Det hollandske landshold sikrede sig mandag aften en storsejr over Gibraltar i VM-kvalifikationen, men undervejs i kampen var der alligevel pibekoncert fra dele af tilskuerne. Det er Rafael van der Vaart langt fra tilfreds med.
Kampen blev således spillet på De Kuip, der er Feyenoords stadion, og når Steven Berghuis modtog bolden, blev der oftest buhet. Tidligere på sommeren skiftede den hollandske landsholdsspiller nemlig kontroversielt fra Feyenoord til Ajax i et såkaldt “forbudt” skifte.
Men sådanne ting bør overses, når det handler om landsholdet, mener Rafael van der Vaart.
– Landstræneren (Louis van Gaal, red.) kan sige, at det skal vi ikke være opmærksomme på, men det er jeg, skriver Rafael van der Vaart i en klumme hos De Telegraaf og fortsætter:
– Det er vores spiller. Med ‘vores’ mener jeg vores spiller fra Holland. Han er der ikke som Ajax-spiller, men som en landsholdsspiller, der giver alt og spiller fodbold for sit land. Nu kommer det til den allersidste og vigtigste kamp mod nordmændene i Rotterdam, og vi har desperat brug for Berghuis’ kvaliteter. Vi skal vinde, men skal vi også pifte ad ham?
– Jeg kan virkelig ikke forstå det. Hele klubfølelsen skal vige, når Holland spiller. Som spiller for Ajax og senere som eks-spiller for Ajax spillede jeg mange landskampe på De Kuip, men jeg blev aldrig buhet. Jeg tror ikke, at Berghuis vil blive påvirket dårligt af det, men det får heller ikke en til at have det bedre.
Holland vandt kampen 6-0 over Gibraltar, hvor Steven Berghuis spillede 60 minutter, uden at notere sig for mål eller oplæg.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
