Verden i chok: Danmarks fest fuldstændig i ruiner

Danmarks kollaps mod Kasakhstan er ikke gået uset forbi verdens øvrige sportsaviser.



Flere danske landsholdsprofiler var uden ord eller forklaring på det, som lige var sket.

Foran 2-0 smed Danmark på et kvarter sejren mod Kasakhstan søndag eftermiddag. Et straffespark og et drømmemål kickstartede den kasakhiske fest, og til allersidst blev ydmygelsen af Danmark en realitet.

Det danske landshold tabte 3-2, og må dermed tage den lange tur hjem fra Kasakhstan med dukkede nakker. Alt imens kan de læse om en verden i chok over deres kollaps.

Det højst overraskende nederlag får således spalteplads i flere af verdens største sportsaviser.

"Kasakhstans drøn chokerede Danmark" skriver svenske Sportbladet. "Bombe: Kasakhstan overkommer orkanen Højlund" lyder det i spanske Marca, mens hollandske nlbookmaker.nl følger trop; "Dansk sheriff lyner igen, men Danmarks fest er fuldstændig i ruiner".

"Kasakhstans comeback giver Danmark chokerende EM-nederlag" skriver France24. "Danmark lider sent kollaps i 3-2-nederlag til Kasakhstan", lyder det fra ESPN.

Fællesnævneren er en verden i chok, som slet ikke kan forstå Danmarks kollaps. Det kunne spillerne og Kasper Hjulmand heller ikke selv, da de mødte pressen efter kampen.

Danmarks landstræner lagde vægt på en manglende mentalitet, som gik ud over evnen til at løbe den ekstra meter og tage det ekstra returløb, som fuldstændig forsvandt som anden halvleg skred frem.

Rasmus Højlund havde ellers givet Danmark en drømmestart, da den brandvarme angriber sørgede for en pauseføring på 2-0. Det var bare ikke nok, da man faldt sammen i anden halvleg.

Med nederlaget har Danmark tre point efter to kampe i EM-kvalifikationen. Det samme har Kasakhstan, Finland og Nordirdland. Slovenien topper puljen med seks point, mens San Marino er uden point efter to spillerunder.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’