Tipsbladet i Helsingør.
Det var en storsmilende Nicolai Vallys, der mandag mødte pressen i landsholdslejren på Marienlyst Strandhotel.
Superliga-stjernen kunne nemlig fejre sin 27-års fødselsdag med at være udtaget til landsholdet for første gang, og Vallys erkendte da også straks, at det er en kæmpe oplevelse at være blevet udtaget.
– Det er fantastisk og overvældende, synes jeg. Der er mange mennesker og mange nye indtryk. Men jeg er rigtig glad for at være her, og jeg er meget stolt, lød det fra Nicolai Vallys.
For fem år siden spillede Nicolai Vallys for Skovshoved i 2. division, og på den baggrund kan det virke lidt vildt, at Brøndby-stjernen nu kan kalde sig landsholdsspiller.
– Det er selvfølgelig skørt. Men jeg tror, at når man er en del af det, så tænker man ikke lige så meget over det, i forhold til når man ser det udefra. Måske har jeg ikke helt forstået, hvor jeg er, og måske har jeg ikke helt forstået, hvor stort det er, lød det fra Nicolai Vallys.
– Jeg prøver at være i det og nyde det, og så kan det være, at jeg på et eller andet tidspunkt kommer til at forstå det.
Det er efterhånden mere end et år siden, at Kasper Hjulmand for første gang nævnte Nicolai Vallys' navn i forbindelse med landsholdet, og siden da har Superliga-profilen brugt landsholdsdrømmen som en ekstra motivationsfaktor og drivkraft.
Nicolai Vallys kan dog godt forstå, at Kasper Hjulmand foretrækker at udtage spillere fra udenlandske ligaer.
– Jeg er helt med på, at når man spiller i Superligaen, så er der mange dygtige spillere i udlandet, som spiller fas i nogle bedre ligaer. Så det giver jo god mening, synes jeg. Så jeg er bare glad for at få muligheden, lød det fra Brøndby-stjernen.
Med udtagelsen til landsholdet kan et snarligt skifte til udlandet virke som det logiske næste skridt, hvilket Vallys heller ikke vil lægge skjul på.
– Jo, det kan man godt sige. At spille i udlandet er selvfølgelig noget, jeg drømmer om. Men lige nu spiller jeg i Brøndby, og jeg er glad for at være der, og jeg er glad for at sidde her, lød det fra Vallys, der samtidig slog fast, at han ikke har fået nogen henvendelser denne sommer.
Med udtagelsen til landsholdet skal Nicolai Vallys nu træne med landets ypperste spillere, og Brøndby-stjernen tøvede ikke, da han blev blev bedt om at udpege sit største idol på landsholdet.
– Christian Eriksen er jo helt fantastisk, og ham har jeg set spille i mange år, når jeg har set landsholdet. Så hvis jeg skal nævne én, så er det nok ham, lød det fra Nicolai Vallys.
Nicolai Vallys har scoret 11 mål i 32 kampe for Brøndby siden skiftet fra Silkeborg sidste sommer. I denne sæson har Vallys scoret fem mål i syv kampe.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Victor Froholdt bliver matchvinder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby