U21-træner advarer mod dyk efter åbningssejr

Efter en stor sejr kan det være svært at præstere i det næste opgør, påpeger U21-landstræner Albert Capellas.



Danmarks U21-landshold i fodbold fik en fremragende start på EM-slutrunden med en sejr på 1-0 over Frankrig.

Når det søndag gælder Island i anden gruppekamp, er det vigtigt, at den gode oplevelse ikke luller danskerne i søvn, understreger landstræner Albert Capellas.

– Kampen mod Frankrig var fantastisk, men den hører til fortiden nu. Vi kan ikke leve i fortiden. Nu har vi en ny kamp, og vi skal yde 100 procent, siger han på et virtuelt pressemøde lørdag.

– Vores erfaringer viser, at efter en vigtig kamp – og det var vigtigt for os at vinde kampen – er det altid svært at præstere i den næste kamp. Nogle gange er det endda mentalt.

– Det er derfor, vi vil bringe friske spillere i spil, som er sultne, og som vil gøre deres bedste for at vise deres niveau for landsholdet, siger han.

Ifølge Capellas er hele truppen til rådighed til søndagens kamp, men han har alligevel planer om at sætte friske kræfter på banen.

– Vi føler, det er det rigtige at gøre, men jeg ved også, at vores spillere er koncentrerede, og jeg er sikker på, at spillerne vil gøre deres bedste. Sejren over Frankrig vil ikke få betydning for kampen.

– Vi skal spille tre kampe på meget kort tid. Vi skal tænke over, hvem der er mest frisk til at spille anden og tredje kamp, for de er begge vigtige, siger han.

Island tabte første gruppekamp 1-4 til Rusland og er derfor under stort pres i duellen med Danmark.

Alligevel forventer Capellas ikke at se et islandsk mandskab, der kommer blæsende ud af starthullerne.

– Ud fra statistikken over den måde, de har spillet på i kvalifikationskampe, forventer vi, at de nogle gange presser højt, men normalt er det et hold, som vil blive mest på sin egen banehalvdel og forsøge at lukrere på kontrachancer.

– Det er, hvad vi forventer, men alle kampe er forskellige, og vi må se, hvordan det ser ud, når vi begynder kampen, siger Capellas.

EM-slutrunden afholdes på en anden måde end sædvanligt på grund af coronapandemien.

Det indledende gruppespil afvikles fra 24. til 31. marts, mens knockoutfasen finder sted fra 31. maj til 6. juni.

/ritzau/



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Endelig godt nyt

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Skidt melding

Har I tabt sutten, Brøndby?

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Afvist

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Danske klubber vil have ham

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC Københavns medejerskab godkendes

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring