U21-landstræner stopper: Har fået job i kæmpeklub

Albert Capellas stopper som træner for det danske U21-landshold i fodbold og bliver ungdomstræner i Barcelona.



Det danske U21-landshold i fodbold skal have ny træner.

Albert Capellas stopper med øjeblikkelig virkning til fordel for et job på FC Barcelonas ungdomsakademi. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU) på sin hjemmeside.

Capellas var ellers under kontrakt frem til 2023, men DBU og Barcelona er “nået frem til en fornuftig aftale om træneren”, lyder det på unionens hjemmeside.

DBU har endnu ikke fundet en afløser for spanieren. Det arbejde er DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, nu i gang med, lyder det.

– Jeg er utrolig taknemmelig for at have fået mulighed for at være i spidsen for det danske U21-landshold og for at arbejde i en organisation, der arbejder med fodbolden på et så højt fagligt niveau, og som samtidig har en rigtig tæt dialog mellem klubber og trænere, siger Albert Capellas på DBU’s hjemmeside.

– Det er unikt og med til at skabe de bedste udviklingsmuligheder for unge danske spillere, som er misundt rundt om i verden.

– Jeg har haft en fantastisk gruppe spillere og stab – og et rigtig godt samarbejde med DBU, med landstræner Kasper Hjulmand, min assistent Steffen Højer og de andre landstrænere, som jeg er meget taknemmelig for, og som jeg vil savne.

Albert Capellas var fra 1999 til 2003 ansat som assistenttræner for FC Barcelonas andethold. Derefter havde han fra 2004 til 2010 titel af ungdomskoordinator i den spanske storklub.

Den 53-årige spanier startede som dansk U21-landstræner i sommeren 2019. Så sent som i slutningen af maj stod han i spidsen for holdet i en EM-kvartfinale mod Tyskland, som blev tabt.

Under Capellas tabte det danske U21-landshold ikke en eneste kamp i ordinær spilletid.

– Jeg er naturligvis ærgerlig over at sige farvel til Albert, der sammen med den øvrige trænerstab har stået bag nogle fantastisk flotte resultater på vores U21-landshold, siger Flemming Berg.

– Samtidig har han også som U21-landstræner i samarbejde med de øvrige landstrænere i DBU været med til at sikre en tydelig sammenhængskraft mellem vores U-landshold og A-landshold.

– Det ser vi flere eksempler på nu under både sommerens U21-EM og herrernes A-EM. Det arbejde er vi slet ikke færdige med, siger han.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København