Tipsbladet i Helsingør.
Det var en storsmilende Nicolai Vallys, der mandag mødte pressen i landsholdslejren på Marienlyst Strandhotel.
Superliga-stjernen kunne nemlig fejre sin 27-års fødselsdag med at være udtaget til landsholdet for første gang, og Vallys erkendte da også straks, at det er en kæmpe oplevelse at være blevet udtaget.
– Det er fantastisk og overvældende, synes jeg. Der er mange mennesker og mange nye indtryk. Men jeg er rigtig glad for at være her, og jeg er meget stolt, lød det fra Nicolai Vallys.
For fem år siden spillede Nicolai Vallys for Skovshoved i 2. division, og på den baggrund kan det virke lidt vildt, at Brøndby-stjernen nu kan kalde sig landsholdsspiller.
– Det er selvfølgelig skørt. Men jeg tror, at når man er en del af det, så tænker man ikke lige så meget over det, i forhold til når man ser det udefra. Måske har jeg ikke helt forstået, hvor jeg er, og måske har jeg ikke helt forstået, hvor stort det er, lød det fra Nicolai Vallys.
– Jeg prøver at være i det og nyde det, og så kan det være, at jeg på et eller andet tidspunkt kommer til at forstå det.
Det er efterhånden mere end et år siden, at Kasper Hjulmand for første gang nævnte Nicolai Vallys' navn i forbindelse med landsholdet, og siden da har Superliga-profilen brugt landsholdsdrømmen som en ekstra motivationsfaktor og drivkraft.
Nicolai Vallys kan dog godt forstå, at Kasper Hjulmand foretrækker at udtage spillere fra udenlandske ligaer.
– Jeg er helt med på, at når man spiller i Superligaen, så er der mange dygtige spillere i udlandet, som spiller fas i nogle bedre ligaer. Så det giver jo god mening, synes jeg. Så jeg er bare glad for at få muligheden, lød det fra Brøndby-stjernen.
Med udtagelsen til landsholdet kan et snarligt skifte til udlandet virke som det logiske næste skridt, hvilket Vallys heller ikke vil lægge skjul på.
– Jo, det kan man godt sige. At spille i udlandet er selvfølgelig noget, jeg drømmer om. Men lige nu spiller jeg i Brøndby, og jeg er glad for at være der, og jeg er glad for at sidde her, lød det fra Vallys, der samtidig slog fast, at han ikke har fået nogen henvendelser denne sommer.
Med udtagelsen til landsholdet skal Nicolai Vallys nu træne med landets ypperste spillere, og Brøndby-stjernen tøvede ikke, da han blev blev bedt om at udpege sit største idol på landsholdet.
– Christian Eriksen er jo helt fantastisk, og ham har jeg set spille i mange år, når jeg har set landsholdet. Så hvis jeg skal nævne én, så er det nok ham, lød det fra Nicolai Vallys.
Nicolai Vallys har scoret 11 mål i 32 kampe for Brøndby siden skiftet fra Silkeborg sidste sommer. I denne sæson har Vallys scoret fem mål i syv kampe.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED