Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Afviser kæmpebud
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
Danskerklub fyrer træneren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tipsbladets transfershow: Se det her!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
