Hvem er bedst i Norden?
Det spørgsmål kan de fem lande, Island, Finland, Norge, Sverige og Danmark, altid få masser af god diskussion ud af.
Danmark er pt. det bedst placerede hold på FIFA’s verdensrangliste som nummer 12, mens Sverige er tættest på som nummer 20. Men vil Danmark også være dominerende i en kombineret startopstilling med de øvrige nordiske lande, som vi går og bilder os selv ind hele tiden?
Det har Tipsbladet sat sig for at undersøge på bagkant af de første kampe i VM-kvalifikationen og med et EM i horisonten, hvor vi med klaphat og rød-hvide briller drømmer stort efter nogle stærke landsholdsår uden mange nederlag.
Målmand:
Kasper Schmeichel er reelt uden konkurrence på denne position. Lukas Hradecky, Hannes Halldorsson, Robin Olsen og Rune Jarstein er fine keepere, men den danske landsholdsmålmand er bare i en klasse for sig i det selskab. Der kan ikke være to meninger om, at Kasper Schmeichel er Nordens bedste målmand.
Forsvaret:
Et tremandsforsvar bestående af spillere fra AC Milan, Chelsea og Manchester United må siges at være ganske pænt. Danmark er ekstremt godt besat i det centrale forsvar med en stor bredde, så det er retvisende, at to ud af tre pladser optages af danskere. Kristoffer Ajer mangler stadig noget for at være på samme niveau, selv om Celtic-spilleren er en spændende type. Navne som Paulus Arajuuri, Kari Arnason og Ragnar Sigurdsson er ikke i nærheden.
Midtbane:
På denne position er det reelt værd at overveje en spiller fra et andet land end Norge, Sverige eller Danmark, men Islands største stjerne Gylfi Sigurdsson mangler lige det det sidste for at komme med.
På venstre midtbane/wing back, hvis holdet presses langt tilbage, er der reel grund til diskussion, og det havde været et fair valg at tage Emil Forsberg frem for Joakim Mæhle. Pilen har dog peget ned for Forsberg det seneste års tid, mens Mæhle tager stormskridt fremad, og derfor har vi i sidste ende valgt danskeren. Nordmanden Mohamed Elyounoussi er bestemt også en hæderlig spiller på denne position.
Thomas Delaney må sande, at konkurrencen på midtbanen er hård, og hvis vi leger med tanken, at det valgte hold rent faktisk skulle i kamp, ville Pierre-Emile Højbjerg få nok at se til med at rydde op efter Martin Ødegaard og Christian Eriksen, som det ikke er mange, der slår sig på. Deres offensive kvaliteter gør dem dog selvskrevne.
Læg mærke til Dejan Kulusevski. Den 20-årige svensker har kæmpet sig til en fast plads i Juventus, og han bliver en stor spiller fremadrettet.
Angrebet:
En angrebsduo med Zlatan Ibrahimovic og Erling Braut Haaland – den kamp ville man gerne se, ikke?
Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Teemu Pukki, Alexander Sørloth og de øvrige dygtige angribere i Norden må bare sande, at de ikke er i nærheden af Zlatan Ibrahimovic og Erling Braut Haaland. Og det er der jo sådan set ingen skam i.
Her er Nordens drømmehold – sat op i en 3-4-1-2-opstilling:

LIVE
LIVE: Brøndby uden tre stjerner mod FCM
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Fortsætter vild målform
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester City vinder FA Cup
CUSTOM
