Han blev fyret i Anderlecht for en måned siden, men Brian Riemer kan sagtens blive en succes, hvis han bliver landstræner for Danmark.
Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad og dermed har fulgt Brian Riemer på nærmeste hold i knap to år, siden den danske træner blev ansat i den belgiske klub i december 2022.
Både Bold og TV 2 erfarede tidligere på ugen, at Brian Riemer er en af DBU's kandidater til landstrænerjobbet, og det kommer ikke bag på Jürgen Geril.
– Det er ikke en stor overraskelse i mine øjne, for jeg synes, at Brian Riemer har et vist potentiale. Han var meget kritiseret i Belgien, fordi man ikke kunne få øje på de offensive spillemønstre i Anderlecht, men han gjorde også nogle gode ting.
– Han skabte en virkelig god gruppe i Anderlecht og han løftede spillere som Dolberg og Dreyer til et nyt niveau. De var utrolige i sidste sæson, især Dreyer, som scorede mange mål og var vigtig med assister også. Dolberg scorede 15 mål, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.
Ifølge den belgiske journalist er der flere ting, der taler for, at den 46-årige Brian Riemer kan blive en succes, hvis han kommer til at stå i spidsen for Danmark.
– Han leverede nogle gode ting i Anderlecht, og han kender mange danske spillere. Han har en virkelig god forbindelse til dem. I den henseende synes jeg, det er logisk (at Riemer er en landstrænerkandidat, red.), især hvis Danmark leder efter en dansk træner, som ikke er for dyr. Det er logisk, at de retter blikket mod Riemer.
– Og måske har han potentiale som landstræner, hvor du ikke har muligheden for at træne i hverdagen. Du har ikke den samme mulighed for at øve kreative spillemønstre og den slags, men at skabe en gruppe og en struktur, og at spille efter resultater, det er ting, han kan. Måske vil det være godt for Danmark at have sådan en landstræner, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Inden tiden i Anderlecht har Brian Riemer blandt andet været assistenttræner i Brentford og FC København, ligesom han også har været cheftræner for FC Københavns U19-hold.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT