Det danske landshold er i modvind i øjeblikket, men syd for grænsen er der bestemt heller ikke glade dage.
Lørdag tabte Tyskland med 3-2 til Tyrkiet, og tirsdag tabte Julian Nagelsmanns mandskab så igen, denne gang med 2-0 til Østrig.
Forud for sommerens EM-slutrunde, hvor Tyskland er vært, er der derfor en nedtrykt stemning omkring landsholdet. Den tidligere landsholdsprofil Uli Hoeness, der i dag er ærespræsident i Bayern München, er forbløffet over de dårlige resultater.
– Jeg er rystet over den her udvikling, og jeg ved ikke, hvilke knapper, der skal skrues på, for at vi kan få elimineret det her kaos på kort sigt, lyder det ifølge Kicker fra Uli Hoeness.
En anden tidligere landsholdsstjerne, Rudi Völler, der i dag er sportsdirektør i det tyske fodboldforbund, er også voldsomt utilfreds med landsholdet.
– Jeg er ikke vred over resultatet, men over måden, det skete. Det kan vi ikke leve med. Vi mangler de tyske kvaliteter med at gøre det svært for modstanderen.
– Jeg ønsker ikke altid at tale om passion, men vi har brug for at vise dynamik og følelser. Ellers får vi det svært mod enhver modstander. Der manglede 5-10 procent passion. Det er en generel ting. Jeg ved ikke, om det handler om spillertyperne. Vi er nødt til at arbejde med med det.
Tyskland er i første seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne. Her kan tyskerne trække Danmark, der er i andet seedningslag.
Tilbage i september tabte Tyskland med 4-1 til Japan på hjemmebane, hvilket resulterede i en fyreseddel til Hansi Flick.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW