Verden i chok: Danmarks fest fuldstændig i ruiner

Danmarks kollaps mod Kasakhstan er ikke gået uset forbi verdens øvrige sportsaviser.



Flere danske landsholdsprofiler var uden ord eller forklaring på det, som lige var sket.

Foran 2-0 smed Danmark på et kvarter sejren mod Kasakhstan søndag eftermiddag. Et straffespark og et drømmemål kickstartede den kasakhiske fest, og til allersidst blev ydmygelsen af Danmark en realitet.

Det danske landshold tabte 3-2, og må dermed tage den lange tur hjem fra Kasakhstan med dukkede nakker. Alt imens kan de læse om en verden i chok over deres kollaps.

Det højst overraskende nederlag får således spalteplads i flere af verdens største sportsaviser.

"Kasakhstans drøn chokerede Danmark" skriver svenske Sportbladet. "Bombe: Kasakhstan overkommer orkanen Højlund" lyder det i spanske Marca, mens hollandske nlbookmaker.nl følger trop; "Dansk sheriff lyner igen, men Danmarks fest er fuldstændig i ruiner".

"Kasakhstans comeback giver Danmark chokerende EM-nederlag" skriver France24. "Danmark lider sent kollaps i 3-2-nederlag til Kasakhstan", lyder det fra ESPN.

Fællesnævneren er en verden i chok, som slet ikke kan forstå Danmarks kollaps. Det kunne spillerne og Kasper Hjulmand heller ikke selv, da de mødte pressen efter kampen.

Danmarks landstræner lagde vægt på en manglende mentalitet, som gik ud over evnen til at løbe den ekstra meter og tage det ekstra returløb, som fuldstændig forsvandt som anden halvleg skred frem.

Rasmus Højlund havde ellers givet Danmark en drømmestart, da den brandvarme angriber sørgede for en pauseføring på 2-0. Det var bare ikke nok, da man faldt sammen i anden halvleg.

Med nederlaget har Danmark tre point efter to kampe i EM-kvalifikationen. Det samme har Kasakhstan, Finland og Nordirdland. Slovenien topper puljen med seks point, mens San Marino er uden point efter to spillerunder.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens