UEFA tror på mange flere EM-tilskuere i Danmark

UEFA håber og tror på mange flere tilskuere end de 12.000, som hidtil er blevet garanteret til EM-kampene i Danmark.



For et par uger siden meddelte kulturminister Joy Mogensen, at Danmark fastholder deres værtsstatus ved sommerens EM-slutrunde, og at de vil tillade minimum 12.000 tilskuere til kampene på dansk jord.

UEFA håber og tror imidlertid på endnu flere fans på lægterne. Sådan lyder det fra Martin Kallen, der er chef for EURO 2020 hos UEFA, over for TV3 Sport.

Han forklarer, at med den nuværende situation i Danmark regner UEFA med, at der kan komme mange flere end 12.000 tilskuere til EM-kampene på dansk jord.

– I betragtning af den måde, Danmark har håndteret pandemien på, og den gode test-strategi, der er lagt, føler vi at have en berettiget tro på, at der tillades mindst 18.000-20.000 tilskuere. Der er jo mere end to måneder til den første kamp. Vi har endda et håb om en dækningsprocent på 60; det vil sige omkring 24.000 tilskuere, siger Martin Kallen til TV3 Sport.

Efter planen skal der afvikles fire EM-kampe i Parken. Det gælder Danmarks gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland samt en ottendedelsfinale. Derudover er der 11 andre europæiske byer, der skal lægge græs til slutrundens kampe. 

DBU meddelte i kølvandet på Joy Mogensens udtalelser, at de 12.000 tilskuere forventes at blive fans, der opholder sig lovligt i Danmark. Det bliver ikke for tilrejsende fans.

I øjeblikket er det imidlertid ikke tilladt at have fans på lægterne, når der bliver spillet professionel fodbold i den danske Superliga, og det er langt fra alle, der forstår hvorfor. Læs mere om det her. 





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Frankrig – Spanien

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent