Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Vildt Superliga-rygte afvises



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Københavns pris på William Clem

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer