Yussuf Poulsen og Vallys uenige om debut-tale

Nicolai Vallys og Yussuf Poulsen har to vidt forskellige opfattelser af episoden i omklædningsrummet efter kampen mod San Marino.



Tipsbladet i Parken.

Nicolai Vallys’ uge har været lidt bedre end de flestes.

Mandag kunne han fejre sin 27 års fødselsdag, og sent torsdag aften fik han en forsinket fødselsdagsgave i form af sin landsholdsdebut mod San Marino.

Med en smule mere held og lidt mindre generøsitet kunne han have krydret aftenen med en scoring. Sådan skulle det ikke gå, og dermed blev facit omkring en halv time på banen i Danmarks 4-0-sejr.

Og det var selvsagt en pavestolt Nicolai Vallys, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter slutfløjt.

– Det er surrealistisk og kæmpestort. Jeg tror måske ikke, at jeg helt har forstået det. Jeg skal nok lige hjem og sunde mig. Jeg forsøgte at nyde det så godt som muligt, siger Nicolai Vallys med et stort smil, som næsten ikke kan forsvinde fra hans læber.

Nicolai Vallys’ vej til landsholdet har ikke altid stået mejslet i sten, og man vil nok ikke fornærme nogen, hvis man kalder ham en late bloomer.

– Jeg har lykønsket ham, og det er bare fedt, at man kan tage sådan en vej, som han har gjort. Det er ikke alle, som kan blomstre så sent og samtidig nå hans niveau, hvor man er blandt de 23 bedste spillere i Danmark, siger Yussuf Poulsen, som har en ekstra grund til at være glad på Nicolai Vallys’ vegne.

– Vi boede i samme gård som helt små. Jeg er fra samme årgang som hans storebror. Vi gik på samme årgang og i samme folkeskole. Jeg er rigtig glad for, at han fik debut i dag.

GettyImages-1651837703
Nicolai Vallys kom ind til sin landsholdsdebut med 20 minutter igen, da han blev indskiftet til fordel for Jesper Lindstrøm (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).

Men Yussuf Poulsen er ikke den eneste tidligere Skjold-dreng, som er ellevild med Brøndby-stjernens landsholdsdebut. Pierre-Emile Højbjerg spillede som helt ung sammen med Nicolai Vallys i den lille klub på Østerbro.

– Jeg var ekstra, ekstra glad for Vallys’ debut. Det er en Skjold-dreng, som vi får ind. Nu er der en fra hver årgang. Nu begynder der at være pres på den lokale klub lige ved siden af i forhold til at hive nogle ekstra spillere frem, siger Danmarks målscorer til 1-0 og fortsætter.

– Jeg ved ikke, om rørende er det rigtige ord, men han viser, at alting er muligt, selvom man kommer lidt fra baghjul. Den slags historier kan vi alle sammen godt lide. Han skal være stolt og det samme skal hans familie. Jeg kan jo stadig huske ham fra vores Vildbjerg-ture og forskellige ture tilbage i Skjold. Så der er en masse minder, og det er klasse.

Selvom Skjold-banden kan blive enige om, at Nicolai Vallys’ debut på landsholdet vækker glæde og begejstringen, så er det ikke alle steder, hvor de er på bølgelængde.

– Nu har jeg holdt to taler. Jeg holdte en i forbindelse med min fødselsdag i mandags. Det var en lille smule angstprovokerende, og så har jeg holdt en dernede nu. Det gik super fint, for jeg er en supergod taler, siger Nicolai Vallys med et smøret smil på læben, der indikerer, at landsholdskammeraterne næppe er enige.

– Sagde han, at han var tilfreds med den, udbryder Yussuf Poulsen til spørgsmålet om talens kvalitet, inden han tilføjer.

– Han havde en fin fødselsdagstale, så hvis det er den, han taler om, så vil jeg gerne give ham ret. Den nede i omklædningsrummet kan han godt gå hjem og skrive om igen, siger angriberen med et stort smil på læben.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Ronaldo vinder kampen’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Katastrofe for Jack Grealish

– Alt for meget kaos i Horsens

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’