TV 2 beklager nedbrud: Udbetaler ikke erstatning

TV 2 lægger sig fladt ned og beklager det nedbrud, TV 2 Play kortvarigt var ramt af under torsdagens landskamp.



Det danske landshold spillede i sort torsdag aften mod Kroatien. På samme tid gik TV 2 Play også i sort.

Streamingtjenesten, som viste Danmarks landskamp fra Zagreb, var nede i en periode i første halvleg, og det medførte naturligvis mange utilfredse seere, som gik glip af en del af kampen, før problemerne blev fikset. 

Over for Ekstra Bladet beklager Cathrine Kier, som er kommunikationsdirektør for TV 2, de udfordringer, der var. 

Hun fortæller, at TV 2 Play er gået over til en ny videoplatform, og at der opstod tekniske udfordringer, da mange seere var på samtidig. Cathrine Kier understreger, at man vil gøre alt, hvad man kan for, at lignende problemer ikke opstår under VM-slutrunden. 

Hun fastslår desuden, at der ikke vil blive udbetalt en erstatning til de brugere, som var ramt af nedbruddet torsdag aften.

– Nej, det gør der ikke. Vi var hurtige til at få lagt det her livestream ud. Jeg tror, at det var maks 20 minutter, at vi havde problemer. Det var også 20 minutter for meget, siger Kier til Ekstra Bladet og slår fast, at TV 2 heller ikke har tænkt sig at sænke prisen på TV 2 Play.

På søndag møder Danmark de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i Parken – her må man håbe på en bedre aften for både TV 2 Play og det danske landshold, der tabte 1-2 til Kroatien. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Ecuador

Vil hente tysk landsholdsstjerne

AGF køber ham

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?