Han blev fyret i Anderlecht for en måned siden, men Brian Riemer kan sagtens blive en succes, hvis han bliver landstræner for Danmark.
Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad og dermed har fulgt Brian Riemer på nærmeste hold i knap to år, siden den danske træner blev ansat i den belgiske klub i december 2022.
Både Bold og TV 2 erfarede tidligere på ugen, at Brian Riemer er en af DBU's kandidater til landstrænerjobbet, og det kommer ikke bag på Jürgen Geril.
– Det er ikke en stor overraskelse i mine øjne, for jeg synes, at Brian Riemer har et vist potentiale. Han var meget kritiseret i Belgien, fordi man ikke kunne få øje på de offensive spillemønstre i Anderlecht, men han gjorde også nogle gode ting.
– Han skabte en virkelig god gruppe i Anderlecht og han løftede spillere som Dolberg og Dreyer til et nyt niveau. De var utrolige i sidste sæson, især Dreyer, som scorede mange mål og var vigtig med assister også. Dolberg scorede 15 mål, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.
Ifølge den belgiske journalist er der flere ting, der taler for, at den 46-årige Brian Riemer kan blive en succes, hvis han kommer til at stå i spidsen for Danmark.
– Han leverede nogle gode ting i Anderlecht, og han kender mange danske spillere. Han har en virkelig god forbindelse til dem. I den henseende synes jeg, det er logisk (at Riemer er en landstrænerkandidat, red.), især hvis Danmark leder efter en dansk træner, som ikke er for dyr. Det er logisk, at de retter blikket mod Riemer.
– Og måske har han potentiale som landstræner, hvor du ikke har muligheden for at træne i hverdagen. Du har ikke den samme mulighed for at øve kreative spillemønstre og den slags, men at skabe en gruppe og en struktur, og at spille efter resultater, det er ting, han kan. Måske vil det være godt for Danmark at have sådan en landstræner, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Inden tiden i Anderlecht har Brian Riemer blandt andet været assistenttræner i Brentford og FC København, ligesom han også har været cheftræner for FC Københavns U19-hold.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER