Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
