Malik Pimpong.
Ja, efternavnet ringer formentlig en klokke, og det er fordi, han er søn af den tidligere FC Midtjylland- og FC København-profil Razak Pimpong.
Sønnike er nu ved at skabe sig en karriere for sig selv, hvor han er på kontrakt på akademiet i FC Midtjylland, mens han i øjeblikket er samlet med U17-landsholdet, der tager hul på kvalifikationen til EM i de kommende dage.
Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.
– Jeg synes, det er stort at være med landsholdet. Der er stor forskel på landsholdet og at være i klubben, da det er et helt andet niveau med Danmarks bedste spillere fra min årgang.
– Der er også stor konkurrence på landsholdet, hvilket er fedt. Det er med til at motivere mig og gøre mig endnu bedre. Det er fedt at repræsentere sit land og have logoet på brystet, siger angriberen, der også har et rigtig godt forhold til sine medspillere uden for kridtstregerne.
– Der er gode vibes, og man mærker ikke konkurrencen på samme måde udenfor banen. Vi er samlet som en god gruppe, hvor alle har det godt med hinanden.
16-årige Malik Pimpong står noteret for fem kampe i rødt og hvidt, hvor det er blevet til tre scoringer.

Vil skabe sit eget navn
Selvom farmand Razak Pimpong havde en stor karriere i Danmark og i starten af 00'erne var en af Superligaens farligste offensivspillere, har det ikke påvirket Malik Pimpongs opvækst.
– Jeg synes egentlig, jeg har haft en normal barndom, selvom det selvfølgelig er specielt at have en far, der har været i gamet. Han har været en god hjælp og kan komme med nogle inputs, som jeg kan bruge på banen. Jeg prøver at skabe min egen vej, siger Malik Pimpong og tilføjer:
– Det handler om at arbejde hårdt og vise sig frem i stedet for at leve på at hedde Pimpong. Det handler om hårdt arbejde hver dag til træning og til kamp både her på landsholdet og i klubben.
Malik Pimpong er til dagligt en del af FC Midtjyllands U19-hold, hvor han er angriber og har scoret tre gange i seks kampe.

Fodboldfamilien Pimpong
Malik Pimpong kom til verden, da Razak Pimpongs karriere var godt i gang, og derfor har sønnike fået fodbolden ind med modermælken.
– Vi har spillet rigtig, rigtig meget fodbold. Jeg fik en fodbold nærmest da jeg blev født, men jeg startede først i klub, da jeg var fire. Ellers har jeg og min far trænet derhjemme, og vi har altid haft en bold med os, når vi har været på tur sammen. Han gav mig også fodboldstøvler, da jeg begyndte at gå. Han har også hjulpet mig med selvtræning, hvilket er sindssygt fedt.
Malik Pimpong føler sig dog ikke tvunget ud i et liv som fodboldspiller.
– Jeg har haft mulighed for at gå andre veje, men fodbold sidder i hjertet på mig. Jeg tror, det kommer fra min far, og jeg vil rigtig gerne være professionel fodboldspiller, siger Malik Pimpong, der har stor opbakning hjemmefra.
– Han siger i hvert fald, at han er stolt. Min mor synes også, jeg gør det godt og vil bare have, at jeg klør på. Så min mor og far er stolte af mig, og det er rart at have den opbakning hjemmefra.
Drømmedestinationen er også allerede fundet.
– Jeg følger Real Madrid rigtig meget. Det er mit yndlingshold, og det er det bedste hold i verden, hvilket vi ser gang på gang i Champions League. Jeg har selvfølgelig fulgt Ronaldo rigtig meget, og jeg tror ikke kun, det er mig, der synes, Ronaldo er en spændende spiller. Han har haft så meget indflydelse på fodbolden og er bare en fed spiller.
Lykkes Malik Pimpong med sine drømme, må farmand nok kippe en ekstra gang med flaget.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur