Hvem er bedst i Norden?
Det spørgsmål kan de fem lande, Island, Finland, Norge, Sverige og Danmark, altid få masser af god diskussion ud af.
Danmark er pt. det bedst placerede hold på FIFA’s verdensrangliste som nummer 12, mens Sverige er tættest på som nummer 20. Men vil Danmark også være dominerende i en kombineret startopstilling med de øvrige nordiske lande, som vi går og bilder os selv ind hele tiden?
Det har Tipsbladet sat sig for at undersøge på bagkant af de første kampe i VM-kvalifikationen og med et EM i horisonten, hvor vi med klaphat og rød-hvide briller drømmer stort efter nogle stærke landsholdsår uden mange nederlag.
Målmand:
Kasper Schmeichel er reelt uden konkurrence på denne position. Lukas Hradecky, Hannes Halldorsson, Robin Olsen og Rune Jarstein er fine keepere, men den danske landsholdsmålmand er bare i en klasse for sig i det selskab. Der kan ikke være to meninger om, at Kasper Schmeichel er Nordens bedste målmand.
Forsvaret:
Et tremandsforsvar bestående af spillere fra AC Milan, Chelsea og Manchester United må siges at være ganske pænt. Danmark er ekstremt godt besat i det centrale forsvar med en stor bredde, så det er retvisende, at to ud af tre pladser optages af danskere. Kristoffer Ajer mangler stadig noget for at være på samme niveau, selv om Celtic-spilleren er en spændende type. Navne som Paulus Arajuuri, Kari Arnason og Ragnar Sigurdsson er ikke i nærheden.
Midtbane:
På denne position er det reelt værd at overveje en spiller fra et andet land end Norge, Sverige eller Danmark, men Islands største stjerne Gylfi Sigurdsson mangler lige det det sidste for at komme med.
På venstre midtbane/wing back, hvis holdet presses langt tilbage, er der reel grund til diskussion, og det havde været et fair valg at tage Emil Forsberg frem for Joakim Mæhle. Pilen har dog peget ned for Forsberg det seneste års tid, mens Mæhle tager stormskridt fremad, og derfor har vi i sidste ende valgt danskeren. Nordmanden Mohamed Elyounoussi er bestemt også en hæderlig spiller på denne position.
Thomas Delaney må sande, at konkurrencen på midtbanen er hård, og hvis vi leger med tanken, at det valgte hold rent faktisk skulle i kamp, ville Pierre-Emile Højbjerg få nok at se til med at rydde op efter Martin Ødegaard og Christian Eriksen, som det ikke er mange, der slår sig på. Deres offensive kvaliteter gør dem dog selvskrevne.
Læg mærke til Dejan Kulusevski. Den 20-årige svensker har kæmpet sig til en fast plads i Juventus, og han bliver en stor spiller fremadrettet.
Angrebet:
En angrebsduo med Zlatan Ibrahimovic og Erling Braut Haaland – den kamp ville man gerne se, ikke?
Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Teemu Pukki, Alexander Sørloth og de øvrige dygtige angribere i Norden må bare sande, at de ikke er i nærheden af Zlatan Ibrahimovic og Erling Braut Haaland. Og det er der jo sådan set ingen skam i.
Her er Nordens drømmehold – sat op i en 3-4-1-2-opstilling:

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

– Dumdristigt og naivt

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
