TV 2 beklager nedbrud: Udbetaler ikke erstatning

TV 2 lægger sig fladt ned og beklager det nedbrud, TV 2 Play kortvarigt var ramt af under torsdagens landskamp.



Det danske landshold spillede i sort torsdag aften mod Kroatien. På samme tid gik TV 2 Play også i sort.

Streamingtjenesten, som viste Danmarks landskamp fra Zagreb, var nede i en periode i første halvleg, og det medførte naturligvis mange utilfredse seere, som gik glip af en del af kampen, før problemerne blev fikset. 

Over for Ekstra Bladet beklager Cathrine Kier, som er kommunikationsdirektør for TV 2, de udfordringer, der var. 

Hun fortæller, at TV 2 Play er gået over til en ny videoplatform, og at der opstod tekniske udfordringer, da mange seere var på samtidig. Cathrine Kier understreger, at man vil gøre alt, hvad man kan for, at lignende problemer ikke opstår under VM-slutrunden. 

Hun fastslår desuden, at der ikke vil blive udbetalt en erstatning til de brugere, som var ramt af nedbruddet torsdag aften.

– Nej, det gør der ikke. Vi var hurtige til at få lagt det her livestream ud. Jeg tror, at det var maks 20 minutter, at vi havde problemer. Det var også 20 minutter for meget, siger Kier til Ekstra Bladet og slår fast, at TV 2 heller ikke har tænkt sig at sænke prisen på TV 2 Play.

På søndag møder Danmark de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i Parken – her må man håbe på en bedre aften for både TV 2 Play og det danske landshold, der tabte 1-2 til Kroatien. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her kan du se de danske hold i Europa

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF – Brøndby IF

Randers FC – Silkeborg IF