Wæhler: Vi skal nok klare Eriksen

Den norske landsholdsforsvarer Kjetil Wæhler følger dansk hype om Christian Eriksen, men han frygter ikke Danmarks stjerneskud.



Den norske AaB’er Kjetil Wæhler har mulighed for på nærmest hold at følge, hvordan Christian Eriksen de sidste dage er blevet udråbt til  frelser for det danske landhold efter hans pragtkamp mod England forleden.

Den 26. marts står den norske landsholdsspiller overfor Christian Eriksen, når Norge og Danmark mødes i den vigtige EM-kvalifkationskamp i Oslo. Kjetil Wæhler er dog ikke overraskende rimelig kold overfor hypen af Eriksen.

– Jeg tror på, at vi kan klare Eriksen. Jeg har set England-kampen, og han spillede godt. Det går hurtigt, når han har bolden, og han er en spiller, vi skal holde godt øje med. Vi må tage de udfordringer, Danmark kommer med, og ja han var god mod England, men ingen kampe er ens. Danmark skal spille på udebane, og der bliver en helt anden atmosfære, end der var i Parken. Danmark forholder sig måske også lidt anderledes til kampen mod os, og det ændrer jo hele udgangspunktet for dine præstationer, siger Kjetil Wæhler til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Olsen vil bruge Eriksen mod Norge

Norge, med Wæhler i midterforsvaret de første 59 minutter, tabte i øvrigt selv med 1-0 til Polen, og optimismen på holdet har dermed fået et lille knæk, da Norge i sin egen selvforståelse er et bedre landshold end det polske.

Men Kjetil Wæhler mener faktisk, at nederlaget kan få de norske landsholdsspillere til at hanke en lille smule op i sig selv igen, efter alt har været fryd og gammen i Fodboldnorge oven på tre sejre i tre kampe i EM-kvalifikationsgruppe H.

– Nu fik vi lige en øjenåbner, og så ved vi, at vi skal lægge nogle procenter til for at være på toppen mod Danmark. Det er lang tid siden, at det norske landshold har slået Danmark, så vi håber, at vi kan vinde kampen, og vi har måske også en lille fordel i og med, at v ier på hjemmebane, siger Wæhler og peger så på, hvad det er, Norge skal være opmærksom på den 26. marts.

LÆS OGSÅ: Ståle har stadig Norge som favorit

– Danmark er bedre offensivt end defensivt. Det er ikke kun Christian Eriksen, vi skal passe på. De har også Bendtner og Rommedahl. Nøglen ligger mellem vores midtbane og deres forsvar. Det er her, vi skal forsøge at styre spillet fra, fordi de netop er så hurtige i offensiven, siger AaB’eren.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England sprudlede i underholdende målfest

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Får afvist bud på dansk profil