Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.
Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.
– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge
Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.
Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.
– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.
LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit
– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet