– Jeg vil ikke leve på at hedde Pimpong

Razak Pimpongs søn, Malik Pimpong, er nu ved at skabe sin egen vej i fodboldverdenen. Det taler han blandt meget andet om i dette interview med Tipsbladet.



Malik Pimpong.

Ja, efternavnet ringer formentlig en klokke, og det er fordi, han er søn af den tidligere FC Midtjylland- og FC København-profil Razak Pimpong.

Sønnike er nu ved at skabe sig en karriere for sig selv, hvor han er på kontrakt på akademiet i FC Midtjylland, mens han i øjeblikket er samlet med U17-landsholdet, der tager hul på kvalifikationen til EM i de kommende dage.

Det fortæller han om i et stort interview med Tipsbladet.

– Jeg synes, det er stort at være med landsholdet. Der er stor forskel på landsholdet og at være i klubben, da det er et helt andet niveau med Danmarks bedste spillere fra min årgang.

– Der er også stor konkurrence på landsholdet, hvilket er fedt. Det er med til at motivere mig og gøre mig endnu bedre. Det er fedt at repræsentere sit land og have logoet på brystet, siger angriberen, der også har et rigtig godt forhold til sine medspillere uden for kridtstregerne.

– Der er gode vibes, og man mærker ikke konkurrencen på samme måde udenfor banen. Vi er samlet som en god gruppe, hvor alle har det godt med hinanden.

16-årige Malik Pimpong står noteret for fem kampe i rødt og hvidt, hvor det er blevet til tre scoringer.

277659

Foto: Claus Birch, dbufoto.dk

Vil skabe sit eget navn
Selvom farmand Razak Pimpong havde en stor karriere i Danmark og i starten af 00'erne var en af Superligaens farligste offensivspillere, har det ikke påvirket Malik Pimpongs opvækst.

– Jeg synes egentlig, jeg har haft en normal barndom, selvom det selvfølgelig er specielt at have en far, der har været i gamet. Han har været en god hjælp og kan komme med nogle inputs, som jeg kan bruge på banen. Jeg prøver at skabe min egen vej, siger Malik Pimpong og tilføjer:

– Det handler om at arbejde hårdt og vise sig frem i stedet for at leve på at hedde Pimpong. Det handler om hårdt arbejde hver dag til træning og til kamp både her på landsholdet og i klubben.

Malik Pimpong er til dagligt en del af FC Midtjyllands U19-hold, hvor han er angriber og har scoret tre gange i seks kampe.

277659

Razak Pimpong, far til Malik Pimpong, var i starten af 00'erne en fremtrædende skikkelse i dansk fodbold. Han står noteret for 145 Superliga-kampe ifølge Superstats. Foto: Alamy

Fodboldfamilien Pimpong
Malik Pimpong kom til verden, da Razak Pimpongs karriere var godt i gang, og derfor har sønnike fået fodbolden ind med modermælken.

– Vi har spillet rigtig, rigtig meget fodbold. Jeg fik en fodbold nærmest da jeg blev født, men jeg startede først i klub, da jeg var fire. Ellers har jeg og min far trænet derhjemme, og vi har altid haft en bold med os, når vi har været på tur sammen. Han gav mig også fodboldstøvler, da jeg begyndte at gå. Han har også hjulpet mig med selvtræning, hvilket er sindssygt fedt.

Malik Pimpong føler sig dog ikke tvunget ud i et liv som fodboldspiller.

– Jeg har haft mulighed for at gå andre veje, men fodbold sidder i hjertet på mig. Jeg tror, det kommer fra min far, og jeg vil rigtig gerne være professionel fodboldspiller, siger Malik Pimpong, der har stor opbakning hjemmefra.

– Han siger i hvert fald, at han er stolt. Min mor synes også, jeg gør det godt og vil bare have, at jeg klør på. Så min mor og far er stolte af mig, og det er rart at have den opbakning hjemmefra.

Drømmedestinationen er også allerede fundet.

– Jeg følger Real Madrid rigtig meget. Det er mit yndlingshold, og det er det bedste hold i verden, hvilket vi ser gang på gang i Champions League. Jeg har selvfølgelig fulgt Ronaldo rigtig meget, og jeg tror ikke kun, det er mig, der synes, Ronaldo er en spændende spiller. Han har haft så meget indflydelse på fodbolden og er bare en fed spiller.

Lykkes Malik Pimpong med sine drømme, må farmand nok kippe en ekstra gang med flaget.





FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

FC Fredericia – Randers FC

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tæt på at sende millioner til FC København

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Brøndby i transfer-kovending?

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Real Madrid – Elche



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Fem bud på David Nielsens afløser

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest