Paris Saint-Germain lykkedes med at forlænge med Kylian Mbappé tidligere på sommeren, men franskmandens forlængelse er tilsyneladende dårligt nyt for Neymar.
I hvert fald skriver den engelske avis The Guardian, at Kylian Mbappé nu vil have sin brasilianske holdkammerat ud af klubben.
– Neymar har været forrygende for PSG i denne sæson. Det eneste problem er, at Kylian Mbappé vil af med ham, skriver The Guardian således.
– Neymar har været den centrale figur i PSG i store dele af sine fem år i Frankrig, og efter at have haft et dyk i de seneste 18 måneder, har hans flyvende start på sæsonen nu genskabt hans status i truppen. For måske første gang ligner han nu den spiller, som PSG troede de havde hentet i 2017. I tre kampe i denne sæson har han leveret fem scoringer og tre assister, og selvom sådanne tal ikke er usædvanligt, så er hans kontante attitude det.
The Guardian peger på, at Neymars karriere risikerede at løbe ud i sandet efter en skuffende sæson, at men piben har fået en helt anden lyd i denne sæson, hvor brasilianeren har været den bedste spiller i alle de tre kampe, som Paris Saint-Germain har spillet.
Men ifølge The Guardian har Kylian Mbappé og franskmandens lejr altså et ønske om, at Paris Saint-Germain skal sælge Neymar, selvom brasilianerens kontrakt først udløber i 2027.
I forbindelse med Mbappés forlængelse har Paris Saint-Germain således givet den franske stjerne meget at skulle have sagt i klubben, og ifølge The Guardian er det tilsyneladende Mbappés ego, der gør, at franskmanden ikke længere ønsker at have Neymar i klubben.
Efter weekendens 5-2-sejr over Montpellier likede Neymar et tweet, der antydede, at Mbappé af kontraktmæssige årsager har fået rollen som holdets straffesparksskytte. Og ifølge The Guardian risikerer Paris Saint-Germain nu, at striden mellem de to superstjerner ender at skabe splittelse i klubben i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Uventet skifte?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER