Zlatan: Ingen kan erstatte Erik Hamrén

Zlatan Ibrahimovic vil have Erik Hamrén til at fortsætte som svensk landstræner. Ingen andre kan gøre det bedre, siger superstjernen.



Erik Hamréns kontrakt med det svenske fodboldforbund løber ud i januar, og før opgøret mod Portugal sagde han, at der ikke var meget mere i jobbet som svensk landstræner, hvis han ikke kvalificerede holdet til VM.

Det gjorde han som bekendt ikke, men alligevel dukkede der en historie op på Sveriges Fodboldforbunds hjemmeside i aftes, hvor begge parter gav udtryk for en interesse for forlængelse. Også superstjernen Zlatan Ibrahimovic håber, at Hamrén forlænger sin kontrakt.

– Ingen anden træner kan gøre det bedre. Jeg synes, Erik har gjort det godt. Lederskabet har ændret sig lidt henad vejen, hvis man sammenligner begyndelsen, hvor alting gik godt, med senere, hvor han fik lidt mere kritik. Det er en vanesag, hvordan man håndterer det. Alle lærer og tilpasser sig, og sådan er det også med Erik. For mig at se har han gjort det fantastisk. Jeg ser frem til at fortsætte med at arbejde med ham. Jeg ser ingen anden træner, der kan tage over, siger Ibrahimovic i følge fotbollskanalen.se.

Sveriges største stjerne og anfører bliver bakket op af Anders Svensson, Rasmus Elm, Alexander Kacaniklic og Mikael Antonsson, mens Kim Källström ikke ønsker at udtale sig om emnet.

Erik Hamrén overtog Sveriges landshold i slutningen af 2009, og han førte holdet til EM-slutrunden i Polen og Ukraine i 2012, hvor man dog røg ud i gruppespillet.






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham