Han blev fyret i Anderlecht for en måned siden, men Brian Riemer kan sagtens blive en succes, hvis han bliver landstræner for Danmark.
Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad og dermed har fulgt Brian Riemer på nærmeste hold i knap to år, siden den danske træner blev ansat i den belgiske klub i december 2022.
Både Bold og TV 2 erfarede tidligere på ugen, at Brian Riemer er en af DBU's kandidater til landstrænerjobbet, og det kommer ikke bag på Jürgen Geril.
– Det er ikke en stor overraskelse i mine øjne, for jeg synes, at Brian Riemer har et vist potentiale. Han var meget kritiseret i Belgien, fordi man ikke kunne få øje på de offensive spillemønstre i Anderlecht, men han gjorde også nogle gode ting.
– Han skabte en virkelig god gruppe i Anderlecht og han løftede spillere som Dolberg og Dreyer til et nyt niveau. De var utrolige i sidste sæson, især Dreyer, som scorede mange mål og var vigtig med assister også. Dolberg scorede 15 mål, siger Jürgen Geril til Tipsbladet.
Ifølge den belgiske journalist er der flere ting, der taler for, at den 46-årige Brian Riemer kan blive en succes, hvis han kommer til at stå i spidsen for Danmark.
– Han leverede nogle gode ting i Anderlecht, og han kender mange danske spillere. Han har en virkelig god forbindelse til dem. I den henseende synes jeg, det er logisk (at Riemer er en landstrænerkandidat, red.), især hvis Danmark leder efter en dansk træner, som ikke er for dyr. Det er logisk, at de retter blikket mod Riemer.
– Og måske har han potentiale som landstræner, hvor du ikke har muligheden for at træne i hverdagen. Du har ikke den samme mulighed for at øve kreative spillemønstre og den slags, men at skabe en gruppe og en struktur, og at spille efter resultater, det er ting, han kan. Måske vil det være godt for Danmark at have sådan en landstræner, lyder det afslutningsvist fra Jürgen Geril.
Inden tiden i Anderlecht har Brian Riemer blandt andet været assistenttræner i Brentford og FC København, ligesom han også har været cheftræner for FC Københavns U19-hold.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER