Opdateret 22.45 med en udtalelse fra B+B Parkhaus.
STUTTGART (Tipsbladet): Mange danskere befinder sig i disse dage i Stuttgart, hvor landsholdet søndag spillede den første EM-kamp mod Slovenien. En del af dem har krydset grænsen til Tyskland i bil, og det betyder, at de har skullet finde et sted at parkere i den sydtyske by.
Det kan fremadrettet blive en voldsom dyr affære, hvis man benytter sig af selskabet B+B Parkhaus, der administrerer flere af de største parkeringshuse i centrum af Stuttgart.
Normalt kan man købe 24 timers parkering i et af P-husene for et beløb i omegnen af 100-150 kroner, men fra den ene dag til den anden har B+B Parkhaus valgt at næsten firedoble prisen, så det fremadrettet koster 450 kroner pr. døgn.

Ingen af de øvrige parkeringsselskaber i Stuttgart har i skrivende stund foretaget en lignende manøvre.
Mange danske fans søger de kommende døgn mod Frankfurt, hvor landsholdet spiller den næste kamp på torsdag, men den voldsomme prisstigning hos B+B Parkhaus møder blandt andet hård kritik fra danske fans i Facebook-gruppen “Danes Away”, som er en gruppe for landsholdsfans i udlandet.
Man må formode, at de ungarske fans, der i disse timer indtager Stuttgart forud for mødet med Tyskland onsdag aften, også får sig en slem overraskelse, når de opdager parkeringspriserne.
Tipsbladet har foreholdt B+B Parkhaus kritikken, og selskabet skriver følgende i en mail:
– Vi har ikke hævet priserne for 30 og 60 minutters parkering, og selv med de nuværende priser er det billigere end at parkere i København – selv om vi er værter for en stor fodboldturnering.
– 90 procent af vores kunder parkerer i maks tre-fire timer, og for dem har intet ændret sig. Vi vil samtidig gerne prioritere, at der er plads til disse i vores parkeringsfaciliteter, og derfor har vi været nødt til at regulere prisen. I betragtning af, at UEFA har fastsat, at det koster 25 euro (190 kroner, red.) for at parkere i halvanden time nær stadion, mener vi ikke, at vores takst for 24 timer er urimelig, skriver B+B Parkhaus til Tipsbladet.
UEFA har ikke reageret på Tipsbladets henvendelse.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Manchester United – Nottingham Forest
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Raser: Det er latterligt!