Tror på Riemer som landstræner: Har en særlig evne

Brian Riemer har nogle særlige kvaliteter som træner, der kan gøre ham egnet til at være landstræner for Danmark, vurderer belgisk journalist.



Han blev fyret i Anderlecht for en måned siden, men Brian Riemer kan sagtens blive en succes, hvis han bliver landstræner for Danmark. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad og dermed har fulgt Brian Riemer på nærmeste hold i knap to år, siden den danske træner blev ansat i den belgiske klub i december 2022. 

Både Bold og TV 2 erfarede tidligere på ugen, at Brian Riemer er en af DBU's kandidater til landstrænerjobbet, og det kommer ikke bag på Jürgen Geril. 

– Det er ikke en stor overraskelse i mine øjne, for jeg synes, at Brian Riemer har et vist potentiale. Han var meget kritiseret i Belgien, fordi man ikke kunne få øje på de offensive spillemønstre i Anderlecht, men han gjorde også nogle gode ting.

– Han skabte en virkelig god gruppe i Anderlecht og han løftede spillere som Dolberg og Dreyer til et nyt niveau. De var utrolige i sidste sæson, især Dreyer, som scorede mange mål og var vigtig med assister også. Dolberg scorede 15 mål, siger Jürgen Geril til Tipsbladet. 

Ifølge den belgiske journalist er der flere ting, der taler for, at den 46-årige Brian Riemer kan blive en succes, hvis han kommer til at stå i spidsen for Danmark. 

– Han leverede nogle gode ting i Anderlecht, og han kender mange danske spillere. Han har en virkelig god forbindelse til dem. I den henseende synes jeg, det er logisk (at Riemer er en landstrænerkandidat, red.), især hvis Danmark leder efter en dansk træner, som ikke er for dyr. Det er logisk, at de retter blikket mod Riemer.

– Og måske har han potentiale som landstræner, hvor du ikke har muligheden for at træne i hverdagen. Du har ikke den samme mulighed for at øve kreative spillemønstre og den slags, men at skabe en gruppe og en struktur, og at spille efter resultater, det er ting, han kan. Måske vil det være godt for Danmark at have sådan en landstræner, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril. 

Inden tiden i Anderlecht har Brian Riemer blandt andet været assistenttræner i Brentford og FC København, ligesom han også har været cheftræner for FC Københavns U19-hold. 





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Er det Chido Obis store chance?

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Pernille Harder med perlemål

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Superliga-løgn

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’