Van der Vaart utilfreds: Jeg forstår det ikke

Den hollandske landsholdslegende er ikke imponeret over de hollandske fans’ ageren i landskampen mod Gibraltar.



Det hollandske landshold sikrede sig mandag aften en storsejr over Gibraltar i VM-kvalifikationen, men undervejs i kampen var der alligevel pibekoncert fra dele af tilskuerne. Det er Rafael van der Vaart langt fra tilfreds med.

Kampen blev således spillet på De Kuip, der er Feyenoords stadion, og når Steven Berghuis modtog bolden, blev der oftest buhet. Tidligere på sommeren skiftede den hollandske landsholdsspiller nemlig kontroversielt fra Feyenoord til Ajax i et såkaldt “forbudt” skifte.

Men sådanne ting bør overses, når det handler om landsholdet, mener Rafael van der Vaart.

– Landstræneren (Louis van Gaal, red.) kan sige, at det skal vi ikke være opmærksomme på, men det er jeg, skriver Rafael van der Vaart i en klumme hos De Telegraaf og fortsætter:

– Det er vores spiller. Med ‘vores’ mener jeg vores spiller fra Holland. Han er der ikke som Ajax-spiller, men som en landsholdsspiller, ​​der giver alt og spiller fodbold for sit land. Nu kommer det til den allersidste og vigtigste kamp mod nordmændene i Rotterdam, og vi har desperat brug for Berghuis’ kvaliteter. Vi skal vinde, men skal vi også pifte ad ham?

– Jeg kan virkelig ikke forstå det. Hele klubfølelsen skal vige, når Holland spiller. Som spiller for Ajax og senere som eks-spiller for Ajax spillede jeg mange landskampe på De Kuip, men jeg blev aldrig buhet. Jeg tror ikke, at Berghuis vil blive påvirket dårligt af det, men det får heller ikke en til at have det bedre.

Holland vandt kampen 6-0 over Gibraltar, hvor Steven Berghuis spillede 60 minutter, uden at notere sig for mål eller oplæg. 





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

USA – Belgien

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk erstatning

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’