Zlatan: Ingen kan erstatte Erik Hamrén

Zlatan Ibrahimovic vil have Erik Hamrén til at fortsætte som svensk landstræner. Ingen andre kan gøre det bedre, siger superstjernen.



Erik Hamréns kontrakt med det svenske fodboldforbund løber ud i januar, og før opgøret mod Portugal sagde han, at der ikke var meget mere i jobbet som svensk landstræner, hvis han ikke kvalificerede holdet til VM.

Det gjorde han som bekendt ikke, men alligevel dukkede der en historie op på Sveriges Fodboldforbunds hjemmeside i aftes, hvor begge parter gav udtryk for en interesse for forlængelse. Også superstjernen Zlatan Ibrahimovic håber, at Hamrén forlænger sin kontrakt.

– Ingen anden træner kan gøre det bedre. Jeg synes, Erik har gjort det godt. Lederskabet har ændret sig lidt henad vejen, hvis man sammenligner begyndelsen, hvor alting gik godt, med senere, hvor han fik lidt mere kritik. Det er en vanesag, hvordan man håndterer det. Alle lærer og tilpasser sig, og sådan er det også med Erik. For mig at se har han gjort det fantastisk. Jeg ser frem til at fortsætte med at arbejde med ham. Jeg ser ingen anden træner, der kan tage over, siger Ibrahimovic i følge fotbollskanalen.se.

Sveriges største stjerne og anfører bliver bakket op af Anders Svensson, Rasmus Elm, Alexander Kacaniklic og Mikael Antonsson, mens Kim Källström ikke ønsker at udtale sig om emnet.

Erik Hamrén overtog Sveriges landshold i slutningen af 2009, og han førte holdet til EM-slutrunden i Polen og Ukraine i 2012, hvor man dog røg ud i gruppespillet.





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool præsenterer succestræner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret