Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
