Opdateret 22.45 med en udtalelse fra B+B Parkhaus.
STUTTGART (Tipsbladet): Mange danskere befinder sig i disse dage i Stuttgart, hvor landsholdet søndag spillede den første EM-kamp mod Slovenien. En del af dem har krydset grænsen til Tyskland i bil, og det betyder, at de har skullet finde et sted at parkere i den sydtyske by.
Det kan fremadrettet blive en voldsom dyr affære, hvis man benytter sig af selskabet B+B Parkhaus, der administrerer flere af de største parkeringshuse i centrum af Stuttgart.
Normalt kan man købe 24 timers parkering i et af P-husene for et beløb i omegnen af 100-150 kroner, men fra den ene dag til den anden har B+B Parkhaus valgt at næsten firedoble prisen, så det fremadrettet koster 450 kroner pr. døgn.

Ingen af de øvrige parkeringsselskaber i Stuttgart har i skrivende stund foretaget en lignende manøvre.
Mange danske fans søger de kommende døgn mod Frankfurt, hvor landsholdet spiller den næste kamp på torsdag, men den voldsomme prisstigning hos B+B Parkhaus møder blandt andet hård kritik fra danske fans i Facebook-gruppen “Danes Away”, som er en gruppe for landsholdsfans i udlandet.
Man må formode, at de ungarske fans, der i disse timer indtager Stuttgart forud for mødet med Tyskland onsdag aften, også får sig en slem overraskelse, når de opdager parkeringspriserne.
Tipsbladet har foreholdt B+B Parkhaus kritikken, og selskabet skriver følgende i en mail:
– Vi har ikke hævet priserne for 30 og 60 minutters parkering, og selv med de nuværende priser er det billigere end at parkere i København – selv om vi er værter for en stor fodboldturnering.
– 90 procent af vores kunder parkerer i maks tre-fire timer, og for dem har intet ændret sig. Vi vil samtidig gerne prioritere, at der er plads til disse i vores parkeringsfaciliteter, og derfor har vi været nødt til at regulere prisen. I betragtning af, at UEFA har fastsat, at det koster 25 euro (190 kroner, red.) for at parkere i halvanden time nær stadion, mener vi ikke, at vores takst for 24 timer er urimelig, skriver B+B Parkhaus til Tipsbladet.
UEFA har ikke reageret på Tipsbladets henvendelse.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT