Det var Louis van Gaal, der gav Rafael van der Vaart debut på det hollandske landshold i 2021, men Esbjerg-assistenten har ikke lutter gode minder om toptræneren.
Van der Vaart fortæller, at den nu aldrende landstræner konstant var efter spillerne.
– I sin første periode som landstræner – han var lige kommet fra Barcelona – var han frygtelig. Han var meget til stede ved træningerne. Det er han selvfølgelig stadig, men dengang var det ekstremt. Du var under pres 24 timer i døgnet. Selv at spise med holdet var spændende, siger han til De Telegraaf.
Van der Vaart var imidlertid glad for at have van Gaal som træner.
– Louis og jeg er hinandens modsætninger, men det har også sin charme. Selvom vi ikke kvalificerede os til VM 2002, fik han det bedste frem i mig. Jeg klarede mig altid godt under ham.
– Du kunne gøre noget forkert på et hvilket som helst tidspunkt, og så var han der. Det er, hvad enhver spiller har brug for – også mig. Men jeg tænkte samtidig: “Lad mig få en stille frokost og lad mig gøre mine ting.” Alligevel kunne vi godt lide hinanden. Det vigtigste er, at han giver sine spillere klarhed og selvtillid, og det vil han gøre igen nu.
Louis van Gaal er også manden, der skal sikre Holland succes ved den forestående VM-slutrunde, og van der Vaart ser, at van Gaal nu er blevet en smule mere afslappet.
– Louis fra hans unge dage ville fortælle Frenkie de Jong, at han skal spille på en eller to berøringer, men nu vil han opmuntre ham til at spille sit eget spil. Memphis Depay er en spiller, der skal have masser af boldberøringer. Han siger ikke til ham, at han skal lade være, fordi han kan miste bolden.
Holland og Louis van Gaal åbner VM mod Senegal.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT