Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Hård kritik af FCM-profil

– Går det galt, går det rigtig galt!

Nu er han tilbage for Brøndby

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Superliga-klub bedst i hele verden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

‘De har grinet deres røv i laser’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’