Sverige er uden chancer for at komme med til EM i sommeren 2024, men landet har stadig to kampe tilbage af kvalifikationen, hvor de kunne åbne op for at prøve nogle nye spillere af, som blandt andet kunne være nu 18-årige Roony Bardghji fra FC København.
Men sådan er det altså ikke blevet for ham. I stedet for en landsholdsudtagelse, så får ham i stedet stor ros af den svenske landsholdsanfører Victor Lindelöf, som netop har set ham spille mod sit eget Manchester United-hold i Champions League.
Senest var det med Roony som matchvinder i FCK's 4-3-sejr over den engelske storklub.
– For mit eget vedkommende var det ikke sjovt, men det er meget sjovt, at en ung svensk spiller kan komme op på det niveau og gøre det godt. For svensk fodbold er det meget sjovt, siger Lindelöf til svenske Fotbollskanalen og fortsætter:
– Jeg har ikke set meget til ham, men ud fra det, jeg så i løbet af kampen, så kunne jeg se, at han har store kvaliteter. Og jeg fik en lille snak med ham efter kampen. Han virker som en rolig og flink fyr, lyder det fra landsholdsanføreren.
I dette efterår har det ikke bare været i den seneste Champions League, at Roony Bardghji har gjort sig bemærket. I alt er det blevet til 10 scoringer, hvoraf en række af dem har været særdeles afgørende.
Sveriges A-landshold skal møde Aserbajdsjan og Estland i denne samling. I stedet for det, så skal FCK'eren med U21-landsholdet, som skal møde Holland.
Den svenske landstræner Janne Andersson har fortalt om, hvorfor Roony ikke er med. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Brøler sender Mexico videre
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Canada er tæt på VM-avancement
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Skotland – Marokko
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED