– Det irriterer mig

Landstræner Brian Riemer ærgrer sig over Danmarks første halvleg, som ikke gik helt efter planen. Danmark var for dårlige på bolden, mener Riemer.



STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Stort skydetelt. 

Sådan kan starten af 0-0-opgøret mellem Serbien og Danmark i Nations League bedst beskrives. 

Serbien kom buldrende, og Kasper Schmeichel måtte hive den ene verdensklasseredning op ad hatten efter den anden. 

Landstræner Brian Riemer gestikulerede meget på sidelinjen, og man kunne tydeligt se, at han ikke var tilfreds. 

Efter kampen spurgte Tipsbladet, om landstræneren på noget tidspunkt var bekymret på Danmarks vegne.

– Problemet var, at jeg ikke rigtig kunne ændre det. Jeg kunne godt se, at det kunne hjælpe os med to seksere, og jeg vidste også, at jeg skulle have baksene. Man sidder lidt som træner og sidder, hvor hurtigt man skal reagere. Heldigvis synes jeg, at jeg traf den rigtige beslutning, og det var at vente.

– Vi sparede et udskiftsning, som vi kunne bruge senere og rette tingene til i pausen. Jeg var glad for måden, at det gik på. Man skal huske på, at Spanien fik 0-0. Det er ikke så nemt, og jeg synes, at vi alt i alt kom godt ud af det.

Landstræneren mener, at der var flere facetter af det danske spil, der manglede kvalitet i første halvleg.

– Jeg var ærgerlig over det. Min tankegang med opstillingen i dag var, at jeg hellere ville spille dem ud fremfor at være fysiske. Det synes jeg, at vi viste nogle små perioder, at vi kunne i første halvleg, men vi var for dårlige på bolden.

– Det gjorde, at vi fik nogle omstillinger mod, og det gjorde, at vi havde lange nok perioder, hvor vi satte dem under pres. Det blev bedre i anden halvleg, hvor vi var bedre på bolden, men det ærgrede mig, at vi kunne gøre det fra start af. Det var lidt hele gameplanen i forhold til opstillingen, fortæller Riemer og tilføjer:

– Det var ikke godt nok i første halvleg. Jeg synes specielt vores venstreside havde udfordringer. Efter pausen blev det bedre.

Havde forberedt spillerne
På lægterne var der gang i den på trods af, at Stadion Dubocica blot har plads til 8.000 tilskuere. Riemer mener dog ikke, at Danmark blev taget på sengen i kampens indledning af den serbiske kulisse.

– Jeg synes, at man skal huske på, at det var et rigtig godt fodboldhold. Vi kom derned på deres hjemmebane, og det var, som vi startede mod Spanien med fuld musik. Sådan foregår tingene med hjemmeholdet.

– Jeg havde forberedt holdet på, at der kom fuld smæk på, og vi skal modstå det, men lidt mod. Vi sparkede langt på målspark. Det var ikke planen. Så fik vi den direkte i hovedet igen. Det irriterer mig, men det er nok meget naturligt, når man kommer herud, og der er gang i kedlerne. Det skal vi forbedre.

Danmark endte med at få fornødne 0-0-resultat, og landstræneren mener, at man ikke skal tage for givet, at Danmark fik et point i Serbien.

– Selv med vores bedste hold, ville vi komme under pres i perioder. Jeg ved ikke, om det ville være så lange perioder. Det kan diskutere. Man kig lige på det hold, som vi spillede mod i dag. Det er dygtige spillere.

– Jeg er pisse-stolt, og vi viste, at vi havde bredden.

Nu er Danmark klar til Final 8, hvor modstanderen bliver Portugal, Frankrig eller Tyskland.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

FC Midtjylland – FC København

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tottenham boykotter Viaplay

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Han er på vej væk fra AGF

Stjernetransfer på plads alligevel

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hylder Nartey efter magisk debut

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’