FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det er sjældent, at danske fodboldspillere bliver hevet op blandt verdens absolut bedste, men for Andreas Christensen var det tilfældet onsdag formiddag, da Kasper Hjulmand talte til den danske presse ved Danmarks træningsanlæg i Freudenstadt.
Han ser nemlig en decideret verdensklasse fodboldspiller i Andreas Christensen, som hører til blandt verdens bedste på sin position i midterforsvaret.
– Han har været fantastisk. I så også i kampen (mod Norge, red.) hvor vigtig en spiller, han er for os. Når han er på toppen, kan jeg ikke komme på nogen, jeg hellere vil have som midtstopper i verden. Han er oppe blandt de allerbedste. Den hurtighed, forudseenhed og fleksibilitet han kan spille med… siger Hjulmand og holder en pause, inden snakken for alvor falder på den 28-årige Barcelona-spiller, som under Hjulmand på landsholdet altid spiller i det centrale forsvar, men som sluttede på midtbanen under Xavi i Barcelona.
Kasper Hjulmand finder det store smil frem, når snakken handler om Andreas Christensen. Foto: Alamy
Her lyder det også fra spanske medier, at det er den plads, han kommer til at spille under Hansi Flick, og det tema var ikke lige noget, Hjulmand gad at tage stilling til i første omgang. Det ændrede sig dog i takt med, at landstræneren talte sig varm om AC’s kvaliteter, og det er ikke noget, som landstræneren ærgrer sig over.
– Hvad han gør under Hansi Flick i efteråret, er ikke det, jeg koncentrerer mig om lige nu.
– Du spurgte til, hvad jeg synes om, at han spiller deroppe (på midtbanen, red.). Jeg synes, det er fantastisk. Vi kan godt lide spillere, der kan spille flere forskellige steder, for de her små forskydelser, man kan lave på et fodboldhold og specielt i landsholdsfodbold, er svært at sætte op og træne. Men det er naturligt for ‘AC’!
– Derfor er det godt for vores hold, at han har spillet deroppe, for det gør, at vi mere naturligt kan gøre det. Vi har det fint med det! Jeg ser ham som midtstopper, der kan gå op og spille på midtbanen og ikke som midtbanespiller, der kan spille som midtstopper. Der er få spillere i verden, der kan det, som han kan, lyder den store hyldest af ‘AC’, som man efterhånden kan kalde en hybridspiller.
Ganske passende var det netop Andreas Christensen, som troppede og mødte pressen i øjenhøjde få minutter senere, og her var det meget naturligt at få hans reaktion på Hjulmands hyldest. Andreas Christensen er ikke kendt for at løbe med de største overskrifter, og han tog da også hele “verdens bedste”-debatten stille og roligt.
– Det er da dejligt at høre, men jeg synes stadig, jeg har lidt at bygge på. Det vil jeg nok altid synes.
– Jeg er ikke så god til at tale om mig selv, så jeg vil lade andre om at kommentere mig, men jeg tager selvfølgelig alle komplimenter til mig, og det gør naturligvis noget godt for min selvtillid.
Store overvejelser
Det siger sig selv, at Danmarks muligheder for at levere noget godt til denne slutrunde forøges betragteligt, hvis Barcelona-danskeren spiller op til sit topniveau. Der har dog været tvivl om hans tilstand, for han spillede næsten aldrig fuld tid for FC Barcelona i anden halvdel af sæsonen.

Barcelona-danskeren Andreas Christensen var ikke meget for at tale sig selv op. Foto: Malte Dunk
Under tirsdagens åbne træning forlod han også træningsbanen kort før tid med Andreas Skov Olsen, men det skal man ikke lægge noget i ifølge Hjulmand, for der var “fri leg” for spillerne. Landstræneren løfter dog sløret for AC’s fysik, og man skal nok ikke forestille sig at se ham spille tre gange 90 minutter i alle gruppekampe.
– Der er overvejelser om, hvordan vi kan få mest mulig ud af AC i de her tre kampe. Hvornår er det ekstremt vigtigt? Det følger vi ekstremt tæt. Men han er et godt sted, og de her 60-70 minutter, han er vant til at spille på en midtbane, hvor at vi bruger ham en lille smule anderledes, kan gøre en del. Han står et godt sted og føler sig klar, beroliger Hjulmand.
Andreas Christensen spillede 42 kampe i den forgangne sæson i alle turneringer.
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
NYHEDER
Uwe Rösler i følelsesladet hyldest
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
HELT VILDT
Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder
AVIS
Godt nyt om ‘AC’
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’
HELT VILDT
Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
LIGE NU