Utrecht narrer danske storklubber

For tredje gang på få måneder ser den hollandske klub FC Utrecht ud til at løbe med en spiller, som står højt på ønskelisten i enten FC København eller Brøndby.



Den hollandske klub FC Utrecht var FC Københavns onde ånd i sommerens transfervindue. Det danske mesterhold jagtede to af Helsingborgs største profiler, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, men til stor fortrydelse for “Løverne” landede de begge i Utrecht.

Midterforsvareren Marcus Nilsson blev længe rygtet til FCK, men den i midten af juli skiftede han i stedet til den hollandske liga. Samme historier knytter sig til angriberen Alexander Gerndt, der længe lignede en ny stjerne i FCK’s hvide trøje. Den svenske landsholdsspiller stod længe endog meget højt på danskernes ønskeliste, men Utrecht kom ind fra højre og overbød Carsten V. Jensen og co., og Gerndt tog samme vej som landsmanden og klubkammeraten Nillson.

Nu kan endnu en svensker med en dansk beundrer lande i Utrecht. Den 21-årige kant-komet Mervan Celik har kontraktudløb til nytår, og kan derfor erhverves ganske gratis. Det fik tidligere på efteråret Brøndby til at give den svenske U/21-landsholdsspiller et tilbud, men Celik har større ambitioner, og han sagde derfor nej til kontrakten fra de blå/gule.

Nu peger pilen i stedet mod Utrecht for Gais-spilleren. men nu er momentum skiftet til FC Utrecht. Ifølge Aftonbladet er hollænderne lige nu det varmeste bud på stortalentets nye klub, og Celik bekræfter interessen.

– De er interesserede, men intet er faldet på plads endnu, siger han.

Udover Marcus Nilsson, Alexander Gerndt – og måske i fremtiden Mervan Celik – spiller endnu en svensker i FC Utrecht. Såvidt vides har midtbanespilleren Johan Mårtensson dog ikke været tæt på et skifte til hverken FC København eller Brøndby.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-spiller åben for transfer

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Brasilien – Haiti



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby