Tyskland i frit fald før EM: Jeg er rystet

Det tyske landshold har store spillemæssige problemer i øjeblikket, og efter tirsdagens 2-0-nederlag til Schweiz er stemningen helt i bund.



Det danske landshold er i modvind i øjeblikket, men syd for grænsen er der bestemt heller ikke glade dage. 

Lørdag tabte Tyskland med 3-2 til Tyrkiet, og tirsdag tabte Julian Nagelsmanns mandskab så igen, denne gang med 2-0 til Østrig. 

Forud for sommerens EM-slutrunde, hvor Tyskland er vært, er der derfor en nedtrykt stemning omkring landsholdet. Den tidligere landsholdsprofil Uli Hoeness, der i dag er ærespræsident i Bayern München, er forbløffet over de dårlige resultater. 

– Jeg er rystet over den her udvikling, og jeg ved ikke, hvilke knapper, der skal skrues på, for at vi kan få elimineret det her kaos på kort sigt, lyder det ifølge Kicker fra Uli Hoeness. 

En anden tidligere landsholdsstjerne, Rudi Völler, der i dag er sportsdirektør i det tyske fodboldforbund, er også voldsomt utilfreds med landsholdet. 

– Jeg er ikke vred over resultatet, men over måden, det skete. Det kan vi ikke leve med. Vi mangler de tyske kvaliteter med at gøre det svært for modstanderen. 

– Jeg ønsker ikke altid at tale om passion, men vi har brug for at vise dynamik og følelser. Ellers får vi det svært mod enhver modstander. Der manglede 5-10 procent passion. Det er en generel ting. Jeg ved ikke, om det handler om spillertyperne. Vi er nødt til at arbejde med med det. 

Tyskland er i første seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne. Her kan tyskerne trække Danmark, der er i andet seedningslag. 

Tilbage i september tabte Tyskland med 4-1 til Japan på hjemmebane, hvilket resulterede i en fyreseddel til Hansi Flick. 





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Gaveregn over FC Midtjylland

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Osula får stor rolle i Newcastle

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører Brøndbys transferplaner