Daniel Wass havde været med i en række af kvalifikationskampene for Danmark forud for vinterens VM i Qatar, men da de kom frem til slutrunden blev det ikke til et eneste minut for Brøndby-backen.
Her peger han på, at det var en af de største skuffelser i hans karriere, at det endte med, at han slet ikke kom i kamp. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Jeg føler stadig, at jeg havde en stor andel i at vi kom med til VM. Men det skal selvfølgelig heller ikke være en grund til, at jeg skal spille, men jeg følte selv, at jeg nok burde have fået nogle minutter, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at begge gør det sindssygt godt i deres klubber, og jeg har kæmpe respekt for begge to. Jeg synes, at begge to er kanon gode fodboldspillere, men jeg er bare en anderledes højre back, end de er. Og det følte jeg, at der godt kunne være brug for i nogle af de kampe, som vi spillede, lyder det fra Wass.
Peger desuden på, at han hverken søger eller har brug for en forklaring, ligesom han slår fast, at han er kommet videre.
Når det kommer til, hvorvidt tiden på landsholdet er et overstået kapitel, så er det tydeligt ikke noget, som han selv har planer om, som det ser ud nu. Wass har ikke været udtaget til landsholdet siden VM.
– Jeg forventer ikke noget. Jeg prøver at holde mig til ilden, og så er det selvfølgelig op til landstræneren at udtage et hold, men om den (tiden red.) er ovre eller ikke. Det er ikke til at sige. Jeg elsker landsholdet. Jeg har været med i 12-13-14 år, og det har været en stor del af mit liv og min fodboldkarriere, så det er klart, at det fylder meget for mig personligt, fortæller Wass.
Se hele indslaget om landsholdet i videoen øverst i artiklen.
Daniel Wass har desuden også været ude og fortælle, at forventningerne til ham efter skiftet til Brøndby har været for høje. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
