FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er sjældent, at danske fodboldspillere bliver hevet op blandt verdens absolut bedste, men for Andreas Christensen var det tilfældet onsdag formiddag, da Kasper Hjulmand talte til den danske presse ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt.
Han ser nemlig en decideret verdensklasse fodboldspiller i Andreas Christensen, som hører til blandt verdens bedste på sin position i midterforsvaret.
– Han har været fantastisk. I så også i kampen (mod Norge, red.) hvor vigtig en spiller, han er for os. Når han er på toppen, kan jeg ikke komme på nogen, jeg hellere vil have som midtstopper i verden. Han er oppe blandt de allerbedste. Den hurtighed, forudseenhed og fleksibilitet han kan spille med… siger Hjulmand og holder en pause, inden snakken for alvor falder på den 28-årige Barcelona-spiller, som under Hjulmand på landsholdet altid spiller i det centrale forsvar, men som sluttede på midtbanen under Xavi i Barcelona.
Kasper Hjulmand finder det store smil frem, når snakken handler om Andreas Christensen. Foto: Alamy
Her lyder det også fra spanske medier, at det er den plads, han kommer til at spille under Hansi Flick, og det tema var ikke lige noget, Hjulmand gad at tage stilling til i første omgang. Det ændrede sig dog i takt med, at landstræneren talte sig varm om AC’s kvaliteter, og det er ikke noget, som landstræneren ærgrer sig over.
– Hvad han gør under Hansi Flick i efteråret, er ikke det, jeg koncentrerer mig om lige nu.
– Du spurgte til, hvad jeg synes om, at han spiller deroppe (på midtbanen, red.). Jeg synes, det er fantastisk. Vi kan godt lide spillere, der kan spille flere forskellige steder, for de her små forskydelser, man kan lave på et fodboldhold og specielt i landsholdsfodbold, er svært at sætte op og træne. Men det er naturligt for ‘AC’!
– Derfor er det godt for vores hold, at han har spillet deroppe, for det gør, at vi mere naturligt kan gøre det. Vi har det fint med det! Jeg ser ham som midtstopper, der kan gå op og spille på midtbanen og ikke som midtbanespiller, der kan spille som midtstopper. Der er få spillere i verden, der kan det, som han kan, lyder den store hyldest af ‘AC’, som man efterhånden kan kalde en hybridspiller.
Ganske passende var det netop Andreas Christensen, som troppede og mødte pressen i øjenhøjde få minutter senere, og her var det meget naturligt at få hans reaktion på Hjulmands hyldest. Andreas Christensen er ikke kendt for at løbe med de største overskrifter, og han tog da også hele “verdens bedste”-debatten stille og roligt.
– Det er da dejligt at høre, men jeg synes stadig, jeg har lidt at bygge på. Det vil jeg nok altid synes.
– Jeg er ikke så god til at tale om mig selv, så jeg vil lade andre om at kommentere mig, men jeg tager selvfølgelig alle komplimenter til mig, og det gør naturligvis noget godt for min selvtillid.
Store overvejelser
Det siger sig selv, at Danmarks muligheder for at levere noget godt til denne slutrunde forøges betragteligt, hvis Barcelona-danskeren spiller op til sit topniveau. Der har dog været tvivl om hans tilstand, for han spillede næsten aldrig fuld tid for FC Barcelona i anden halvdel af sæsonen.

Barcelona-danskeren Andreas Christensen var ikke meget for at tale sig selv op. Foto: Malte Dunk
Under tirsdagens åbne træning forlod han også træningsbanen kort før tid med Andreas Skov Olsen, men det skal man ikke lægge noget i ifølge Hjulmand, for der var “fri leg” for spillerne. Landstræneren løfter dog sløret for AC’s fysik, og man skal nok ikke forestille sig at se ham spille tre gange 90 minutter i alle gruppekampe.
– Der er overvejelser om, hvordan vi kan få mest mulig ud af AC i de her tre kampe. Hvornår er det ekstremt vigtigt? Det følger vi ekstremt tæt. Men han er et godt sted, og de her 60-70 minutter, han er vant til at spille på en midtbane, hvor at vi bruger ham en lille smule anderledes, kan gøre en del. Han står et godt sted og føler sig klar, beroliger Hjulmand.
Andreas Christensen spillede 42 kampe i den forgangne sæson i alle turneringer.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
USA – Belgien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER