For et par uger siden meddelte kulturminister Joy Mogensen, at Danmark fastholder deres værtsstatus ved sommerens EM-slutrunde, og at de vil tillade minimum 12.000 tilskuere til kampene på dansk jord.
UEFA håber og tror imidlertid på endnu flere fans på lægterne. Sådan lyder det fra Martin Kallen, der er chef for EURO 2020 hos UEFA, over for TV3 Sport.
Han forklarer, at med den nuværende situation i Danmark regner UEFA med, at der kan komme mange flere end 12.000 tilskuere til EM-kampene på dansk jord.
– I betragtning af den måde, Danmark har håndteret pandemien på, og den gode test-strategi, der er lagt, føler vi at have en berettiget tro på, at der tillades mindst 18.000-20.000 tilskuere. Der er jo mere end to måneder til den første kamp. Vi har endda et håb om en dækningsprocent på 60; det vil sige omkring 24.000 tilskuere, siger Martin Kallen til TV3 Sport.
Efter planen skal der afvikles fire EM-kampe i Parken. Det gælder Danmarks gruppekampe mod Finland, Belgien og Rusland samt en ottendedelsfinale. Derudover er der 11 andre europæiske byer, der skal lægge græs til slutrundens kampe.
DBU meddelte i kølvandet på Joy Mogensens udtalelser, at de 12.000 tilskuere forventes at blive fans, der opholder sig lovligt i Danmark. Det bliver ikke for tilrejsende fans.
I øjeblikket er det imidlertid ikke tilladt at have fans på lægterne, når der bliver spillet professionel fodbold i den danske Superliga, og det er langt fra alle, der forstår hvorfor. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
