Daniel Wass havde været med i en række af kvalifikationskampene for Danmark forud for vinterens VM i Qatar, men da de kom frem til slutrunden blev det ikke til et eneste minut for Brøndby-backen.
Her peger han på, at det var en af de største skuffelser i hans karriere, at det endte med, at han slet ikke kom i kamp. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Jeg føler stadig, at jeg havde en stor andel i at vi kom med til VM. Men det skal selvfølgelig heller ikke være en grund til, at jeg skal spille, men jeg følte selv, at jeg nok burde have fået nogle minutter, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at begge gør det sindssygt godt i deres klubber, og jeg har kæmpe respekt for begge to. Jeg synes, at begge to er kanon gode fodboldspillere, men jeg er bare en anderledes højre back, end de er. Og det følte jeg, at der godt kunne være brug for i nogle af de kampe, som vi spillede, lyder det fra Wass.
Peger desuden på, at han hverken søger eller har brug for en forklaring, ligesom han slår fast, at han er kommet videre.
Når det kommer til, hvorvidt tiden på landsholdet er et overstået kapitel, så er det tydeligt ikke noget, som han selv har planer om, som det ser ud nu. Wass har ikke været udtaget til landsholdet siden VM.
– Jeg forventer ikke noget. Jeg prøver at holde mig til ilden, og så er det selvfølgelig op til landstræneren at udtage et hold, men om den (tiden red.) er ovre eller ikke. Det er ikke til at sige. Jeg elsker landsholdet. Jeg har været med i 12-13-14 år, og det har været en stor del af mit liv og min fodboldkarriere, så det er klart, at det fylder meget for mig personligt, fortæller Wass.
Se hele indslaget om landsholdet i videoen øverst i artiklen.
Daniel Wass har desuden også været ude og fortælle, at forventningerne til ham efter skiftet til Brøndby har været for høje. Læs mere om det her.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
