Den kommende VM-slutrunde i Qatar har fået massiv opmærksomhed på grund af den uhyrlige arbejdsforhold for migrantarbejderne, der i årevis har slidt og slæbt med livet som indsat for at klargøre stadions og andre forhold til slutrunden bliver skudt i gang med åbningskampen 21. november.
Men VM-slutrunden kommer også til direkte at påvirke både de nationale ligaer og ikke mindst landsholdenes forberedelser til turneringen.
Både Superligaen, Premier League og masser af andre europæiske nationale ligaer kommer til at fortsætte helt indtil til cirka en uge før VM-åbningskampen i et yderst komprimeret og hæsblæsende program for at tilgodese den skævt placerede VM-slutrunde.
Ud over den store belastning på spillerne, kommer det også direkte til at have konsekvenser for de forskellige landshold, der skal med til VM, for forberedelsestiden vil være stort set ikke eksisterende.
Der er ikke tid til træningslejre med diverse testkampe frem mod VM-slutrunden på grund af det fortættede program for de nationale ligaer.
– Man skal huske på, at spillerne også skal på en rejse ud over et par tidszoner for at samles i Qatar – det er slet ikke nogen optimal sportslig forberedelse, siger Troels Bager Thøgersen.
På grund af det store tidspres i Superliga-sæsonen 2022/23 frem mod VM i Qatar bliver Superligaen allerede sat i gang fra 17. juli og løber frem til 13. november, hvor det skal afvikles 17 spillerunder – plus at der skal være plads til europæiske kampe også.
– De europæiske kvalifikationer skal afvikles hurtigere end, man plejer, og gruppespillene i de tre turneringer skal afvikles over to måneder fra starten af september til starten af november. Det er samme komprimerede program, som vi så under Corona-tiden, siger Troels Bager Thøgersen.
Det uhyre komprimerede program og den skævt placerede slutrunde får direkte konsekvenser for det danske og andre landshold også.
– Der er kun en landskampspause i slutningen af september frem mod VM for landsholdet at forberede sig på efter de Nations League-kampe, der ligger i juni. Så der vil ikke rigtigt være nogle testkampe for landstræneren kan se tingene an og se på, hvor spillerne står. Der en masse kompromiser, der er indgået på grund af den her VM-slutrunder – det bliver et hæsblæsende, hektisk og sikkert også et skadesfremkaldende program, som vi får at se. Det kan blive et kapløb om at have spillere, der ikke er gået i stykket og som nogenlunde kan hænge sammen og spille fodbold, lyder profetien fra Troels Bager Thøgersen.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
MEDIE
Rigtig dårlig melding
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Her kan du se Villarreal mod FC København
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
