TV 2 beklager nedbrud: Udbetaler ikke erstatning

TV 2 lægger sig fladt ned og beklager det nedbrud, TV 2 Play kortvarigt var ramt af under torsdagens landskamp.



Det danske landshold spillede i sort torsdag aften mod Kroatien. På samme tid gik TV 2 Play også i sort.

Streamingtjenesten, som viste Danmarks landskamp fra Zagreb, var nede i en periode i første halvleg, og det medførte naturligvis mange utilfredse seere, som gik glip af en del af kampen, før problemerne blev fikset. 

Over for Ekstra Bladet beklager Cathrine Kier, som er kommunikationsdirektør for TV 2, de udfordringer, der var. 

Hun fortæller, at TV 2 Play er gået over til en ny videoplatform, og at der opstod tekniske udfordringer, da mange seere var på samtidig. Cathrine Kier understreger, at man vil gøre alt, hvad man kan for, at lignende problemer ikke opstår under VM-slutrunden. 

Hun fastslår desuden, at der ikke vil blive udbetalt en erstatning til de brugere, som var ramt af nedbruddet torsdag aften.

– Nej, det gør der ikke. Vi var hurtige til at få lagt det her livestream ud. Jeg tror, at det var maks 20 minutter, at vi havde problemer. Det var også 20 minutter for meget, siger Kier til Ekstra Bladet og slår fast, at TV 2 heller ikke har tænkt sig at sænke prisen på TV 2 Play.

På søndag møder Danmark de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i Parken – her må man håbe på en bedre aften for både TV 2 Play og det danske landshold, der tabte 1-2 til Kroatien. 







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Stopper karrieren

De vil gerne have Jens Jønsson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK