TV 2 beklager nedbrud: Udbetaler ikke erstatning

TV 2 lægger sig fladt ned og beklager det nedbrud, TV 2 Play kortvarigt var ramt af under torsdagens landskamp.



Det danske landshold spillede i sort torsdag aften mod Kroatien. På samme tid gik TV 2 Play også i sort.

Streamingtjenesten, som viste Danmarks landskamp fra Zagreb, var nede i en periode i første halvleg, og det medførte naturligvis mange utilfredse seere, som gik glip af en del af kampen, før problemerne blev fikset. 

Over for Ekstra Bladet beklager Cathrine Kier, som er kommunikationsdirektør for TV 2, de udfordringer, der var. 

Hun fortæller, at TV 2 Play er gået over til en ny videoplatform, og at der opstod tekniske udfordringer, da mange seere var på samtidig. Cathrine Kier understreger, at man vil gøre alt, hvad man kan for, at lignende problemer ikke opstår under VM-slutrunden. 

Hun fastslår desuden, at der ikke vil blive udbetalt en erstatning til de brugere, som var ramt af nedbruddet torsdag aften.

– Nej, det gør der ikke. Vi var hurtige til at få lagt det her livestream ud. Jeg tror, at det var maks 20 minutter, at vi havde problemer. Det var også 20 minutter for meget, siger Kier til Ekstra Bladet og slår fast, at TV 2 heller ikke har tænkt sig at sænke prisen på TV 2 Play.

På søndag møder Danmark de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i Parken – her må man håbe på en bedre aften for både TV 2 Play og det danske landshold, der tabte 1-2 til Kroatien. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub