UEFA tror på mange flere EM-tilskuere i Danmark

UEFA håber og tror på mange flere tilskuere end de 12.000, som hidtil er blevet garanteret til EM-kampene i Danmark.



For et par uger siden meddelte kulturminister Joy Mogensen, at Danmark fastholder deres værtsstatus ved sommerens EM-slutrunde, og at de vil tillade minimum 12.000 tilskuere til kampene på dansk jord.

UEFA håber og tror imidlertid på endnu flere fans på lægterne. Sådan lyder det fra Martin Kallen, der er chef for EURO 2020 hos UEFA, over for TV3 Sport.

Han forklarer, at med den nuværende situation i Danmark regner UEFA med, at der kan komme mange flere end 12.000 tilskuere til EM-kampene på dansk jord.

– I betragtning af den måde, Danmark har håndteret pandemien på, og den gode test-strategi, der er lagt, føler vi at have en berettiget tro på, at der tillades mindst 18.000-20.000 tilskuere. Der er jo mere end to måneder til den første kamp. Vi har endda et håb om en dækningsprocent på 60; det vil sige omkring 24.000 tilskuere, siger Martin Kallen til TV3 Sport.

Efter planen skal der afvikles fire EM-kampe i Parken. Det gælder Danmarks gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland samt en ottendedelsfinale. Derudover er der 11 andre europæiske byer, der skal lægge græs til slutrundens kampe. 

DBU meddelte i kølvandet på Joy Mogensens udtalelser, at de 12.000 tilskuere forventes at blive fans, der opholder sig lovligt i Danmark. Det bliver ikke for tilrejsende fans.

I øjeblikket er det imidlertid ikke tilladt at have fans på lægterne, når der bliver spillet professionel fodbold i den danske Superliga, og det er langt fra alle, der forstår hvorfor. Læs mere om det her. 






AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’