Det hollandske landshold sikrede sig mandag aften en storsejr over Gibraltar i VM-kvalifikationen, men undervejs i kampen var der alligevel pibekoncert fra dele af tilskuerne. Det er Rafael van der Vaart langt fra tilfreds med.
Kampen blev således spillet på De Kuip, der er Feyenoords stadion, og når Steven Berghuis modtog bolden, blev der oftest buhet. Tidligere på sommeren skiftede den hollandske landsholdsspiller nemlig kontroversielt fra Feyenoord til Ajax i et såkaldt “forbudt” skifte.
Men sådanne ting bør overses, når det handler om landsholdet, mener Rafael van der Vaart.
– Landstræneren (Louis van Gaal, red.) kan sige, at det skal vi ikke være opmærksomme på, men det er jeg, skriver Rafael van der Vaart i en klumme hos De Telegraaf og fortsætter:
– Det er vores spiller. Med ‘vores’ mener jeg vores spiller fra Holland. Han er der ikke som Ajax-spiller, men som en landsholdsspiller, der giver alt og spiller fodbold for sit land. Nu kommer det til den allersidste og vigtigste kamp mod nordmændene i Rotterdam, og vi har desperat brug for Berghuis’ kvaliteter. Vi skal vinde, men skal vi også pifte ad ham?
– Jeg kan virkelig ikke forstå det. Hele klubfølelsen skal vige, når Holland spiller. Som spiller for Ajax og senere som eks-spiller for Ajax spillede jeg mange landskampe på De Kuip, men jeg blev aldrig buhet. Jeg tror ikke, at Berghuis vil blive påvirket dårligt af det, men det får heller ikke en til at have det bedre.
Holland vandt kampen 6-0 over Gibraltar, hvor Steven Berghuis spillede 60 minutter, uden at notere sig for mål eller oplæg.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER
