Wass slår fast: Har stadig niveau til landsholdet

Han har ikke optrådt for Danmark siden september 2022, men Daniel Wass føler stadig, at han har niveauet til at spille for landsholdet. Brøndby IF-profilen har dog ikke været i kontakt med Kasper Hjulmand siden VM i Qatar.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han var med i Kasper Hjulmands trup til VM i Qatar, men siden da har Daniel Wass ikke været inde omkring landsholdet. 

Og spørgsmålet er nu, om den 34-årige Brøndby IF-profil stadig er aktuel for Danmarks landshold eller ej? Daniel Wass kender ikke selv svaret. 

– Det skal du spørge Kasper om. Det er jo ikke mig, der skal bestemme, om jeg skal med eller ikke skal med, lyder det fra Daniel Wass inden tirsdagens træning. 

Daniel Wass har ikke fået nogen forklaring fra Kasper Hjulmand, men Superliga-profilen vil ikke lægge skjul på, at han selvfølgelig gerne vil tilbage i landsholdsvarmen. 

– Jeg tror ikke, at der er nogen i Danmark, der siger nej til landsholdet, lyder det fra Wass, der selv mener, at han fortsat har niveauet til at spille for Danmark. 

– Det synes jeg stadigvæk, at jeg har. Men igen, der er mange gode på den position. 

Daniel Wass' seneste landskamp var 2-1-nederlaget til Kroatien i Nations League i september 2022, og Brøndby-profilen har svært ved at vurdere, om det opgør blev han sidste i den rød-hvide trøje. 

Afslutningsvist peger Daniel Wass på, at han ikke så lørdagens 0-0-kamp mod Schweiz, og at han formentlig heller ikke skal se aftenens landskamp mod Færøerne, da han får fodbold nok til daglig. 

Daniel Wass, der skiftede til Brøndby fra Atlético Madrid i sommeren 2022, er i alt noteret for 44 landskampe for Danmark. 







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Stopper karrieren

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson