– Det irriterer mig

Landstræner Brian Riemer ærgrer sig over Danmarks første halvleg, som ikke gik helt efter planen. Danmark var for dårlige på bolden, mener Riemer.



STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Stort skydetelt. 

Sådan kan starten af 0-0-opgøret mellem Serbien og Danmark i Nations League bedst beskrives. 

Serbien kom buldrende, og Kasper Schmeichel måtte hive den ene verdensklasseredning op ad hatten efter den anden. 

Landstræner Brian Riemer gestikulerede meget på sidelinjen, og man kunne tydeligt se, at han ikke var tilfreds. 

Efter kampen spurgte Tipsbladet, om landstræneren på noget tidspunkt var bekymret på Danmarks vegne.

– Problemet var, at jeg ikke rigtig kunne ændre det. Jeg kunne godt se, at det kunne hjælpe os med to seksere, og jeg vidste også, at jeg skulle have baksene. Man sidder lidt som træner og sidder, hvor hurtigt man skal reagere. Heldigvis synes jeg, at jeg traf den rigtige beslutning, og det var at vente.

– Vi sparede et udskiftsning, som vi kunne bruge senere og rette tingene til i pausen. Jeg var glad for måden, at det gik på. Man skal huske på, at Spanien fik 0-0. Det er ikke så nemt, og jeg synes, at vi alt i alt kom godt ud af det.

Landstræneren mener, at der var flere facetter af det danske spil, der manglede kvalitet i første halvleg.

– Jeg var ærgerlig over det. Min tankegang med opstillingen i dag var, at jeg hellere ville spille dem ud fremfor at være fysiske. Det synes jeg, at vi viste nogle små perioder, at vi kunne i første halvleg, men vi var for dårlige på bolden.

– Det gjorde, at vi fik nogle omstillinger mod, og det gjorde, at vi havde lange nok perioder, hvor vi satte dem under pres. Det blev bedre i anden halvleg, hvor vi var bedre på bolden, men det ærgrede mig, at vi kunne gøre det fra start af. Det var lidt hele gameplanen i forhold til opstillingen, fortæller Riemer og tilføjer:

– Det var ikke godt nok i første halvleg. Jeg synes specielt vores venstreside havde udfordringer. Efter pausen blev det bedre.

Havde forberedt spillerne
På lægterne var der gang i den på trods af, at Stadion Dubocica blot har plads til 8.000 tilskuere. Riemer mener dog ikke, at Danmark blev taget på sengen i kampens indledning af den serbiske kulisse.

– Jeg synes, at man skal huske på, at det var et rigtig godt fodboldhold. Vi kom derned på deres hjemmebane, og det var, som vi startede mod Spanien med fuld musik. Sådan foregår tingene med hjemmeholdet.

– Jeg havde forberedt holdet på, at der kom fuld smæk på, og vi skal modstå det, men lidt mod. Vi sparkede langt på målspark. Det var ikke planen. Så fik vi den direkte i hovedet igen. Det irriterer mig, men det er nok meget naturligt, når man kommer herud, og der er gang i kedlerne. Det skal vi forbedre.

Danmark endte med at få fornødne 0-0-resultat, og landstræneren mener, at man ikke skal tage for givet, at Danmark fik et point i Serbien.

– Selv med vores bedste hold, ville vi komme under pres i perioder. Jeg ved ikke, om det ville være så lange perioder. Det kan diskutere. Man kig lige på det hold, som vi spillede mod i dag. Det er dygtige spillere.

– Jeg er pisse-stolt, og vi viste, at vi havde bredden.

Nu er Danmark klar til Final 8, hvor modstanderen bliver Portugal, Frankrig eller Tyskland.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Fin lodtrækning for FCK

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er VM’s bedste spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København sælger Achouri

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

‘Spanien var det bedste hold’

FC København kan miste endnu en stjerne