruet, men at DBU gør klogt i tænke i landstræneralternativer efter 2024.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’