VM smadrer landsholdets forberedelse: Hæsblæsende

Det bliver et mere end hårdt program, der venter de spillere, som drømmer om at komme med til VM i Qatar til november



Den kommende VM-slutrunde i Qatar har fået massiv opmærksomhed på grund af den uhyrlige arbejdsforhold for migrantarbejderne, der i årevis har slidt og slæbt med livet som indsat for at klargøre stadions og andre forhold til slutrunden bliver skudt i gang med åbningskampen 21. november.

Men VM-slutrunden kommer også til direkte at påvirke både de nationale ligaer og ikke mindst landsholdenes forberedelser til turneringen.

Både Superligaen, Premier League og masser af andre europæiske nationale ligaer kommer til at fortsætte helt indtil til cirka en uge før VM-åbningskampen i et yderst komprimeret og hæsblæsende program for at tilgodese den skævt placerede VM-slutrunde.

Ud over den store belastning på spillerne, kommer det også direkte til at have konsekvenser for de forskellige landshold, der skal med til VM, for forberedelsestiden vil være stort set ikke eksisterende.

Der er ikke tid til træningslejre med diverse testkampe frem mod VM-slutrunden på grund af det fortættede program for de nationale ligaer.

– Man skal huske på, at spillerne også skal på en rejse ud over et par tidszoner for at samles i Qatar – det er slet ikke nogen optimal sportslig forberedelse, siger Troels Bager Thøgersen.

På grund af det store tidspres i Superliga-sæsonen 2022/23 frem mod VM i Qatar bliver Superligaen allerede sat i gang fra 17. juli og løber frem til 13. november, hvor det skal afvikles 17 spillerunder – plus at der skal være plads til europæiske kampe også.

– De europæiske kvalifikationer skal afvikles hurtigere end, man plejer, og gruppespillene i de tre turneringer skal afvikles over to måneder fra starten af september til starten af november. Det er samme komprimerede program, som vi så under Corona-tiden, siger Troels Bager Thøgersen.

Det uhyre komprimerede program og den skævt placerede slutrunde får direkte konsekvenser for det danske og andre landshold også.

– Der er kun en landskampspause i slutningen af september frem mod VM for landsholdet at forberede sig på efter de Nations League-kampe, der ligger i juni. Så der vil ikke rigtigt være nogle testkampe for landstræneren kan se tingene an og se på, hvor spillerne står. Der en masse kompromiser, der er indgået på grund af den her VM-slutrunder – det bliver et hæsblæsende, hektisk og sikkert også et skadesfremkaldende program, som vi får at se. Det kan blive et kapløb om at have spillere, der ikke er gået i stykket og som nogenlunde kan hænge sammen og spille fodbold, lyder profetien fra Troels Bager Thøgersen.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst














– Ingen har pengene til at friste mig


Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

OB – Brøndby IF

Eriksen med stor hyldest

Liverpool har ét stort problem

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Superliga-træner ramt af massiv kritik

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

FC Fredericia – FC Midtjylland

Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Randers FC – Sønderjyske

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Omdiskuteret Dorgu-sekvens – legende forstår intet

Tadej Pogacar får superhjælper

FC København – Viborg FF

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Her kan du se Real Madrid mod FC Barcelona

Dame N’Doye bliver cheftræner

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Frank sammenlignet med legende

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Godt nyt for FCK

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Afløser skadede landsholdsstjerner

Klar besked til Rune: ‘Nødt til det’

Bizar De Bruyne-sekvens

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Stod klar med millioner til dansker

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

DCU tager konsekvensen: Fyrer landstrænere

Dansker misser VM-guld efter drama

Fin mulighed for målfest i Firenze

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr