Avis: Holdkammerater er blevet trætte af Mbappé

Kylian Mbappé har mistet en del popularitet på det seneste, lyder det nu fra den spanske avis El Confidencial.



Kylian Mbappé anses for at være en af de bedste spillere i verden, men den franske superstjernes popularitet er nedadgående.

Sådan lyder det i hvert fald fra avisen El Confidencial, der skriver, at Mbappés opførsel i denne sæson har været af tvivlsom karakter. 

– Franskmandens beslutninger, opførsel og udmeldinger har resulteret i et markant popularitetsfald blandt holdkammerater, trænere, fans og landsmænd, skriver den spanske avis således. 

Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, som angiveligt lovede angriberen større indflydelse i klubben. Og ifølge El Confidencial har Mbappé i denne sæson lagt sig ud med en del forskellige mennesker. 

I Paris Saint-Germain skulle Mbappé eksempelvis være kommet på kant med Neymar, som franskmanden ønskede at få solgt, og på landsholdet har angriberen været involveret i en tvist med det franske fodboldforbund, fordi han ikke ønsker at deltage i visse sponsorarrangementer. 

Mbappé fik også et kritik efter et pressemøde, hvor han sammen med PSG-cheftræner Christophe Galtier lavede sjov, da de franske mestre blev kritiseret for at flyve i stedet for at tage et lyntog til en ligakamp. En fransk minister kommenterede efterfølgende, at Mbappé i stedet burde have taget klimaspørgsmålet seriøst. 

Og i forbindelse med den seneste landsholdssamling sendte Mbappé så en lille stikpille til Galtier, da han udtalte, at han har mere frihed på landsholdet. Ifølge El Confidencial er man i Paris Saint-Germain ikke glad for Mbappés bemærkning, og ifølge El Confidencial er angriberen nu generelt upopulær i sin klub.

– PSG-omklædningsrummet ser ham som et uregerligt barn, som blander sig i klubbens sportslige beslutninger. Hans træner er irriteret over hans sammenligninger med landsholdet, og i fodboldforbundet er hans krav om sponsorarrangementer ikke blevet varmt modtaget. Mange landsmænd kigger også skævt til ham på grund af hans manglende forståelse for emner såsom klimaforandringer. Kylian har mistet den 'hype', der gjorde ham til 'kongen af verden', som L'Equipe beskrev ham, lyder det således fra El Confidencial.  

Kylian Mbappés seneste kamp var søndag aften i Parken, hvor den franske superstjerne måtte gå målløs fra banen i Danmarks 2-0-sejr over verdensmestrene. 



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mareridt for FC Augsburg

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Går langt ned i løn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

– Lange forhandlinger med FC København

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afviser utroligt tilbud

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Rangers rundbarberer Dons igen