Tipsbladet i Helsingør.
Det var en storsmilende Nicolai Vallys, der mandag mødte pressen i landsholdslejren på Marienlyst Strandhotel.
Superliga-stjernen kunne nemlig fejre sin 27-års fødselsdag med at være udtaget til landsholdet for første gang, og Vallys erkendte da også straks, at det er en kæmpe oplevelse at være blevet udtaget.
– Det er fantastisk og overvældende, synes jeg. Der er mange mennesker og mange nye indtryk. Men jeg er rigtig glad for at være her, og jeg er meget stolt, lød det fra Nicolai Vallys.
For fem år siden spillede Nicolai Vallys for Skovshoved i 2. division, og på den baggrund kan det virke lidt vildt, at Brøndby-stjernen nu kan kalde sig landsholdsspiller.
– Det er selvfølgelig skørt. Men jeg tror, at når man er en del af det, så tænker man ikke lige så meget over det, i forhold til når man ser det udefra. Måske har jeg ikke helt forstået, hvor jeg er, og måske har jeg ikke helt forstået, hvor stort det er, lød det fra Nicolai Vallys.
– Jeg prøver at være i det og nyde det, og så kan det være, at jeg på et eller andet tidspunkt kommer til at forstå det.
Det er efterhånden mere end et år siden, at Kasper Hjulmand for første gang nævnte Nicolai Vallys' navn i forbindelse med landsholdet, og siden da har Superliga-profilen brugt landsholdsdrømmen som en ekstra motivationsfaktor og drivkraft.
Nicolai Vallys kan dog godt forstå, at Kasper Hjulmand foretrækker at udtage spillere fra udenlandske ligaer.
– Jeg er helt med på, at når man spiller i Superligaen, så er der mange dygtige spillere i udlandet, som spiller fas i nogle bedre ligaer. Så det giver jo god mening, synes jeg. Så jeg er bare glad for at få muligheden, lød det fra Brøndby-stjernen.
Med udtagelsen til landsholdet kan et snarligt skifte til udlandet virke som det logiske næste skridt, hvilket Vallys heller ikke vil lægge skjul på.
– Jo, det kan man godt sige. At spille i udlandet er selvfølgelig noget, jeg drømmer om. Men lige nu spiller jeg i Brøndby, og jeg er glad for at være der, og jeg er glad for at sidde her, lød det fra Vallys, der samtidig slog fast, at han ikke har fået nogen henvendelser denne sommer.
Med udtagelsen til landsholdet skal Nicolai Vallys nu træne med landets ypperste spillere, og Brøndby-stjernen tøvede ikke, da han blev blev bedt om at udpege sit største idol på landsholdet.
– Christian Eriksen er jo helt fantastisk, og ham har jeg set spille i mange år, når jeg har set landsholdet. Så hvis jeg skal nævne én, så er det nok ham, lød det fra Nicolai Vallys.
Nicolai Vallys har scoret 11 mål i 32 kampe for Brøndby siden skiftet fra Silkeborg sidste sommer. I denne sæson har Vallys scoret fem mål i syv kampe.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Argentina – Schweiz
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TRANSFER