– Jeg vil ikke leve på at hedde Pimpong

Razak Pimpongs søn, Malik Pimpong, er nu ved at skabe sin egen vej i fodboldverdenen. Det taler han blandt meget andet om i dette interview med Tipsbladet.



Malik Pimpong.

Ja, efternavnet ringer formentlig en klokke, og det er fordi, han er søn af den tidligere FC Midtjylland- og FC København-profil Razak Pimpong.

Sønnike er nu ved at skabe sig en karriere for sig selv, hvor han er på kontrakt på akademiet i FC Midtjylland, mens han i øjeblikket er samlet med U17-landsholdet, der tager hul på kvalifikationen til EM i de kommende dage.

Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.

– Jeg synes, det er stort at være med landsholdet. Der er stor forskel på landsholdet og at være i klubben, da det er et helt andet niveau med Danmarks bedste spillere fra min årgang.

– Der er også stor konkurrence på landsholdet, hvilket er fedt. Det er med til at motivere mig og gøre mig endnu bedre. Det er fedt at repræsentere sit land og have logoet på brystet, siger angriberen, der også har et rigtig godt forhold til sine medspillere uden for kridtstregerne.

– Der er gode vibes, og man mærker ikke konkurrencen på samme måde udenfor banen. Vi er samlet som en god gruppe, hvor alle har det godt med hinanden.

16-årige Malik Pimpong står noteret for fem kampe i rødt og hvidt, hvor det er blevet til tre scoringer.

277659

Foto: Claus Birch, dbufoto.dk

Vil skabe sit eget navn
Selvom farmand Razak Pimpong havde en stor karriere i Danmark og i starten af 00'erne var en af Superligaens farligste offensivspillere, har det ikke påvirket Malik Pimpongs opvækst.

– Jeg synes egentlig, jeg har haft en normal barndom, selvom det selvfølgelig er specielt at have en far, der har været i gamet. Han har været en god hjælp og kan komme med nogle inputs, som jeg kan bruge på banen. Jeg prøver at skabe min egen vej, siger Malik Pimpong og tilføjer:

– Det handler om at arbejde hårdt og vise sig frem i stedet for at leve på at hedde Pimpong. Det handler om hårdt arbejde hver dag til træning og til kamp både her på landsholdet og i klubben.

Malik Pimpong er til dagligt en del af FC Midtjyllands U19-hold, hvor han er angriber og har scoret tre gange i seks kampe.

277659

Razak Pimpong, far til Malik Pimpong, var i starten af 00'erne en fremtrædende skikkelse i dansk fodbold. Han står noteret for 145 Superliga-kampe ifølge Superstats. Foto: Alamy

Fodboldfamilien Pimpong
Malik Pimpong kom til verden, da Razak Pimpongs karriere var godt i gang, og derfor har sønnike fået fodbolden ind med modermælken.

– Vi har spillet rigtig, rigtig meget fodbold. Jeg fik en fodbold nærmest da jeg blev født, men jeg startede først i klub, da jeg var fire. Ellers har jeg og min far trænet derhjemme, og vi har altid haft en bold med os, når vi har været på tur sammen. Han gav mig også fodboldstøvler, da jeg begyndte at gå. Han har også hjulpet mig med selvtræning, hvilket er sindssygt fedt.

Malik Pimpong føler sig dog ikke tvunget ud i et liv som fodboldspiller.

– Jeg har haft mulighed for at gå andre veje, men fodbold sidder i hjertet på mig. Jeg tror, det kommer fra min far, og jeg vil rigtig gerne være professionel fodboldspiller, siger Malik Pimpong, der har stor opbakning hjemmefra.

– Han siger i hvert fald, at han er stolt. Min mor synes også, jeg gør det godt og vil bare have, at jeg klør på. Så min mor og far er stolte af mig, og det er rart at have den opbakning hjemmefra.

Drømmedestinationen er også allerede fundet.

– Jeg følger Real Madrid rigtig meget. Det er mit yndlingshold, og det er det bedste hold i verden, hvilket vi ser gang på gang i Champions League. Jeg har selvfølgelig fulgt Ronaldo rigtig meget, og jeg tror ikke kun, det er mig, der synes, Ronaldo er en spændende spiller. Han har haft så meget indflydelse på fodbolden og er bare en fed spiller.

Lykkes Malik Pimpong med sine drømme, må farmand nok kippe en ekstra gang med flaget.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Hård kritik af FCM-profil

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Robert trækker overskrifter i udlandet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Han er Superligaens ringeste målmand!

Liverpool – Fulham

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN