Det danske landshold er i modvind i øjeblikket, men syd for grænsen er der bestemt heller ikke glade dage.
Lørdag tabte Tyskland med 3-2 til Tyrkiet, og tirsdag tabte Julian Nagelsmanns mandskab så igen, denne gang med 2-0 til Østrig.
Forud for sommerens EM-slutrunde, hvor Tyskland er vært, er der derfor en nedtrykt stemning omkring landsholdet. Den tidligere landsholdsprofil Uli Hoeness, der i dag er ærespræsident i Bayern München, er forbløffet over de dårlige resultater.
– Jeg er rystet over den her udvikling, og jeg ved ikke, hvilke knapper, der skal skrues på, for at vi kan få elimineret det her kaos på kort sigt, lyder det ifølge Kicker fra Uli Hoeness.
En anden tidligere landsholdsstjerne, Rudi Völler, der i dag er sportsdirektør i det tyske fodboldforbund, er også voldsomt utilfreds med landsholdet.
– Jeg er ikke vred over resultatet, men over måden, det skete. Det kan vi ikke leve med. Vi mangler de tyske kvaliteter med at gøre det svært for modstanderen.
– Jeg ønsker ikke altid at tale om passion, men vi har brug for at vise dynamik og følelser. Ellers får vi det svært mod enhver modstander. Der manglede 5-10 procent passion. Det er en generel ting. Jeg ved ikke, om det handler om spillertyperne. Vi er nødt til at arbejde med med det.
Tyskland er i første seedningslag, når der på lørdag i næste uge trækkes lod til EM-grupperne. Her kan tyskerne trække Danmark, der er i andet seedningslag.
Tilbage i september tabte Tyskland med 4-1 til Japan på hjemmebane, hvilket resulterede i en fyreseddel til Hansi Flick.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Slagter stjerner: Noget lort!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER