Tunge hjerter i landsholdslejren: Det er hårdt

Kasper Hjulmand har haft svært ved at foretage nogle telefonopkald, da han skulle udtage sin danske VM-trup.



26 danske landsholdsspillere og et trænerteam med Kasper Hjulmand i spidsen rejser tirsdag til Qatar.

Her påbegynder de VM-slutrunden mod Tunesien tirsdag i næste uge. Tre målmænd, otte forsvarsspillere, otte midtbanespillere og syv offensivspillere skal forsvare de danske farver ved VM.

Flere af spillerne har været med mange gange før, mens andre er mere uprøvede. Det har været hårdt for Kasper Hjulmand at lave de afgørende telefonopkald, fortæller han til den skrevne presse kort før afrejsen til Qatar.

– Jeg kan ikke sætte ord på, hvor meget jeg sætter pris på Jannik (Vestergaard). Den tid, hvor jeg har været landstræner, har han været en solid støtte. Han har spillet rigtig gode landskampe, hvor han har været en stor leder. Han har et hoved, som jeg godt kan lide, han tænker sig om, og har en personlighed, der klæder vores gruppe.

– Det er desværre sådan, at det ikke kun er efteråret men også foråret, hvor han ikke har spillet. Vi tog ham med i juli, selvom han ikke havde spillet hele foråret, så det er meget irriterende, at han ikke har fået flere kampe. Det er hårdt, når det er en spiller og person, som man holder rigtig meget af. Jeg håber ikke, at jeg vokser fra, at synes, at det er ubehageligt at ringe og sige den slags ting.

35 gange har stopperen fra Leicester repræsenteret Danmark, hvor han i størstedelen af dem har haft Simon Kjær ved sin side. Derfor var det også ekstra hårdt for den blonde anfører at skulle undvære Jannik Vestergaard i Qatar.

– Jeg er meget tæt på Jannik også udenfor banen. Jeg har også talt med Jannik undervejs og i dag [mandag, red.]. Det er selvfølgelig ikke en sjov samtale. Han var skuffet og jeg er ked af det på hans vegne. Jeg forstår jo også godt, hvorfor den kære landstræner har taget det valg, og så er jeg sikker på, at Jannik kommer tilbage igen, siger Simon Kjær til den skrevne presse.

Mens Jannik Vestergaards manglende spilletid gjorde udfaldet, så har andre spillet sig tættere på en plads. En af dem er Philip Billing, der har været en af Bournemouths bedste i denne sæson, men heller ikke ham fandt Kasper Hjulmand plads til.

– Det er forbandet, at der er spillere, som har fortjent at være med, og det har Philip med de præstationer. Min opgave er at se hvordan vi kan spille kampene bedst muligt, og der har jeg valgt at tage de fem midtbanespillere, som står forrest i forhold til vores spil. Vi har så valgt at tage en ekstra kantspiller med i Robert Skov, da han kan udfylde begge kanter. Det er det relationelle der gør det. Det er en spiller, som har gjort det godt, som jeg godt kan lide, men jeg har valgt det hold, som jeg tror på er bedst.

Danmark åbner VM-slutrunden mod Tunesien den 22. november. Derudover er man i gruppe med Frankrig og Australien.







LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Froholdt med klar transfermelding

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Nedslående Dorgu-melding

– En sindssygt fed følelse

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Chok – forlænger med Brøndby

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff