Utilfredse EM-fans: Prisen pludselig eksploderet

Et af Stuttgarts største parkeringsselskaber har pludselig hævet prisen voldsomt. Det rammer især ungarske fans, men også de danskere, der fortsat befinder sig i byen.



Opdateret 22.45 med en udtalelse fra B+B Parkhaus.

STUTTGART (Tipsbladet): Mange danskere befinder sig i disse dage i Stuttgart, hvor landsholdet søndag spillede den første EM-kamp mod Slovenien. En del af dem har krydset grænsen til Tyskland i bil, og det betyder, at de har skullet finde et sted at parkere i den sydtyske by.

Det kan fremadrettet blive en voldsom dyr affære, hvis man benytter sig af selskabet B+B Parkhaus, der administrerer flere af de største parkeringshuse i centrum af Stuttgart.

Normalt kan man købe 24 timers parkering i et af P-husene for et beløb i omegnen af 100-150 kroner, men fra den ene dag til den anden har B+B Parkhaus valgt at næsten firedoble prisen, så det fremadrettet koster 450 kroner pr. døgn.

Stuttgart

Ingen af de øvrige parkeringsselskaber i Stuttgart har i skrivende stund foretaget en lignende manøvre.

Mange danske fans søger de kommende døgn mod Frankfurt, hvor landsholdet spiller den næste kamp på torsdag, men den voldsomme prisstigning hos B+B Parkhaus møder blandt andet hård kritik fra danske fans i Facebook-gruppen “Danes Away”, som er en gruppe for landsholdsfans i udlandet.

Man må formode, at de ungarske fans, der i disse timer indtager Stuttgart forud for mødet med Tyskland onsdag aften, også får sig en slem overraskelse, når de opdager parkeringspriserne.

Tipsbladet har foreholdt B+B Parkhaus kritikken, og selskabet skriver følgende i en mail:

– Vi har ikke hævet priserne for 30 og 60 minutters parkering, og selv med de nuværende priser er det billigere end at parkere i København – selv om vi er værter for en stor fodboldturnering.

– 90 procent af vores kunder parkerer i maks tre-fire timer, og for dem har intet ændret sig. Vi vil samtidig gerne prioritere, at der er plads til disse i vores parkeringsfaciliteter, og derfor har vi været nødt til at regulere prisen. I betragtning af, at UEFA har fastsat, at det koster 25 euro (190 kroner, red.) for at parkere i halvanden time nær stadion, mener vi ikke, at vores takst for 24 timer er urimelig, skriver B+B Parkhaus til Tipsbladet.

UEFA har ikke reageret på Tipsbladets henvendelse.





FC København-boss i smuttur


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Meldes på vej mod nyt skifte

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

FCK-boss kan snart præsentere noget

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Bach Bak i svime over Uhre

Peter Schmeichel taget på sengen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mareridt for FC Augsburg

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Afviser utroligt tilbud

Går langt ned i løn

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen