Avis: Holdkammerater er blevet trætte af Mbappé

Kylian Mbappé har mistet en del popularitet på det seneste, lyder det nu fra den spanske avis El Confidencial.



Kylian Mbappé anses for at være en af de bedste spillere i verden, men den franske superstjernes popularitet er nedadgående.

Sådan lyder det i hvert fald fra avisen El Confidencial, der skriver, at Mbappés opførsel i denne sæson har været af tvivlsom karakter. 

– Franskmandens beslutninger, opførsel og udmeldinger har resulteret i et markant popularitetsfald blandt holdkammerater, trænere, fans og landsmænd, skriver den spanske avis således. 

Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, som angiveligt lovede angriberen større indflydelse i klubben. Og ifølge El Confidencial har Mbappé i denne sæson lagt sig ud med en del forskellige mennesker. 

I Paris Saint-Germain skulle Mbappé eksempelvis være kommet på kant med Neymar, som franskmanden ønskede at få solgt, og på landsholdet har angriberen været involveret i en tvist med det franske fodboldforbund, fordi han ikke ønsker at deltage i visse sponsorarrangementer. 

Mbappé fik også et kritik efter et pressemøde, hvor han sammen med PSG-cheftræner Christophe Galtier lavede sjov, da de franske mestre blev kritiseret for at flyve i stedet for at tage et lyntog til en ligakamp. En fransk minister kommenterede efterfølgende, at Mbappé i stedet burde have taget klimaspørgsmålet seriøst. 

Og i forbindelse med den seneste landsholdssamling sendte Mbappé så en lille stikpille til Galtier, da han udtalte, at han har mere frihed på landsholdet. Ifølge El Confidencial er man i Paris Saint-Germain ikke glad for Mbappés bemærkning, og ifølge El Confidencial er angriberen nu generelt upopulær i sin klub.

– PSG-omklædningsrummet ser ham som et uregerligt barn, som blander sig i klubbens sportslige beslutninger. Hans træner er irriteret over hans sammenligninger med landsholdet, og i fodboldforbundet er hans krav om sponsorarrangementer ikke blevet varmt modtaget. Mange landsmænd kigger også skævt til ham på grund af hans manglende forståelse for emner såsom klimaforandringer. Kylian har mistet den 'hype', der gjorde ham til 'kongen af verden', som L'Equipe beskrev ham, lyder det således fra El Confidencial.  

Kylian Mbappés seneste kamp var søndag aften i Parken, hvor den franske superstjerne måtte gå målløs fra banen i Danmarks 2-0-sejr over verdensmestrene. 





TRANSFER

‘Køb ikke Franculino Djú’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

– Jeg var mega ked af det

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Pione Sisto på vej væk?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Vanvid! Vinder 9-1

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen