Utrecht narrer danske storklubber

For tredje gang på få måneder ser den hollandske klub FC Utrecht ud til at løbe med en spiller, som står højt på ønskelisten i enten FC København eller Brøndby.



Den hollandske klub FC Utrecht var FC Københavns onde ånd i sommerens transfervindue. Det danske mesterhold jagtede to af Helsingborgs største profiler, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men til stor fortrydelse for “Løverne” landede de begge i Utrecht.

Midterforsvareren Marcus Nilsson blev længe rygtet til FCK, men den i midten af juli skiftede han i stedet til den hollandske liga. Samme historier knytter sig til angriberen Alexander Gerndt, der længe lignede en ny stjerne i FCK’s hvide trøje. Den svenske landsholdsspiller stod længe endog meget højt på danskernes ønskeliste, men Utrecht kom ind fra højre og overbød Carsten V. Jensen og co., og Gerndt tog samme vej som landsmanden og klubkammeraten Nillson.

Nu kan endnu en svensker med en dansk beundrer lande i Utrecht. Den 21-årige kant-komet Mervan Celik har kontraktudløb til nytår, og kan derfor erhverves ganske gratis. Det fik tidligere på efteråret Brøndby til at give den svenske U/21-landsholdsspiller et tilbud, men Celik har større ambitioner, og han sagde derfor nej til kontrakten fra de blå/gule.

Nu peger pilen i stedet mod Utrecht for Gais-spilleren. men nu er momentum skiftet til FC Utrecht. Ifølge Aftonbladet er hollænderne lige nu det varmeste bud på stortalentets nye klub, og Celik bekræfter interessen.

– De er interesserede, men intet er faldet på plads endnu, siger han.

Udover Marcus Nilsson, Alexander Gerndt – og måske i fremtiden Mervan Celik – spiller endnu en svensker i FC Utrecht. Såvidt vides har midtbanespilleren Johan Mårtensson dog ikke været tæt på et skifte til hverken FC København eller Brøndby.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Arsenal vinder Premier League

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Lyon forhandler med dansk profil

AGF jagter hollandsk talent

Snart sker det

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!