ALGORFA (Tipsbladet): En udekamp mod europamestrene.
Det er det, der venter Danmark på lørdag i Murcia, og det siger lidt sig selv, at det bliver en vanskelig opgave. Så hvad bliver nøglen for Danmark til at hente et resultat mod Spanien?
Ifølge landsholdets assistenttræner Daniel Agger er der ikke én dansk spiller, der på forhånd kan betegnes som en nøglespiller i lørdagens opgør.
– Det er hele holdet, for én ting er, at vi gerne vil holde i kuglen, men det kan man kun gøre, hvis hele holdet spiller med og hvis hele holdet gerne vil have bolden og der ikke er nogen, der løber og gemmer sig.
– Jeg ved godt, at det lyder åndssvagt på det her niveau, men spillerne skal i virkelig overdrevet grad vise, at de gerne vil have bolden, lige meget hvor den er henne. De skal turde at have den og spille de afleveringer, der skal spilles, lyder det fra Daniel Agger onsdag formiddag, da den tidligere landsholdsanfører møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien.
Daniel Agger mødte onsdag op med sin ene arm i gips og nøjedes her med at fortælle, at han har 'været lidt uheldig'. Samtalen blev hurtigt vendt hen på lørdagens modstander.
– Jeg tror, at alle, der så EM, vil sige, at de så et spansk hold, der først og fremmest spillede som et hold, og som stadig gerne vil have bolden. Men de spiller mere i længderetningen, end de har gjort før i tiden. De er dygtige til at finde de små rum og de linjer, der er op i banen, selvom der ikke er meget plads.
– Vi kunne også se i kampen mod Serbien, at selvom Serbien stod ekstremt kompakt, så blev der stadig spillet mellem linjerne, lige så snart der var en lille åbning. Det er der, de er farlige. Og når de så får den ud på den af de to kanter, så har de så meget kvalitet, at det er svært at dæmme op for, lyder det fra Daniel Agger.
Den tidligere landsholdsstjerne trækker på smilebåndet, da han bliver spurgt, om det ikke er sandsynligt, at Danmark kommer til at bruge store dele af lørdagens kamp på at løbe efter bolden.
– Jo, det er højst sandsynligt. Det ved man, når det er sådan en modstander, der er dygtig til at holde i bolden og skabe noget med den. Så det kræver også, at vi tør holde på den, for hvis det bliver sådan noget, hvor du smider den væk hele tiden, så kommer vi på bagkant hele tiden, og det er ikke godt mod sådan et hold.
Vi kunne også se i kampen mod Serbien, at selvom Serbien stod ekstremt kompakt, så blev der stadig spillet mellem linjerne, lige så snart der var en lille åbning. Det er der, Spanien er farlige.
Daniel AggerAssistenttræner, Danmark
Den i dag 39-årige Daniel Agger mødte selv Spanien to gange som spiller, tilbage i 2007 i Madrid og 2008 i Parken, hvor det endte med nederlag begge gange.
– Det var også to kampe, hvor de var på toppen af deres spil. De havde kvalitet hele vejen rundt. Dengang var det bygget op på en lidt anden måde, det var bygget op omkring Barcelona- og Real Madrid-spillere, hvor det er lidt anderledes nu.
– De var generelt ekstremt svære at få bolden fra, meget possession-orienterede. Hvis man skal sammenligne, så var selv dem, de skiftede ind dengang, det ændrede ikke noget i kvaliteten, og det er det samme nu, lyder det fra Daniel Agger, der derfor heller ikke Spanien som synderligt svækkede, selvom europamestrene må undvære en række stjerner mod Danmark.
De små detaljer gør forskellen
Daniel Agger blev ansat som assistenttræner på landsholdet i august, og den tidligere forsvarsspiller peger på, at han selvfølgelig har mest fokus på landsholdets bagkæde.
Netop i forsvaret har der været en kæmpe udskiftning på landsholdet, da Simon Kjær er stoppet, mens spillere som Andreas Christensen og Joachim Andersen har meldt afbud denne gang. Daniel Agger vil ikke lægge skjul på, at kontinuitet er en fordel, men assistenttræneren håber på, at de mange afbud kan give andre spillere chancen for at bevise sig.
– Jeg vil så også sige, at hvis man skal tage noget positivt frem ved udskiftningerne, så er der nu nogle nye, der er nødt til at gribe chancen og tage noget ansvar. Det kan altid gå begge veje, men der er virkelig nogen, der har mulighed for at blomstre og vise sig frem, og det kan også hjælpe holdet.
At der op til kampen mod Spanien er så mange udskiftninger i truppen kan virke foruroligende, men Daniel Agger forventer, at landsholdet løser opgaven uanset.
– Sådan er fodbold, og den præmis kender vi alle sammen. At folk stopper og at folk bliver skadede, det er hverdagskost, vil jeg næsten sige. Selvfølgelig er der mange, der lige bliver ramt nu, men der må vi også stå sammen som hold og hjælpe de nye, der kommer ind. Og så skal de nye også tage fat fra dag ét.
Både Danmark og Spanien er hårdt ramt af skader. Hvad er din holdning til debatten om, at nutidens fodboldspillere efterhånden spiller alt for mange kampe?
– Det er jo svært, når du ikke mærker det på egen krop. Men altså, jeg synes selv, at der var mange kampe dengang, jeg spillede, så jeg kan sagtens sætte mig ind i det. Men det er jo et stort spørgsmål, og der er så mange ting, man kan gå ind i med det. Det handler jo ikke kun om fodbold og ikke kun om spillerne, det handler også om cirkusset rundt om.
Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at spillernes træningsmængde nu om dage doseres helt anderledes.
– Ja, selvfølgelig gør de det. Fodbolden har udviklet sig rigtig, rigtig meget. Baglandet har også udviklet sig ekstremt meget. De fleste, der har fulgt landsholdet i de sidste mange år, de kan godt se, hvad fanden der er sket i de sidste 20 år, ikke? Men vi er jo også nødt til at følge med, fordi fodbolden har udviklet sig, og kigger du på nogle af de større lande, så har den måske udviklet sig endnu mere. Men vi er også et sted, hvor vi er nødt til at gøre det på vores egen måde.
Daniel Agger er en del af et større trænerteam på landsholdet, men den tidligere Liverpool-spiller peger på, at han konkret har et ansvarsområde med at få de helt små defensive detaljer banket på plads.
– Nu havde vi nogle kampe her sidste gang, og så tager jeg fat i de principper, vi har, og hvordan det er gået og hvad vi kan gøre bedre. Det er småting, meget af det, men det er også de små ting, der lige gør forskellen, især hvis du spiller mod dygtige modstandere som Spanien og Schweiz.
– Der kræver det, at man gør alle de der små detaljer til perfektion, fordi på det her niveau bliver de små fejl udnyttet. Derfor er det også vigtigt at tage fat i dem i hverdagen, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger.
Daniel Agger nåede selv at spille 75 kampe for Danmark mellem 2005 og 2016.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
Barcelona klager til UEFA
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Liverpool – Fulham
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Glem det, Leicester!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT