Tyskland i frit fald før EM: Jeg er rystet

Det tyske landshold har store spillemæssige problemer i øjeblikket, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Schweiz er stemningen helt i bund.



Det danske landshold er i modvind i øjeblikket, men syd for grænsen er der bestemt heller ikke glade dage. 

Lørdag tabte Tyskland med 3-2 til Tyrkiet, og tirsdag tabte Julian Nagelsmanns mandskab så igen, denne gang med 2-0 til Østrig. 

Forud for sommerens EM-slutrunde, hvor Tyskland er vært, er der derfor en nedtrykt stemning omkring landsholdet. Den tidligere landsholdsprofil Uli Hoeness, der i dag er ærespræsident i Bayern München, er forbløffet over de dårlige resultater. 

– Jeg er rystet over den her udvikling, og jeg ved ikke, hvilke knapper, der skal skrues på, for at vi kan få elimineret det her kaos på kort sigt, lyder det ifølge Kicker fra Uli Hoeness. 

En anden tidligere landsholdsstjerne, Rudi Völler, der i dag er sportsdirektør i det tyske fodboldforbund, er også voldsomt utilfreds med landsholdet. 

– Jeg er ikke vred over resultatet, men over måden, det skete. Det kan vi ikke leve med. Vi mangler de tyske kvaliteter med at gøre det svært for modstanderen. 

– Jeg ønsker ikke altid at tale om passion, men vi har brug for at vise dynamik og følelser. Ellers får vi det svært mod enhver modstander. Der manglede 5-10 procent passion. Det er en generel ting. Jeg ved ikke, om det handler om spillertyperne. Vi er nødt til at arbejde med med det. 

Tyskland er i første seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne. Her kan tyskerne trække Danmark, der er i andet seedningslag. 

Tilbage i september tabte Tyskland med 4-1 til Japan på hjemmebane, hvilket resulterede i en fyreseddel til Hansi Flick. 






AGF-stjerne ude af Champions League-trup




LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper