Avis: Holdkammerater er blevet trætte af Mbappé

Kylian Mbappé har mistet en del popularitet på det seneste, lyder det nu fra den spanske avis El Confidencial.



Kylian Mbappé anses for at være en af de bedste spillere i verden, men den franske superstjernes popularitet er nedadgående.

Sådan lyder det i hvert fald fra avisen El Confidencial, der skriver, at Mbappés opførsel i denne sæson har været af tvivlsom karakter. 

– Franskmandens beslutninger, opførsel og udmeldinger har resulteret i et markant popularitetsfald blandt holdkammerater, trænere, fans og landsmænd, skriver den spanske avis således. 

Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, som angiveligt lovede angriberen større indflydelse i klubben. Og ifølge El Confidencial har Mbappé i denne sæson lagt sig ud med en del forskellige mennesker. 

I Paris Saint-Germain skulle Mbappé eksempelvis være kommet på kant med Neymar, som franskmanden ønskede at få solgt, og på landsholdet har angriberen været involveret i en tvist med det franske fodboldforbund, fordi han ikke ønsker at deltage i visse sponsorarrangementer. 

Mbappé fik også et kritik efter et pressemøde, hvor han sammen med PSG-cheftræner Christophe Galtier lavede sjov, da de franske mestre blev kritiseret for at flyve i stedet for at tage et lyntog til en ligakamp. En fransk minister kommenterede efterfølgende, at Mbappé i stedet burde have taget klimaspørgsmålet seriøst. 

Og i forbindelse med den seneste landsholdssamling sendte Mbappé så en lille stikpille til Galtier, da han udtalte, at han har mere frihed på landsholdet. Ifølge El Confidencial er man i Paris Saint-Germain ikke glad for Mbappés bemærkning, og ifølge El Confidencial er angriberen nu generelt upopulær i sin klub.

– PSG-omklædningsrummet ser ham som et uregerligt barn, som blander sig i klubbens sportslige beslutninger. Hans træner er irriteret over hans sammenligninger med landsholdet, og i fodboldforbundet er hans krav om sponsorarrangementer ikke blevet varmt modtaget. Mange landsmænd kigger også skævt til ham på grund af hans manglende forståelse for emner såsom klimaforandringer. Kylian har mistet den 'hype', der gjorde ham til 'kongen af verden', som L'Equipe beskrev ham, lyder det således fra El Confidencial.  

Kylian Mbappés seneste kamp var søndag aften i Parken, hvor den franske superstjerne måtte gå målløs fra banen i Danmarks 2-0-sejr over verdensmestrene. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kan sikre millioner til AGF

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

PSG – Arsenal

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub