Avis: Holdkammerater er blevet trætte af Mbappé

Kylian Mbappé har mistet en del popularitet på det seneste, lyder det nu fra den spanske avis El Confidencial.



Kylian Mbappé anses for at være en af de bedste spillere i verden, men den franske superstjernes popularitet er nedadgående.

Sådan lyder det i hvert fald fra avisen El Confidencial, der skriver, at Mbappés opførsel i denne sæson har været af tvivlsom karakter. 

– Franskmandens beslutninger, opførsel og udmeldinger har resulteret i et markant popularitetsfald blandt holdkammerater, trænere, fans og landsmænd, skriver den spanske avis således. 

Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, som angiveligt lovede angriberen større indflydelse i klubben. Og ifølge El Confidencial har Mbappé i denne sæson lagt sig ud med en del forskellige mennesker. 

I Paris Saint-Germain skulle Mbappé eksempelvis være kommet på kant med Neymar, som franskmanden ønskede at få solgt, og på landsholdet har angriberen været involveret i en tvist med det franske fodboldforbund, fordi han ikke ønsker at deltage i visse sponsorarrangementer. 

Mbappé fik også et kritik efter et pressemøde, hvor han sammen med PSG-cheftræner Christophe Galtier lavede sjov, da de franske mestre blev kritiseret for at flyve i stedet for at tage et lyntog til en ligakamp. En fransk minister kommenterede efterfølgende, at Mbappé i stedet burde have taget klimaspørgsmålet seriøst. 

Og i forbindelse med den seneste landsholdssamling sendte Mbappé så en lille stikpille til Galtier, da han udtalte, at han har mere frihed på landsholdet. Ifølge El Confidencial er man i Paris Saint-Germain ikke glad for Mbappés bemærkning, og ifølge El Confidencial er angriberen nu generelt upopulær i sin klub.

– PSG-omklædningsrummet ser ham som et uregerligt barn, som blander sig i klubbens sportslige beslutninger. Hans træner er irriteret over hans sammenligninger med landsholdet, og i fodboldforbundet er hans krav om sponsorarrangementer ikke blevet varmt modtaget. Mange landsmænd kigger også skævt til ham på grund af hans manglende forståelse for emner såsom klimaforandringer. Kylian har mistet den 'hype', der gjorde ham til 'kongen af verden', som L'Equipe beskrev ham, lyder det således fra El Confidencial.  

Kylian Mbappés seneste kamp var søndag aften i Parken, hvor den franske superstjerne måtte gå målløs fra banen i Danmarks 2-0-sejr over verdensmestrene. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Eriksen ude med hård kritik

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Erstatter han Andreas Christensen?

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil