Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.



Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Opløftende melding for ‘AC’

I dialog med Brøndby

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

‘Har lukket munden på kritikerne’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…