Tunge hjerter i landsholdslejren: Det er hårdt

Kasper Hjulmand har haft svært ved at foretage nogle telefonopkald, da han skulle udtage sin danske VM-trup.



26 danske landsholdsspillere og et trænerteam med Kasper Hjulmand i spidsen rejser tirsdag til Qatar.

Her påbegynder de VM-slutrunden mod Tunesien tirsdag i næste uge. Tre målmænd, otte forsvarsspillere, otte midtbanespillere og syv offensivspillere skal forsvare de danske farver ved VM.

Flere af spillerne har været med mange gange før, mens andre er mere uprøvede. Det har været hårdt for Kasper Hjulmand at lave de afgørende telefonopkald, fortæller han til den skrevne presse kort før afrejsen til Qatar.

– Jeg kan ikke sætte ord på, hvor meget jeg sætter pris på Jannik (Vestergaard). Den tid, hvor jeg har været landstræner, har han været en solid støtte. Han har spillet rigtig gode landskampe, hvor han har været en stor leder. Han har et hoved, som jeg godt kan lide, han tænker sig om, og har en personlighed, der klæder vores gruppe.

– Det er desværre sådan, at det ikke kun er efteråret men også foråret, hvor han ikke har spillet. Vi tog ham med i juli, selvom han ikke havde spillet hele foråret, så det er meget irriterende, at han ikke har fået flere kampe. Det er hårdt, når det er en spiller og person, som man holder rigtig meget af. Jeg håber ikke, at jeg vokser fra, at synes, at det er ubehageligt at ringe og sige den slags ting.

35 gange har stopperen fra Leicester repræsenteret Danmark, hvor han i størstedelen af dem har haft Simon Kjær ved sin side. Derfor var det også ekstra hårdt for den blonde anfører at skulle undvære Jannik Vestergaard i Qatar.

– Jeg er meget tæt på Jannik også udenfor banen. Jeg har også talt med Jannik undervejs og i dag [mandag, red.]. Det er selvfølgelig ikke en sjov samtale. Han var skuffet og jeg er ked af det på hans vegne. Jeg forstår jo også godt, hvorfor den kære landstræner har taget det valg, og så er jeg sikker på, at Jannik kommer tilbage igen, siger Simon Kjær til den skrevne presse.

Mens Jannik Vestergaards manglende spilletid gjorde udfaldet, så har andre spillet sig tættere på en plads. En af dem er Philip Billing, der har været en af Bournemouths bedste i denne sæson, men heller ikke ham fandt Kasper Hjulmand plads til.

– Det er forbandet, at der er spillere, som har fortjent at være med, og det har Philip med de præstationer. Min opgave er at se hvordan vi kan spille kampene bedst muligt, og der har jeg valgt at tage de fem midtbanespillere, som står forrest i forhold til vores spil. Vi har så valgt at tage en ekstra kantspiller med i Robert Skov, da han kan udfylde begge kanter. Det er det relationelle der gør det. Det er en spiller, som har gjort det godt, som jeg godt kan lide, men jeg har valgt det hold, som jeg tror på er bedst.

Danmark åbner VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november. Derudover er man i gruppe med Frankrig og Australien.





‘Det er pinligt for dansk fodbold’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

FC København – Vejle Boldklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sender stikpille til FC København-flop

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Intens deler mellem AGF og Midtjylland