For et par uger siden meddelte kulturminister Joy Mogensen, at Danmark fastholder deres værtsstatus ved sommerens EM-slutrunde, og at de vil tillade minimum 12.000 tilskuere til kampene på dansk jord.
UEFA håber og tror imidlertid på endnu flere fans på lægterne. Sådan lyder det fra Martin Kallen, der er chef for EURO 2020 hos UEFA, over for TV3 Sport.
Han forklarer, at med den nuværende situation i Danmark regner UEFA med, at der kan komme mange flere end 12.000 tilskuere til EM-kampene på dansk jord.
– I betragtning af den måde, Danmark har håndteret pandemien på, og den gode test-strategi, der er lagt, føler vi at have en berettiget tro på, at der tillades mindst 18.000-20.000 tilskuere. Der er jo mere end to måneder til den første kamp. Vi har endda et håb om en dækningsprocent på 60; det vil sige omkring 24.000 tilskuere, siger Martin Kallen til TV3 Sport.
Efter planen skal der afvikles fire EM-kampe i Parken. Det gælder Danmarks gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland samt en ottendedelsfinale. Derudover er der 11 andre europæiske byer, der skal lægge græs til slutrundens kampe.
DBU meddelte i kølvandet på Joy Mogensens udtalelser, at de 12.000 tilskuere forventes at blive fans, der opholder sig lovligt i Danmark. Det bliver ikke for tilrejsende fans.
I øjeblikket er det imidlertid ikke tilladt at have fans på lægterne, når der bliver spillet professionel fodbold i den danske Superliga, og det er langt fra alle, der forstår hvorfor. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Belgien knuser USA
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
