U21-landsholdet spiller uafgjort med Italien

Oliver Sørensen bragte Danmark i front, men en forrygende italiensk scoring sørgede for uafgjort.



Danmarks mandlige U21-landshold er ved at varme op til sommerens EM-slutrunde i Slovakiet, og mandag aften var der hård modstand på programmet.

På et ganske fyldt stadion i Cittadella i den nordlige ende af landet var Italien vært for en meget lige testkamp, som endte 1-1.

FC Midtjyllands Oliver Sørensen stod for den danske fuldtræffer, da han midt i første halvleg udnyttede et flot oplæg fra Viborg FF’s Thomas Jørgensen.

De unge danskere vender dermed hjem til deres klubber efter en landsholdssamling, hvor det endte med to uafgjorte testresultater. I sidste uge sluttede det 3-3 mod Polen.

Danmark var dominerende i den første del af opgøret, og efter 20 minutter brændte det for alvor på foran italienernes mål.

Tochi Chukwuani headede bolden i mål efter et hjørnespark, men målet blev annulleret på grund af et frispark, som det var svært at få øje på. Men der gik ikke mange sekunder, før bolden lå i nettet igen.

Oliver Sørensen fik bolden lidt uden for feltet og spillede den frem til Thomas Jørgensen, som havde opdaget, at Oliver Sørensen var sat i løb igen efter sin aflevering.

Så med en fiks aflevering bagud serverede han bolden på et sølvfad for Oliver Sørensen, der bankede den i mål til 1-0.

Det fik italienerne ud af fjerene, og efter 37 minutter blev der udlignet. Med en smuk flugter hamrede Matteo Prati bolden op i hjørnet af det danske mål, hvor Andreas Jungdal ikke kunne nå den.

Efter pausen var det meget lige, men Danmark kom sjældent frem, hvor det blev farligt. Det gjorde italienerne derimod. I hvert fald to gange skulle de have scoret til 2-1, men Danmark holdt stand.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Patrick Dorgu er med

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gratis adgang til Superliga-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’