Malik Pimpong.
Ja, efternavnet ringer formentlig en klokke, og det er fordi, han er søn af den tidligere FC Midtjylland- og FC København-profil Razak Pimpong.
Sønnike er nu ved at skabe sig en karriere for sig selv, hvor han er på kontrakt på akademiet i FC Midtjylland, mens han i øjeblikket er samlet med U17-landsholdet, der tager hul på kvalifikationen til EM i de kommende dage.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg synes, det er stort at være med landsholdet. Der er stor forskel på landsholdet og at være i klubben, da det er et helt andet niveau med Danmarks bedste spillere fra min årgang.
– Der er også stor konkurrence på landsholdet, hvilket er fedt. Det er med til at motivere mig og gøre mig endnu bedre. Det er fedt at repræsentere sit land og have logoet på brystet, siger angriberen, der også har et rigtig godt forhold til sine medspillere uden for kridtstregerne.
– Der er gode vibes, og man mærker ikke konkurrencen på samme måde udenfor banen. Vi er samlet som en god gruppe, hvor alle har det godt med hinanden.
16-årige Malik Pimpong står noteret for fem kampe i rødt og hvidt, hvor det er blevet til tre scoringer.

Vil skabe sit eget navn
Selvom farmand Razak Pimpong havde en stor karriere i Danmark og i starten af 00'erne var en af Superligaens farligste offensivspillere, har det ikke påvirket Malik Pimpongs opvækst.
– Jeg synes egentlig, jeg har haft en normal barndom, selvom det selvfølgelig er specielt at have en far, der har været i gamet. Han har været en god hjælp og kan komme med nogle inputs, som jeg kan bruge på banen. Jeg prøver at skabe min egen vej, siger Malik Pimpong og tilføjer:
– Det handler om at arbejde hårdt og vise sig frem i stedet for at leve på at hedde Pimpong. Det handler om hårdt arbejde hver dag til træning og til kamp både her på landsholdet og i klubben.
Malik Pimpong er til dagligt en del af FC Midtjyllands U19-hold, hvor han er angriber og har scoret tre gange i seks kampe.

Fodboldfamilien Pimpong
Malik Pimpong kom til verden, da Razak Pimpongs karriere var godt i gang, og derfor har sønnike fået fodbolden ind med modermælken.
– Vi har spillet rigtig, rigtig meget fodbold. Jeg fik en fodbold nærmest da jeg blev født, men jeg startede først i klub, da jeg var fire. Ellers har jeg og min far trænet derhjemme, og vi har altid haft en bold med os, når vi har været på tur sammen. Han gav mig også fodboldstøvler, da jeg begyndte at gå. Han har også hjulpet mig med selvtræning, hvilket er sindssygt fedt.
Malik Pimpong føler sig dog ikke tvunget ud i et liv som fodboldspiller.
– Jeg har haft mulighed for at gå andre veje, men fodbold sidder i hjertet på mig. Jeg tror, det kommer fra min far, og jeg vil rigtig gerne være professionel fodboldspiller, siger Malik Pimpong, der har stor opbakning hjemmefra.
– Han siger i hvert fald, at han er stolt. Min mor synes også, jeg gør det godt og vil bare have, at jeg klør på. Så min mor og far er stolte af mig, og det er rart at have den opbakning hjemmefra.
Drømmedestinationen er også allerede fundet.
– Jeg følger Real Madrid rigtig meget. Det er mit yndlingshold, og det er det bedste hold i verden, hvilket vi ser gang på gang i Champions League. Jeg har selvfølgelig fulgt Ronaldo rigtig meget, og jeg tror ikke kun, det er mig, der synes, Ronaldo er en spændende spiller. Han har haft så meget indflydelse på fodbolden og er bare en fed spiller.
Lykkes Malik Pimpong med sine drømme, må farmand nok kippe en ekstra gang med flaget.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
AVIS
Storklub har taget kontakt
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
TOPNYHED