Tipsbladet i Parken.
Nicolai Vallys’ uge har været lidt bedre end de flestes.
Mandag kunne han fejre sin 27 års fødselsdag, og sent torsdag aften fik han en forsinket fødselsdagsgave i form af sin landsholdsdebut mod San Marino.
Med en smule mere held og lidt mindre generøsitet kunne han have krydret aftenen med en scoring. Sådan skulle det ikke gå, og dermed blev facit omkring en halv time på banen i Danmarks 4-0-sejr.
Og det var selvsagt en pavestolt Nicolai Vallys, der mødte Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter slutfløjt.
– Det er surrealistisk og kæmpestort. Jeg tror måske ikke, at jeg helt har forstået det. Jeg skal nok lige hjem og sunde mig. Jeg forsøgte at nyde det så godt som muligt, siger Nicolai Vallys med et stort smil, som næsten ikke kan forsvinde fra hans læber.
Nicolai Vallys’ vej til landsholdet har ikke altid stået mejslet i sten, og man vil nok ikke fornærme nogen, hvis man kalder ham en late bloomer.
– Jeg har lykønsket ham, og det er bare fedt, at man kan tage sådan en vej, som han har gjort. Det er ikke alle, som kan blomstre så sent og samtidig nå hans niveau, hvor man er blandt de 23 bedste spillere i Danmark, siger Yussuf Poulsen, som har en ekstra grund til at være glad på Nicolai Vallys’ vegne.
– Vi boede i samme gård som helt små. Jeg er fra samme årgang som hans storebror. Vi gik på samme årgang og i samme folkeskole. Jeg er rigtig glad for, at han fik debut i dag.

Nicolai Vallys kom ind til sin landsholdsdebut med 20 minutter igen, da han blev indskiftet til fordel for Jesper Lindstrøm (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Men Yussuf Poulsen er ikke den eneste tidligere Skjold-dreng, som er ellevild med Brøndby-stjernens landsholdsdebut. Pierre-Emile Højbjerg spillede som helt ung sammen med Nicolai Vallys i den lille klub på Østerbro.
– Jeg var ekstra, ekstra glad for Vallys’ debut. Det er en Skjold-dreng, som vi får ind. Nu er der en fra hver årgang. Nu begynder der at være pres på den lokale klub lige ved siden af i forhold til at hive nogle ekstra spillere frem, siger Danmarks målscorer til 1-0 og fortsætter.
– Jeg ved ikke, om rørende er det rigtige ord, men han viser, at alting er muligt, selvom man kommer lidt fra baghjul. Den slags historier kan vi alle sammen godt lide. Han skal være stolt og det samme skal hans familie. Jeg kan jo stadig huske ham fra vores Vildbjerg-ture og forskellige ture tilbage i Skjold. Så der er en masse minder, og det er klasse.
Selvom Skjold-banden kan blive enige om, at Nicolai Vallys’ debut på landsholdet vækker glæde og begejstringen, så er det ikke alle steder, hvor de er på bølgelængde.
– Nu har jeg holdt to taler. Jeg holdte en i forbindelse med min fødselsdag i mandags. Det var en lille smule angstprovokerende, og så har jeg holdt en dernede nu. Det gik super fint, for jeg er en supergod taler, siger Nicolai Vallys med et smøret smil på læben, der indikerer, at landsholdskammeraterne næppe er enige.
– Sagde han, at han var tilfreds med den, udbryder Yussuf Poulsen til spørgsmålet om talens kvalitet, inden han tilføjer.
– Han havde en fin fødselsdagstale, så hvis det er den, han taler om, så vil jeg gerne give ham ret. Den nede i omklædningsrummet kan han godt gå hjem og skrive om igen, siger angriberen med et stort smil på læben.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
– Han har en “grim” side
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
‘Det er ufatteligt imponerende’
