STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Stort skydetelt.
Sådan kan starten af 0-0-opgøret mellem Serbien og Danmark i Nations League bedst beskrives.
Serbien kom buldrende, og Kasper Schmeichel måtte hive den ene verdensklasseredning op ad hatten efter den anden.
Landstræner Brian Riemer gestikulerede meget på sidelinjen, og man kunne tydeligt se, at han ikke var tilfreds.
Efter kampen spurgte Tipsbladet, om landstræneren på noget tidspunkt var bekymret på Danmarks vegne.
– Problemet var, at jeg ikke rigtig kunne ændre det. Jeg kunne godt se, at det kunne hjælpe os med to seksere, og jeg vidste også, at jeg skulle have baksene. Man sidder lidt som træner og sidder, hvor hurtigt man skal reagere. Heldigvis synes jeg, at jeg traf den rigtige beslutning, og det var at vente.
– Vi sparede et udskiftsning, som vi kunne bruge senere og rette tingene til i pausen. Jeg var glad for måden, at det gik på. Man skal huske på, at Spanien fik 0-0. Det er ikke så nemt, og jeg synes, at vi alt i alt kom godt ud af det.
Landstræneren mener, at der var flere facetter af det danske spil, der manglede kvalitet i første halvleg.
– Jeg var ærgerlig over det. Min tankegang med opstillingen i dag var, at jeg hellere ville spille dem ud fremfor at være fysiske. Det synes jeg, at vi viste nogle små perioder, at vi kunne i første halvleg, men vi var for dårlige på bolden.
– Det gjorde, at vi fik nogle omstillinger mod, og det gjorde, at vi havde lange nok perioder, hvor vi satte dem under pres. Det blev bedre i anden halvleg, hvor vi var bedre på bolden, men det ærgrede mig, at vi kunne gøre det fra start af. Det var lidt hele gameplanen i forhold til opstillingen, fortæller Riemer og tilføjer:
– Det var ikke godt nok i første halvleg. Jeg synes specielt vores venstreside havde udfordringer. Efter pausen blev det bedre.
Havde forberedt spillerne
På lægterne var der gang i den på trods af, at Stadion Dubocica blot har plads til 8.000 tilskuere. Riemer mener dog ikke, at Danmark blev taget på sengen i kampens indledning af den serbiske kulisse.
– Jeg synes, at man skal huske på, at det var et rigtig godt fodboldhold. Vi kom derned på deres hjemmebane, og det var, som vi startede mod Spanien med fuld musik. Sådan foregår tingene med hjemmeholdet.
– Jeg havde forberedt holdet på, at der kom fuld smæk på, og vi skal modstå det, men lidt mod. Vi sparkede langt på målspark. Det var ikke planen. Så fik vi den direkte i hovedet igen. Det irriterer mig, men det er nok meget naturligt, når man kommer herud, og der er gang i kedlerne. Det skal vi forbedre.
Danmark endte med at få fornødne 0-0-resultat, og landstræneren mener, at man ikke skal tage for givet, at Danmark fik et point i Serbien.
– Selv med vores bedste hold, ville vi komme under pres i perioder. Jeg ved ikke, om det ville være så lange perioder. Det kan diskutere. Man kig lige på det hold, som vi spillede mod i dag. Det er dygtige spillere.
– Jeg er pisse-stolt, og vi viste, at vi havde bredden.
Nu er Danmark klar til Final 8, hvor modstanderen bliver Portugal, Frankrig eller Tyskland.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER