STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Stort skydetelt.
Sådan kan starten af 0-0-opgøret mellem Serbien og Danmark i Nations League bedst beskrives.
Serbien kom buldrende, og Kasper Schmeichel måtte hive den ene verdensklasseredning op ad hatten efter den anden.
Landstræner Brian Riemer gestikulerede meget på sidelinjen, og man kunne tydeligt se, at han ikke var tilfreds.
Efter kampen spurgte Tipsbladet, om landstræneren på noget tidspunkt var bekymret på Danmarks vegne.
– Problemet var, at jeg ikke rigtig kunne ændre det. Jeg kunne godt se, at det kunne hjælpe os med to seksere, og jeg vidste også, at jeg skulle have baksene. Man sidder lidt som træner og sidder, hvor hurtigt man skal reagere. Heldigvis synes jeg, at jeg traf den rigtige beslutning, og det var at vente.
– Vi sparede et udskiftsning, som vi kunne bruge senere og rette tingene til i pausen. Jeg var glad for måden, at det gik på. Man skal huske på, at Spanien fik 0-0. Det er ikke så nemt, og jeg synes, at vi alt i alt kom godt ud af det.
Landstræneren mener, at der var flere facetter af det danske spil, der manglede kvalitet i første halvleg.
– Jeg var ærgerlig over det. Min tankegang med opstillingen i dag var, at jeg hellere ville spille dem ud fremfor at være fysiske. Det synes jeg, at vi viste nogle små perioder, at vi kunne i første halvleg, men vi var for dårlige på bolden.
– Det gjorde, at vi fik nogle omstillinger mod, og det gjorde, at vi havde lange nok perioder, hvor vi satte dem under pres. Det blev bedre i anden halvleg, hvor vi var bedre på bolden, men det ærgrede mig, at vi kunne gøre det fra start af. Det var lidt hele gameplanen i forhold til opstillingen, fortæller Riemer og tilføjer:
– Det var ikke godt nok i første halvleg. Jeg synes specielt vores venstreside havde udfordringer. Efter pausen blev det bedre.
Havde forberedt spillerne
På lægterne var der gang i den på trods af, at Stadion Dubocica blot har plads til 8.000 tilskuere. Riemer mener dog ikke, at Danmark blev taget på sengen i kampens indledning af den serbiske kulisse.
– Jeg synes, at man skal huske på, at det var et rigtig godt fodboldhold. Vi kom derned på deres hjemmebane, og det var, som vi startede mod Spanien med fuld musik. Sådan foregår tingene med hjemmeholdet.
– Jeg havde forberedt holdet på, at der kom fuld smæk på, og vi skal modstå det, men lidt mod. Vi sparkede langt på målspark. Det var ikke planen. Så fik vi den direkte i hovedet igen. Det irriterer mig, men det er nok meget naturligt, når man kommer herud, og der er gang i kedlerne. Det skal vi forbedre.
Danmark endte med at få fornødne 0-0-resultat, og landstræneren mener, at man ikke skal tage for givet, at Danmark fik et point i Serbien.
– Selv med vores bedste hold, ville vi komme under pres i perioder. Jeg ved ikke, om det ville være så lange perioder. Det kan diskutere. Man kig lige på det hold, som vi spillede mod i dag. Det er dygtige spillere.
– Jeg er pisse-stolt, og vi viste, at vi havde bredden.
Nu er Danmark klar til Final 8, hvor modstanderen bliver Portugal, Frankrig eller Tyskland.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER