Daniel Wass havde været med i en række af kvalifikationskampene for Danmark forud for vinterens VM i Qatar, men da de kom frem til slutrunden blev det ikke til et eneste minut for Brøndby-backen.
Her peger han på, at det var en af de største skuffelser i hans karriere, at det endte med, at han slet ikke kom i kamp. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Jeg føler stadig, at jeg havde en stor andel i at vi kom med til VM. Men det skal selvfølgelig heller ikke være en grund til, at jeg skal spille, men jeg følte selv, at jeg nok burde have fået nogle minutter, siger han og fortsætter:
– Det er klart, at begge gør det sindssygt godt i deres klubber, og jeg har kæmpe respekt for begge to. Jeg synes, at begge to er kanon gode fodboldspillere, men jeg er bare en anderledes højre back, end de er. Og det følte jeg, at der godt kunne være brug for i nogle af de kampe, som vi spillede, lyder det fra Wass.
Peger desuden på, at han hverken søger eller har brug for en forklaring, ligesom han slår fast, at han er kommet videre.
Når det kommer til, hvorvidt tiden på landsholdet er et overstået kapitel, så er det tydeligt ikke noget, som han selv har planer om, som det ser ud nu. Wass har ikke været udtaget til landsholdet siden VM.
– Jeg forventer ikke noget. Jeg prøver at holde mig til ilden, og så er det selvfølgelig op til landstræneren at udtage et hold, men om den (tiden red.) er ovre eller ikke. Det er ikke til at sige. Jeg elsker landsholdet. Jeg har været med i 12-13-14 år, og det har været en stor del af mit liv og min fodboldkarriere, så det er klart, at det fylder meget for mig personligt, fortæller Wass.
Se hele indslaget om landsholdet i videoen øverst i artiklen.
Daniel Wass har desuden også været ude og fortælle, at forventningerne til ham efter skiftet til Brøndby har været for høje. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
TIPSBLADET SPECIAL
