Utrecht narrer danske storklubber

For tredje gang på få måneder ser den hollandske klub FC Utrecht ud til at løbe med en spiller, som står højt på ønskelisten i enten FC København eller Brøndby.



Den hollandske klub FC Utrecht var FC Københavns onde ånd i sommerens transfervindue. Det danske mesterhold jagtede to af Helsingborgs største profiler, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men til stor fortrydelse for “Løverne” landede de begge i Utrecht.

Midterforsvareren Marcus Nilsson blev længe rygtet til FCK, men den i midten af juli skiftede han i stedet til den hollandske liga. Samme historier knytter sig til angriberen Alexander Gerndt, der længe lignede en ny stjerne i FCK’s hvide trøje. Den svenske landsholdsspiller stod længe endog meget højt på danskernes ønskeliste, men Utrecht kom ind fra højre og overbød Carsten V. Jensen og co., og Gerndt tog samme vej som landsmanden og klubkammeraten Nillson.

Nu kan endnu en svensker med en dansk beundrer lande i Utrecht. Den 21-årige kant-komet Mervan Celik har kontraktudløb til nytår, og kan derfor erhverves ganske gratis. Det fik tidligere på efteråret Brøndby til at give den svenske U/21-landsholdsspiller et tilbud, men Celik har større ambitioner, og han sagde derfor nej til kontrakten fra de blå/gule.

Nu peger pilen i stedet mod Utrecht for Gais-spilleren. men nu er momentum skiftet til FC Utrecht. Ifølge Aftonbladet er hollænderne lige nu det varmeste bud på stortalentets nye klub, og Celik bekræfter interessen.

– De er interesserede, men intet er faldet på plads endnu, siger han.

Udover Marcus Nilsson, Alexander Gerndt – og måske i fremtiden Mervan Celik – spiller endnu en svensker i FC Utrecht. Såvidt vides har midtbanespilleren Johan Mårtensson dog ikke været tæt på et skifte til hverken FC København eller Brøndby.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Svensson giver status på Huescas

Sønderjyske – FC Midtjylland

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Fin lodtrækning for FCK

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri