Det bliver Edgar Davids, der skal assistere Louis van Gaal, når Holland senere på året skal til VM.
Det hollandske landshold mistede for nyligt assistent Henk Fraser, der skal være cheftræner i FC Utrecht, og Rafael van der Vaart blev i den forbindelse nævnt som en mulig afløser. Som bekendt gik jobbet dog til Davids, og det passer van der Vaart fint.
– Det havde været en ideel rolle for mig. Jeg kunne godt udfylde den, men det kan Edgar også udmærket. Fint. Jeg har ikke brug for det. Det er et godt valg. For nogle år siden havde man sikkert sagt, at det er et dumt valg, men jeg talte med ham for nyligt, og han er virkelig vokset som træner. Denne rolle, hvor han skal tale med spillerne og bruge sin erfaring, kan han løse rigtig godt. Jeg tror, han er mere assistent end cheftræner, siger han til Studio Voetbal.
I løbet af de seneste år har Edgar Davids været assistent i Telstar og cheftræner i Olhanese, hvor han blev fyret efter et halvt år, så den tidligere holldanske landsholdsspiller Pierre van Hooijdonk forstår ikke, hvad van der Vaart mener med, at Davids er vokset som træner.
– Vokset? Hvor har han så trænet? Jeg forventede, det ville blive en person, der under alle omstændigheder har intentioner om for alvor at gå ind i trænergerningen – for eksempel en landsholdsspiller, der lige er stoppet med at spille. Robin van Persie eksempelvis.
Ibrahim Afellay bakker på den anden side van der Vaart op.
– En professionel som van Gaal gør ikke bare sådan noget. Han har merværdi, taler spillernes sprog og var selv i stand til at sparke flot til en bold. Davids er den rigtige til at tage en som Memphis Depay til side. Han skal også kunne supplere Danny Blind i staben.
Edgar Davids var også cheftræner for engelske Barnet fra oktober 2012 til januar 2014.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
OPTAKT
Mexico – Ecuador
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
England – DR Congo
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
