Sverige er uden chancer for at komme med til EM i sommeren 2024, men landet har stadig to kampe tilbage af kvalifikationen, hvor de kunne åbne op for at prøve nogle nye spillere af, som blandt andet kunne være nu 18-årige Roony Bardghji fra FC København.
Men sådan er det altså ikke blevet for ham. I stedet for en landsholdsudtagelse, så får ham i stedet stor ros af den svenske landsholdsanfører Victor Lindelöf, som netop har set ham spille mod sit eget Manchester United-hold i Champions League.
Senest var det med Roony som matchvinder i FCK's 4-3-sejr over den engelske storklub.
– For mit eget vedkommende var det ikke sjovt, men det er meget sjovt, at en ung svensk spiller kan komme op på det niveau og gøre det godt. For svensk fodbold er det meget sjovt, siger Lindelöf til svenske Fotbollskanalen og fortsætter:
– Jeg har ikke set meget til ham, men ud fra det, jeg så i løbet af kampen, så kunne jeg se, at han har store kvaliteter. Og jeg fik en lille snak med ham efter kampen. Han virker som en rolig og flink fyr, lyder det fra landsholdsanføreren.
I dette efterår har det ikke bare været i den seneste Champions League, at Roony Bardghji har gjort sig bemærket. I alt er det blevet til 10 scoringer, hvoraf en række af dem har været særdeles afgørende.
Sveriges A-landshold skal møde Aserbajdsjan og Estland i denne samling. I stedet for det, så skal FCK'eren med U21-landsholdet, som skal møde Holland.
Den svenske landstræner Janne Andersson har fortalt om, hvorfor Roony ikke er med. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
OPTAKT