Paris Saint-Germain lykkedes med at forlænge med Kylian Mbappé tidligere på sommeren, men franskmandens forlængelse er tilsyneladende dårligt nyt for Neymar.
I hvert fald skriver den engelske avis The Guardian, at Kylian Mbappé nu vil have sin brasilianske holdkammerat ud af klubben.
– Neymar har været forrygende for PSG i denne sæson. Det eneste problem er, at Kylian Mbappé vil af med ham, skriver The Guardian således.
– Neymar har været den centrale figur i PSG i store dele af sine fem år i Frankrig, og efter at have haft et dyk i de seneste 18 måneder, har hans flyvende start på sæsonen nu genskabt hans status i truppen. For måske første gang ligner han nu den spiller, som PSG troede de havde hentet i 2017. I tre kampe i denne sæson har han leveret fem scoringer og tre assister, og selvom sådanne tal ikke er usædvanligt, så er hans kontante attitude det.
The Guardian peger på, at Neymars karriere risikerede at løbe ud i sandet efter en skuffende sæson, at men piben har fået en helt anden lyd i denne sæson, hvor brasilianeren har været den bedste spiller i alle de tre kampe, som Paris Saint-Germain har spillet.
Men ifølge The Guardian har Kylian Mbappé og franskmandens lejr altså et ønske om, at Paris Saint-Germain skal sælge Neymar, selvom brasilianerens kontrakt først udløber i 2027.
I forbindelse med Mbappés forlængelse har Paris Saint-Germain således givet den franske stjerne meget at skulle have sagt i klubben, og ifølge The Guardian er det tilsyneladende Mbappés ego, der gør, at franskmanden ikke længere ønsker at have Neymar i klubben.
Efter weekendens 5-2-sejr over Montpellier likede Neymar et tweet, der antydede, at Mbappé af kontraktmæssige årsager har fået rollen som holdets straffesparksskytte. Og ifølge The Guardian risikerer Paris Saint-Germain nu, at striden mellem de to superstjerner ender at skabe splittelse i klubben i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW