HELSINGØR (Tipsbladet): Han var på toppen i Eintracht Frankfurt, hvor han blev en profil i Bundesligaen og var med til at vinde Europa League.
Men siden det store skifte til Napoli i sommeren 2023 har Jesper Lindstrøm kæmpet mere med tingene. Skiftet til Serie A blev ikke en succes og vi skal tilbage til januar 2023 for at finde Lindstrøms seneste scoring.
Heldigvis ser kurven dog nu ud til at være vendt for den 25-årige Jesper Lindstrøm, der især i de seneste måneder har fået en fremtrædende rolle i Everton under den nye cheftræner David Moyes.
De gode takter i Premier League har nu også resulteret i et comeback på landsholdet, hvor Jesper Lindstrøm senest var udtaget i 2023. Tirsdag morgen stillede Everton-spilleren op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige presse, og her blev Lindstrøm spurgt til, hvad han tænker om den lange periode, han har haft uden mål og assister.
– Det er irriterende, for man vil gerne score mål og lave assister som offensivspiller. Jeg havde et hårdt år i Napoli og er nu begyndt at finde rytmen her (i Everton, red.), så jeg er ikke nervøs for, at det ikke kommer.
– Jeg har vist, at jeg godt kan lave mål og skabe chancer, jeg skal bare lige finde melodien oppe foran målet og måske lige træne lidt afslutninger. Men jeg føler, at jeg kommer tættere og tættere på, og jeg synes også, at jeg har været lidt uheldig, men man siger jo også, at uheld ikke rigtig findes i fodbold, lød det her fra Jesper Lindstrøm.
I februar var Jesper Lindstrøm endelig tæt på at komme på tavlen i en Premier League-kamp mod Leicester, men her kom den gamle Brøndby-holdkammerat Mads Hermansen i vejen med en redning.
– Jeg har skældt ham ud, lyder det fra Jesper Lindstrøm med et glimt i øjet.
– Vi vandt kampen og det var det vigtigste. Jeg har også drillet ham lidt med, at vi scorede det hurtigste mål i Premier League i den her sæson på ham. Jeg er da lidt utilfreds med, at han redder den, men det var dårligt sparket, så det var fair nok. Hvis der var en, der skulle tage den, så var det ham.

Jesper Lindstrøm har arbejdet med en mentaltræner for at lukke ned for kritik udefra (Foto: Alamy).
‘Så kommer der et ragnarok af kommentarer og artikler’
Han fik endelig en assist mod Wolverhampton i forrige runde, men i de seneste sæsoner har det som nævnt haltet med mål og assister for Jesper Lindstrøm, og under interviewet i de luksuriøse omgivelser på Marienlyst Strandhotel blev Jesper Lindstrøm derfor spurgt, hvad selvtillid betyder for en fodboldspiller.
– Det betyder alt. Jeg tror også, at det er derfor, at Brian (Riemer, red.) har udtaget den trup, han har udtaget. Det er spillere, der spiller og har selvtillid, og det er vigtigt i fodbold. Jeg føler, at man kan komme længere med selvtillid, end man kan med talent og ingen selvtillid, så det er sindssygt vigtigt i fodbold, lød det klare svar her Jesper Lindstrøm.
Kantspilleren blev herefter spurgt, hvordan det kan være, at det fylder så meget, når man som spiller på det øverste niveau må være klar over sine egne kvaliteter.
– Jo, men vi lever også bare i en verden, hvor man ikke må tale højt om, hvor god man er. Det er nemt at læse sociale medier, og folk prøver at hive en ned, de prøver ikke at hive en op.
– Det er en stor ting (selvtillid, red.), og det er også det, man ser alle de store stjerner – ikke kun inden for fodbolden, men også i basketball – hvor de snakker om, at mentaliteten er noget af det vigtigste. Det er 90 procent af fodbold. For topatleter handler det om det mentale og om hvordan man bearbejder ting uden for banen, lød svaret her fra Jesper Lindstrøm.
Premier League-spilleren blev herefter spurgt, hvorfor man ikke må snakke for højt om, hvor god man er.
– Vi kender bare janteloven, hvis man siger noget forkert, så står det alle steder dagen efter. Men jeg synes sgu, at man skal sige, hvad man vil, og gøre, hvad man vil, og så må man sgu stå til ansvar, lød svaret her fra Jesper Lindstrøm, der ikke ville lægge skjul på, at mentaltræning er et vigtigt emne for ham.
– 100 procent. Som jeg har sagt, har det været et hårdt år i Napoli, men jeg har lært nogle ting. Jeg har lært, at man ikke skal læse og høre på, hvad andre siger, men i stedet bare fokusere på sin egen udvikling og arbejde stenhårdt. Der sker de bedste ting for dem, der venter længst.
Undlader du selv at læse sociale medier og aviser?
– Man kan ikke undgå at læse sociale medier, når man er på sin telefon, men man kan lade være med at suge det ind og tage det til sig. Det er noget, jeg har arbejdet med, lød det fra Jesper Lindstrøm, der ikke var bleg for at erkende, at han tidligere i karrieren har ladet sig påvirke af den slags ting:
– Ja, 100 procent. Man kan næsten ikke undgå at suge det til sig på en eller anden måde, men man kan arbejde en masse på at lade være med at gøre det, og det er noget, jeg har brugt meget tid på sammen med min mentaltræner.
Udfordringen med at lukke ned for støj og kritik går helt tilbage til tiden i Superligaen og Brøndby.
– 100 procent, Brøndby er en topklub i Danmark, og hvis man ikke præsterer – det kan man også se nu – så kommer der et ragnarok af kommentarer og artikler. Det handler om at være hård.
– Jeg tror også, at spillere som Cristiano og Messi er ligeglade med, hvad folk skriver, for man kan ikke gøre alle glade. De største atleter er dem, der kan holde det ud, lød det afslutningsvist for Jesper Lindstrøm.
Jesper Lindstrøms næste mulighed for at bryde måltørken er torsdag klokken 20.45, hvor Danmark møder Cristiano Ronaldo og Portugal i Parken i den første af to Nations League-kvartfinaler.
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham