Zlatan: Ingen kan erstatte Erik Hamrén

Zlatan Ibrahimovic vil have Erik Hamrén til at fortsætte som svensk landstræner. Ingen andre kan gøre det bedre, siger superstjernen.



Erik Hamréns kontrakt med det svenske fodboldforbund løber ud i januar, og før opgøret mod Portugal sagde han, at der ikke var meget mere i jobbet som svensk landstræner, hvis han ikke kvalificerede holdet til VM.

Det gjorde han som bekendt ikke, men alligevel dukkede der en historie op på Sveriges Fodboldforbunds hjemmeside i aftes, hvor begge parter gav udtryk for en interesse for forlængelse. Også superstjernen Zlatan Ibrahimovic håber, at Hamrén forlænger sin kontrakt.

– Ingen anden træner kan gøre det bedre. Jeg synes, Erik har gjort det godt. Lederskabet har ændret sig lidt henad vejen, hvis man sammenligner begyndelsen, hvor alting gik godt, med senere, hvor han fik lidt mere kritik. Det er en vanesag, hvordan man håndterer det. Alle lærer og tilpasser sig, og sådan er det også med Erik. For mig at se har han gjort det fantastisk. Jeg ser frem til at fortsætte med at arbejde med ham. Jeg ser ingen anden træner, der kan tage over, siger Ibrahimovic i følge fotbollskanalen.se.

Sveriges største stjerne og anfører bliver bakket op af Anders Svensson, Rasmus Elm, Alexander Kacaniklic og Mikael Antonsson, mens Kim Källström ikke ønsker at udtale sig om emnet.

Erik Hamrén overtog Sveriges landshold i slutningen af 2009, og han førte holdet til EM-slutrunden i Polen og Ukraine i 2012, hvor man dog røg ud i gruppespillet.





Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp