Opdateret 22.45 med en udtalelse fra B+B Parkhaus.
STUTTGART (Tipsbladet): Mange danskere befinder sig i disse dage i Stuttgart, hvor landsholdet søndag spillede den første EM-kamp mod Slovenien. En del af dem har krydset grænsen til Tyskland i bil, og det betyder, at de har skullet finde et sted at parkere i den sydtyske by.
Det kan fremadrettet blive en voldsom dyr affære, hvis man benytter sig af selskabet B+B Parkhaus, der administrerer flere af de største parkeringshuse i centrum af Stuttgart.
Normalt kan man købe 24 timers parkering i et af P-husene for et beløb i omegnen af 100-150 kroner, men fra den ene dag til den anden har B+B Parkhaus valgt at næsten firedoble prisen, så det fremadrettet koster 450 kroner pr. døgn.

Ingen af de øvrige parkeringsselskaber i Stuttgart har i skrivende stund foretaget en lignende manøvre.
Mange danske fans søger de kommende døgn mod Frankfurt, hvor landsholdet spiller den næste kamp på torsdag, men den voldsomme prisstigning hos B+B Parkhaus møder blandt andet hård kritik fra danske fans i Facebook-gruppen “Danes Away”, som er en gruppe for landsholdsfans i udlandet.
Man må formode, at de ungarske fans, der i disse timer indtager Stuttgart forud for mødet med Tyskland onsdag aften, også får sig en slem overraskelse, når de opdager parkeringspriserne.
Tipsbladet har foreholdt B+B Parkhaus kritikken, og selskabet skriver følgende i en mail:
– Vi har ikke hævet priserne for 30 og 60 minutters parkering, og selv med de nuværende priser er det billigere end at parkere i København – selv om vi er værter for en stor fodboldturnering.
– 90 procent af vores kunder parkerer i maks tre-fire timer, og for dem har intet ændret sig. Vi vil samtidig gerne prioritere, at der er plads til disse i vores parkeringsfaciliteter, og derfor har vi været nødt til at regulere prisen. I betragtning af, at UEFA har fastsat, at det koster 25 euro (190 kroner, red.) for at parkere i halvanden time nær stadion, mener vi ikke, at vores takst for 24 timer er urimelig, skriver B+B Parkhaus til Tipsbladet.
UEFA har ikke reageret på Tipsbladets henvendelse.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE