Den gode nyhed først: Danske Kasper Dolberg er tilbage i kamptruppen, når Anderlecht senere søndag møder Club Brugge i Jupiler League.
Her skal Anderlecht forsøge at få en sejr, da klubben aktuelt er otte point efter Genk på førstepladsen, mens Club Brugge ligger treer – fire point foran Anderlecht.
Så det er et vigtigt opgør, som den 27-årige angriber er blevet fit til, efter han har siddet ude i nogle uger grundet en skade.
Kasper Dolberg har scoret 20 gange i 35 kampe for Anderlecht i denne sæson og er en ekstremt vigtig figur for Bruxelles-klubben, men danskeren kan samtidig være i gang med sine sidste måneder i Anderlecht.
Ifølge det belgiske medie Voetbalnieuws er Anderlecht åben for at sælge den danske angriber til sommer, hvis der kommer et godt tilbud. Rent økonomisk har klubben ikke råd til at sige nej, og derfor kan Anderlecht ikke ignorere et godt tilbud, som mediet skriver.
Spiller Kasper Dolberg i Anderlecht i næste sæson?
0 Votes
Og med Kasper Dolbergs gode præstationer i denne sæson er det forventet, at der er interesse, og at der kommer et bud.
I det seneste års tid har Anderlecht sagt farvel til næsten alle danskerne, og tilbage i klubben er kun Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Lucas Hey.
Kasper Schmeichel er skiftet til Celtic, Thomas Delaney til FC København, og Anders Dreyer er rykket til San Diego. Brian Riemer, Jesper Fredberg og Mikkel Hemmersam har også forladt klubben.
Kasper Dolberg er i gang med sin anden sæson i Anderlecht. I sidste sæson scorede han 15 gange i 42 kampe.
Kontrakten med Anderlecht løber frem til sommeren 2027.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE