‘Anderlecht kan ikke ignorere et godt tilbud’

Kasper Dolberg kan blive den næste dansker, der siger farvel til belgiske Anderlecht.



Den gode nyhed først: Danske Kasper Dolberg er tilbage i kamptruppen, når Anderlecht senere søndag møder Club Brugge i Jupiler League.

Her skal Anderlecht forsøge at få en sejr, da klubben aktuelt er otte point efter Genk på førstepladsen, mens Club Brugge ligger treer – fire point foran Anderlecht.

Så det er et vigtigt opgør, som den 27-årige angriber er blevet fit til, efter han har siddet ude i nogle uger grundet en skade.

Kasper Dolberg har scoret 20 gange i 35 kampe for Anderlecht i denne sæson og er en ekstremt vigtig figur for Bruxelles-klubben, men danskeren kan samtidig være i gang med sine sidste måneder i Anderlecht.

Ifølge det belgiske medie Voetbalnieuws er Anderlecht åben for at sælge den danske angriber til sommer, hvis der kommer et godt tilbud. Rent økonomisk har klubben ikke råd til at sige nej, og derfor kan Anderlecht ikke ignorere et godt tilbud, som mediet skriver.

Spiller Kasper Dolberg i Anderlecht i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og med Kasper Dolbergs gode præstationer i denne sæson er det forventet, at der er interesse, og at der kommer et bud.

I det seneste års tid har Anderlecht sagt farvel til næsten alle danskerne, og tilbage i klubben er kun Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og Lucas Hey.

Kasper Schmeichel er skiftet til Celtic, Thomas Delaney til FC København, og Anders Dreyer er rykket til San Diego. Brian Riemer, Jesper Fredberg og Mikkel Hemmersam har også forladt klubben.

Kasper Dolberg er i gang med sin anden sæson i Anderlecht. I sidste sæson scorede han 15 gange i 42 kampe.

Kontrakten med Anderlecht løber frem til sommeren 2027.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Schweiz – Canada

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

Marokko – Haiti