Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
OPTAKT
AGF – OB
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
