Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Roony Bardghji med drømmekamp

Storklub vil have Filip Jörgensen

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Real Madrid satte Atlético på plads

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Liverpool-træner er ked af prædikat

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Har talt med Ferguson om United-job

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne