Det danske landshold er i modvind i øjeblikket, men syd for grænsen er der bestemt heller ikke glade dage.
Lørdag tabte Tyskland med 3-2 til Tyrkiet, og tirsdag tabte Julian Nagelsmanns mandskab så igen, denne gang med 2-0 til Østrig.
Forud for sommerens EM-slutrunde, hvor Tyskland er vært, er der derfor en nedtrykt stemning omkring landsholdet. Den tidligere landsholdsprofil Uli Hoeness, der i dag er ærespræsident i Bayern München, er forbløffet over de dårlige resultater.
– Jeg er rystet over den her udvikling, og jeg ved ikke, hvilke knapper, der skal skrues på, for at vi kan få elimineret det her kaos på kort sigt, lyder det ifølge Kicker fra Uli Hoeness.
En anden tidligere landsholdsstjerne, Rudi Völler, der i dag er sportsdirektør i det tyske fodboldforbund, er også voldsomt utilfreds med landsholdet.
– Jeg er ikke vred over resultatet, men over måden, det skete. Det kan vi ikke leve med. Vi mangler de tyske kvaliteter med at gøre det svært for modstanderen.
– Jeg ønsker ikke altid at tale om passion, men vi har brug for at vise dynamik og følelser. Ellers får vi det svært mod enhver modstander. Der manglede 5-10 procent passion. Det er en generel ting. Jeg ved ikke, om det handler om spillertyperne. Vi er nødt til at arbejde med med det.
Tyskland er i første seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne. Her kan tyskerne trække Danmark, der er i andet seedningslag.
Tilbage i september tabte Tyskland med 4-1 til Japan på hjemmebane, hvilket resulterede i en fyreseddel til Hansi Flick.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT