VM smadrer landsholdets forberedelse: Hæsblæsende

Det bliver et mere end hårdt program, der venter de spillere, som drømmer om at komme med til VM i Qatar til november



Den kommende VM-slutrunde i Qatar har fået massiv opmærksomhed på grund af den uhyrlige arbejdsforhold for migrantarbejderne, der i årevis har slidt og slæbt med livet som indsat for at klargøre stadions og andre forhold til slutrunden bliver skudt i gang med åbningskampen 21. november.

Men VM-slutrunden kommer også til direkte at påvirke både de nationale ligaer og ikke mindst landsholdenes forberedelser til turneringen.

Både Superligaen, Premier League og masser af andre europæiske nationale ligaer kommer til at fortsætte helt indtil til cirka en uge før VM-åbningskampen i et yderst komprimeret og hæsblæsende program for at tilgodese den skævt placerede VM-slutrunde.

Ud over den store belastning på spillerne, kommer det også direkte til at have konsekvenser for de forskellige landshold, der skal med til VM, for forberedelsestiden vil være stort set ikke eksisterende.

Der er ikke tid til træningslejre med diverse testkampe frem mod VM-slutrunden på grund af det fortættede program for de nationale ligaer.

– Man skal huske på, at spillerne også skal på en rejse ud over et par tidszoner for at samles i Qatar – det er slet ikke nogen optimal sportslig forberedelse, siger Troels Bager Thøgersen.

På grund af det store tidspres i Superliga-sæsonen 2022/23 frem mod VM i Qatar bliver Superligaen allerede sat i gang fra 17. juli og løber frem til 13. november, hvor det skal afvikles 17 spillerunder – plus at der skal være plads til europæiske kampe også.

– De europæiske kvalifikationer skal afvikles hurtigere end, man plejer, og gruppespillene i de tre turneringer skal afvikles over to måneder fra starten af september til starten af november. Det er samme komprimerede program, som vi så under Corona-tiden, siger Troels Bager Thøgersen.

Det uhyre komprimerede program og den skævt placerede slutrunde får direkte konsekvenser for det danske og andre landshold også.

– Der er kun en landskampspause i slutningen af september frem mod VM for landsholdet at forberede sig på efter de Nations League-kampe, der ligger i juni. Så der vil ikke rigtigt være nogle testkampe for landstræneren kan se tingene an og se på, hvor spillerne står. Der en masse kompromiser, der er indgået på grund af den her VM-slutrunder – det bliver et hæsblæsende, hektisk og sikkert også et skadesfremkaldende program, som vi får at se. Det kan blive et kapløb om at have spillere, der ikke er gået i stykket og som nogenlunde kan hænge sammen og spille fodbold, lyder profetien fra Troels Bager Thøgersen.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst












FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

– Et frygteligt scenarie

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Magisk aften for FC København-stjerne

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM