Det hollandske landshold sikrede sig mandag aften en storsejr over Gibraltar i VM-kvalifikationen, men undervejs i kampen var der alligevel pibekoncert fra dele af tilskuerne. Det er Rafael van der Vaart langt fra tilfreds med.
Kampen blev således spillet på De Kuip, der er Feyenoords stadion, og når Steven Berghuis modtog bolden, blev der oftest buhet. Tidligere på sommeren skiftede den hollandske landsholdsspiller nemlig kontroversielt fra Feyenoord til Ajax i et såkaldt “forbudt” skifte.
Men sådanne ting bør overses, når det handler om landsholdet, mener Rafael van der Vaart.
– Landstræneren (Louis van Gaal, red.) kan sige, at det skal vi ikke være opmærksomme på, men det er jeg, skriver Rafael van der Vaart i en klumme hos De Telegraaf og fortsætter:
– Det er vores spiller. Med ‘vores’ mener jeg vores spiller fra Holland. Han er der ikke som Ajax-spiller, men som en landsholdsspiller, der giver alt og spiller fodbold for sit land. Nu kommer det til den allersidste og vigtigste kamp mod nordmændene i Rotterdam, og vi har desperat brug for Berghuis’ kvaliteter. Vi skal vinde, men skal vi også pifte ad ham?
– Jeg kan virkelig ikke forstå det. Hele klubfølelsen skal vige, når Holland spiller. Som spiller for Ajax og senere som eks-spiller for Ajax spillede jeg mange landskampe på De Kuip, men jeg blev aldrig buhet. Jeg tror ikke, at Berghuis vil blive påvirket dårligt af det, men det får heller ikke en til at have det bedre.
Holland vandt kampen 6-0 over Gibraltar, hvor Steven Berghuis spillede 60 minutter, uden at notere sig for mål eller oplæg.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
