Malik Pimpong.
Ja, efternavnet ringer formentlig en klokke, og det er fordi, han er søn af den tidligere FC Midtjylland- og FC København-profil Razak Pimpong.
Sønnike er nu ved at skabe sig en karriere for sig selv, hvor han er på kontrakt på akademiet i FC Midtjylland, mens han i øjeblikket er samlet med U17-landsholdet, der tager hul på kvalifikationen til EM i de kommende dage.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg synes, det er stort at være med landsholdet. Der er stor forskel på landsholdet og at være i klubben, da det er et helt andet niveau med Danmarks bedste spillere fra min årgang.
– Der er også stor konkurrence på landsholdet, hvilket er fedt. Det er med til at motivere mig og gøre mig endnu bedre. Det er fedt at repræsentere sit land og have logoet på brystet, siger angriberen, der også har et rigtig godt forhold til sine medspillere uden for kridtstregerne.
– Der er gode vibes, og man mærker ikke konkurrencen på samme måde udenfor banen. Vi er samlet som en god gruppe, hvor alle har det godt med hinanden.
16-årige Malik Pimpong står noteret for fem kampe i rødt og hvidt, hvor det er blevet til tre scoringer.

Vil skabe sit eget navn
Selvom farmand Razak Pimpong havde en stor karriere i Danmark og i starten af 00'erne var en af Superligaens farligste offensivspillere, har det ikke påvirket Malik Pimpongs opvækst.
– Jeg synes egentlig, jeg har haft en normal barndom, selvom det selvfølgelig er specielt at have en far, der har været i gamet. Han har været en god hjælp og kan komme med nogle inputs, som jeg kan bruge på banen. Jeg prøver at skabe min egen vej, siger Malik Pimpong og tilføjer:
– Det handler om at arbejde hårdt og vise sig frem i stedet for at leve på at hedde Pimpong. Det handler om hårdt arbejde hver dag til træning og til kamp både her på landsholdet og i klubben.
Malik Pimpong er til dagligt en del af FC Midtjyllands U19-hold, hvor han er angriber og har scoret tre gange i seks kampe.

Fodboldfamilien Pimpong
Malik Pimpong kom til verden, da Razak Pimpongs karriere var godt i gang, og derfor har sønnike fået fodbolden ind med modermælken.
– Vi har spillet rigtig, rigtig meget fodbold. Jeg fik en fodbold nærmest da jeg blev født, men jeg startede først i klub, da jeg var fire. Ellers har jeg og min far trænet derhjemme, og vi har altid haft en bold med os, når vi har været på tur sammen. Han gav mig også fodboldstøvler, da jeg begyndte at gå. Han har også hjulpet mig med selvtræning, hvilket er sindssygt fedt.
Malik Pimpong føler sig dog ikke tvunget ud i et liv som fodboldspiller.
– Jeg har haft mulighed for at gå andre veje, men fodbold sidder i hjertet på mig. Jeg tror, det kommer fra min far, og jeg vil rigtig gerne være professionel fodboldspiller, siger Malik Pimpong, der har stor opbakning hjemmefra.
– Han siger i hvert fald, at han er stolt. Min mor synes også, jeg gør det godt og vil bare have, at jeg klør på. Så min mor og far er stolte af mig, og det er rart at have den opbakning hjemmefra.
Drømmedestinationen er også allerede fundet.
– Jeg følger Real Madrid rigtig meget. Det er mit yndlingshold, og det er det bedste hold i verden, hvilket vi ser gang på gang i Champions League. Jeg har selvfølgelig fulgt Ronaldo rigtig meget, og jeg tror ikke kun, det er mig, der synes, Ronaldo er en spændende spiller. Han har haft så meget indflydelse på fodbolden og er bare en fed spiller.
Lykkes Malik Pimpong med sine drømme, må farmand nok kippe en ekstra gang med flaget.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vild udtalelse om Nathan Trott
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
UEFA med ny stor FC København-straf
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Choktransfer?
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart