Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Sort uheld’ i Viborg

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.