En af Danmarks unge stjerner Jacob Ambæk, der er en del af Brøndbys Masterclass, skal den kommende uge forsøge at give U17-landsholdet en god start på kvalifikationen til EM næste år.
På trods af sine blot 16 år er han et af Danmarks lyseste angrebstalenter, der allerede er en del af U19-holdet i Brøndby og sidste år scorede imponerende 31 gange i U17-ligaen.
Nu skal han scorer mål mod Luxembourg og Schweiz, og det glæder han sig til.
– Det er fedt at være på tur og samlet. Det er meget lærerigt at være med og kampene her giver rigtig meget i forhold til ens udvikling. Det er også fedt at være afsted med drengene, da vi alle sammen har det godt med hinanden, siger Jacob Ambæk i et interview med Tipsbladet og tilføjer, at man også uden for banen har et stært sammenhold.
– Vi hygger og spiller bordtennis og Fifa. Der er også nogle møder og generelt er vi gode til at hygge med hinanden og få tiden til at gå, siger Jacob Ambæk, der ifølge sig selv er den bedste med en controller i hånden.
– (Villads) Rutkjær er bedst til bordtennis, og så er jeg nok selv bedst til Fifa, siger Brøndby-angriberen, der ikke er sikker på, at alle hans holdkammerater også vil pege på ham, med et stort smil.
Jacob Ambæk står noteret for fem U17-landskampe og et enkelt mål.

På vej gennem lydmuren i Brøndby
I Brøndby IF har han også lavet et hav af mål.
Sidste sæson smadrede han U17-ligaen og nu er han ved at gøre det samme i U19-regi med seks mål i syv kampe. De gode præstationer gør også, at han nu begynder at træne med førsteholdet.
– De har talt om, at de gerne vil have Masterclass-spillere til at træne med og lade os snuse til det. Det har jeg været med til et par gange, og det er bare mega fedt, siger Jacob Ambæk, der godt kan mærke forskellen fra ungdomsfodbold.
– Man kan godt mærke, der er kæmpe forskel fra U19. Folk er hurtigere og stærkere, og man har ikke lige så meget tid på bolden, siger Jacob Ambæk, der er blevet budt pænt velkommen.
– Nogle af de unge spillere, som jeg kender fra Masterclass, har været gode til at tage sig af mig. Men generelt synes jeg, at alle er åbne og gode til at tage imod mig. Man kan godt mærke, at de er vant til at os unge kommer op og træner med, så de ved godt, hvordan de skal tage hånd om os.

Store drømme
16-årige Jacob Ambæk er en af mange Masterclass-talenter, der nu står på spring. Før ham har spillere som Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup, Mads Hermansen taget turen og fået flotte skifter til udlandet.
Mathias Kvistgaarden kan være den næste til at tage samme spring.
– Det giver selvfølgelig en enorm motivation at se, at det kan lade sig gøre, når de har været igennem det helt samme som en selv. Det viser, at det helt store skridt kan lade sig gøre ved at tage den her vej, siger Jacob Ambæk, der særligt spejler sig i Mathias Kvistgaardens, som også spiller samme position som ham selv.
Jacob Ambæk er nemlig angriber med stort A, der godt kan lide at befinde sig i boksen og score mål. Dem har han lavet masser af, hvilket sidste år fangede AS Romas opmærksomhed.
De inviterede ham i december til prøvetræning.
– Det var specielt, og ikke noget jeg er vant til. Jeg tog det som en oplevelse, for det var ikke min plan at skulle til udlandet så tidligt. Så jeg tog det som en oplevelse og mærkede kulturforskellene på Italien og Danmark, siger Jacob Ambæk, der tog retur til Brøndby med et stort skulderklap i bagagen.
– De fortalte mig, at jeg havde gjort det godt og vist mig flot frem. De sagde også, at det godt kunne blive til noget spændende, men det blev også ved det.

Forlængelse med Brøndby
I stedet for at afsøge mulighederne i udlandet, valgte Jacob Ambæk i sommer at skrive under på en forlængelse med Brøndby IF.
Nu har parterne papirer på hinanden frem til udgangen af 2027, hvilket var en no brainer for den unge Brøndby-spids.
– Der var ikke så mange overvejelser i det, da jeg er glad og tilfreds for at være i Brøndby. Jeg trives i det setup og miljø, vi har, så det er mit fokus, siger angriberen og tilføjer:
– Jeg ved ikke så meget om, hvad der ellers var af muligheder. Jeg tænker ikke så meget over det, da jeg føler, at jeg skal være i Brøndby lige nu.
Det forhindrer dog ikke Jacob Ambæk i at have store drømme.
– Jeg drømmer om at få debut på Brøndbys førstehold, og på den lidt længere bane drømmer jeg om Real Madrid eller Liverpool og A-landsholdet, siger Jacob Ambæk, der også er fan af de to giganter og har fået Real Madrid ind under huden via Cristiano Ronaldo.
LIVE
LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Farzam: En gave for FC København
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM