Avis: Holdkammerater er blevet trætte af Mbappé

Kylian Mbappé har mistet en del popularitet på det seneste, lyder det nu fra den spanske avis El Confidencial.



Kylian Mbappé anses for at være en af de bedste spillere i verden, men den franske superstjernes popularitet er nedadgående.

Sådan lyder det i hvert fald fra avisen El Confidencial, der skriver, at Mbappés opførsel i denne sæson har været af tvivlsom karakter. 

– Franskmandens beslutninger, opførsel og udmeldinger har resulteret i et markant popularitetsfald blandt holdkammerater, trænere, fans og landsmænd, skriver den spanske avis således. 

Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, som angiveligt lovede angriberen større indflydelse i klubben. Og ifølge El Confidencial har Mbappé i denne sæson lagt sig ud med en del forskellige mennesker. 

I Paris Saint-Germain skulle Mbappé eksempelvis være kommet på kant med Neymar, som franskmanden ønskede at få solgt, og på landsholdet har angriberen været involveret i en tvist med det franske fodboldforbund, fordi han ikke ønsker at deltage i visse sponsorarrangementer. 

Mbappé fik også et kritik efter et pressemøde, hvor han sammen med PSG-cheftræner Christophe Galtier lavede sjov, da de franske mestre blev kritiseret for at flyve i stedet for at tage et lyntog til en ligakamp. En fransk minister kommenterede efterfølgende, at Mbappé i stedet burde have taget klimaspørgsmålet seriøst. 

Og i forbindelse med den seneste landsholdssamling sendte Mbappé så en lille stikpille til Galtier, da han udtalte, at han har mere frihed på landsholdet. Ifølge El Confidencial er man i Paris Saint-Germain ikke glad for Mbappés bemærkning, og ifølge El Confidencial er angriberen nu generelt upopulær i sin klub.

– PSG-omklædningsrummet ser ham som et uregerligt barn, som blander sig i klubbens sportslige beslutninger. Hans træner er irriteret over hans sammenligninger med landsholdet, og i fodboldforbundet er hans krav om sponsorarrangementer ikke blevet varmt modtaget. Mange landsmænd kigger også skævt til ham på grund af hans manglende forståelse for emner såsom klimaforandringer. Kylian har mistet den 'hype', der gjorde ham til 'kongen af verden', som L'Equipe beskrev ham, lyder det således fra El Confidencial.  

Kylian Mbappés seneste kamp var søndag aften i Parken, hvor den franske superstjerne måtte gå målløs fra banen i Danmarks 2-0-sejr over verdensmestrene. 





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Færøernes VM-drøm slukket

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

To Premier League-klubber vil have Froholdt

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Clement Bischoff på tavlen

– Han er uden tvivl utilfreds

Ståle Solbakken sender advarsel

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

AGF straffet med stor bøde

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Brøndby-stjerne skadet

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Kæmpestjerne angrer

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie