Kamil Grabaras flotte sæson i FC København kulminerede med et dansk mesterskab og en polsk landsholdsdebut.
Den kom i sejren på 2-1 over Wales i Nations League tidligere på måneden. Desværre for Kamil Grabara blev det også hans sidste landskamp i denne omgang, da Polens landstræner Czesław Michniewicz lod Kamil Grabara, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og Wojciech Szczęsny spille en kamp hver.
– Disse kampe viste, at vi har en virkelig god base på målmandsposten. Alle i kvartetten – Kamil Grabara, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og Wojciech Szczęsny – viste sig flot frem. Særligt Skorupski havde en fantastisk præstation mod Holland, siger den tidligere polske landstræner Jerzy Engel ifølge polsatsport.
Kampen mod Holland endte 2-2, mens de to opgør mod Belgien endte i et nederlag på 1-6 og 0-1. Inden det sidste opgør mod Belgien, som Wojciech Szczęsny stod, høstede Kamil Grabara og co. også roser.
– Der var tre målmænd i disse tre kampe. Det der bekymrer mig lidt, det er, at de alle tre var kampens bedste spiller. Vi har målmandsposten sikret, og det er den eneste gode nyhed efter de her tre kampe, siger den tidligere polske landsholdsspiller Kamil Kosowski ifølge Sportowe Fakty.
Kamil Grabara var den eneste fra målmandskorpset, der kunne gå sejrsrigt fra banen. Dog er han mere tilbageholden omkring sin egen præstation, da han gerne ville have krydret debuten med et clean sheet.
– Jeg har ambivalente følelser, fordi jeg spillede en god kamp, men jeg kunne have gjort det bedre ved målet. Det er livet som målmand, og jeg vil ikke komme med undskyldninger, sagde han efter kampen ifølge TVP Sport.
Torsdag havde FC København første træning efter mesterskabet blev sikret. Det kan godt tænkes, at Kamil Grabara får sig en forlænget ferie i kølvandet på landsholdsterminen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Tunesien – Holland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
NYHEDER
