Danmarks mandlige U21-landshold er ved at varme op til sommerens EM-slutrunde i Slovakiet, og mandag aften var der hård modstand på programmet.
På et ganske fyldt stadion i Cittadella i den nordlige ende af landet var Italien vært for en meget lige testkamp, som endte 1-1.
FC Midtjyllands Oliver Sørensen stod for den danske fuldtræffer, da han midt i første halvleg udnyttede et flot oplæg fra Viborg FF’s Thomas Jørgensen.
De unge danskere vender dermed hjem til deres klubber efter en landsholdssamling, hvor det endte med to uafgjorte testresultater. I sidste uge sluttede det 3-3 mod Polen.
Danmark var dominerende i den første del af opgøret, og efter 20 minutter brændte det for alvor på foran italienernes mål.
Tochi Chukwuani headede bolden i mål efter et hjørnespark, men målet blev annulleret på grund af et frispark, som det var svært at få øje på. Men der gik ikke mange sekunder, før bolden lå i nettet igen.
Oliver Sørensen fik bolden lidt uden for feltet og spillede den frem til Thomas Jørgensen, som havde opdaget, at Oliver Sørensen var sat i løb igen efter sin aflevering.
Så med en fiks aflevering bagud serverede han bolden på et sølvfad for Oliver Sørensen, der bankede den i mål til 1-0.
Det fik italienerne ud af fjerene, og efter 37 minutter blev der udlignet. Med en smuk flugter hamrede Matteo Prati bolden op i hjørnet af det danske mål, hvor Andreas Jungdal ikke kunne nå den.
Efter pausen var det meget lige, men Danmark kom sjældent frem, hvor det blev farligt. Det gjorde italienerne derimod. I hvert fald to gange skulle de have scoret til 2-1, men Danmark holdt stand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
