– Det irriterer mig

Landstræner Brian Riemer ærgrer sig over Danmarks første halvleg, som ikke gik helt efter planen. Danmark var for dårlige på bolden, mener Riemer.



STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Stort skydetelt. 

Sådan kan starten af 0-0-opgøret mellem Serbien og Danmark i Nations League bedst beskrives. 

Serbien kom buldrende, og Kasper Schmeichel måtte hive den ene verdensklasseredning op ad hatten efter den anden. 

Landstræner Brian Riemer gestikulerede meget på sidelinjen, og man kunne tydeligt se, at han ikke var tilfreds. 

Efter kampen spurgte Tipsbladet, om landstræneren på noget tidspunkt var bekymret på Danmarks vegne.

– Problemet var, at jeg ikke rigtig kunne ændre det. Jeg kunne godt se, at det kunne hjælpe os med to seksere, og jeg vidste også, at jeg skulle have baksene. Man sidder lidt som træner og sidder, hvor hurtigt man skal reagere. Heldigvis synes jeg, at jeg traf den rigtige beslutning, og det var at vente.

– Vi sparede et udskiftsning, som vi kunne bruge senere og rette tingene til i pausen. Jeg var glad for måden, at det gik på. Man skal huske på, at Spanien fik 0-0. Det er ikke så nemt, og jeg synes, at vi alt i alt kom godt ud af det.

Landstræneren mener, at der var flere facetter af det danske spil, der manglede kvalitet i første halvleg.

– Jeg var ærgerlig over det. Min tankegang med opstillingen i dag var, at jeg hellere ville spille dem ud fremfor at være fysiske. Det synes jeg, at vi viste nogle små perioder, at vi kunne i første halvleg, men vi var for dårlige på bolden.

– Det gjorde, at vi fik nogle omstillinger mod, og det gjorde, at vi havde lange nok perioder, hvor vi satte dem under pres. Det blev bedre i anden halvleg, hvor vi var bedre på bolden, men det ærgrede mig, at vi kunne gøre det fra start af. Det var lidt hele gameplanen i forhold til opstillingen, fortæller Riemer og tilføjer:

– Det var ikke godt nok i første halvleg. Jeg synes specielt vores venstreside havde udfordringer. Efter pausen blev det bedre.

Havde forberedt spillerne
På lægterne var der gang i den på trods af, at Stadion Dubocica blot har plads til 8.000 tilskuere. Riemer mener dog ikke, at Danmark blev taget på sengen i kampens indledning af den serbiske kulisse.

– Jeg synes, at man skal huske på, at det var et rigtig godt fodboldhold. Vi kom derned på deres hjemmebane, og det var, som vi startede mod Spanien med fuld musik. Sådan foregår tingene med hjemmeholdet.

– Jeg havde forberedt holdet på, at der kom fuld smæk på, og vi skal modstå det, men lidt mod. Vi sparkede langt på målspark. Det var ikke planen. Så fik vi den direkte i hovedet igen. Det irriterer mig, men det er nok meget naturligt, når man kommer herud, og der er gang i kedlerne. Det skal vi forbedre.

Danmark endte med at få fornødne 0-0-resultat, og landstræneren mener, at man ikke skal tage for givet, at Danmark fik et point i Serbien.

– Selv med vores bedste hold, ville vi komme under pres i perioder. Jeg ved ikke, om det ville være så lange perioder. Det kan diskutere. Man kig lige på det hold, som vi spillede mod i dag. Det er dygtige spillere.

– Jeg er pisse-stolt, og vi viste, at vi havde bredden.

Nu er Danmark klar til Final 8, hvor modstanderen bliver Portugal, Frankrig eller Tyskland.





Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

‘Det kommer aldrig til at ske’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Vil undgå Bendtner-stunt

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Transfer på vej? AaB spørger på profil

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Nærmer sig aftale

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’