Paris Saint-Germain lykkedes med at forlænge med Kylian Mbappé tidligere på sommeren, men franskmandens forlængelse er tilsyneladende dårligt nyt for Neymar.
I hvert fald skriver den engelske avis The Guardian, at Kylian Mbappé nu vil have sin brasilianske holdkammerat ud af klubben.
– Neymar har været forrygende for PSG i denne sæson. Det eneste problem er, at Kylian Mbappé vil af med ham, skriver The Guardian således.
– Neymar har været den centrale figur i PSG i store dele af sine fem år i Frankrig, og efter at have haft et dyk i de seneste 18 måneder, har hans flyvende start på sæsonen nu genskabt hans status i truppen. For måske første gang ligner han nu den spiller, som PSG troede de havde hentet i 2017. I tre kampe i denne sæson har han leveret fem scoringer og tre assister, og selvom sådanne tal ikke er usædvanligt, så er hans kontante attitude det.
The Guardian peger på, at Neymars karriere risikerede at løbe ud i sandet efter en skuffende sæson, at men piben har fået en helt anden lyd i denne sæson, hvor brasilianeren har været den bedste spiller i alle de tre kampe, som Paris Saint-Germain har spillet.
Men ifølge The Guardian har Kylian Mbappé og franskmandens lejr altså et ønske om, at Paris Saint-Germain skal sælge Neymar, selvom brasilianerens kontrakt først udløber i 2027.
I forbindelse med Mbappés forlængelse har Paris Saint-Germain således givet den franske stjerne meget at skulle have sagt i klubben, og ifølge The Guardian er det tilsyneladende Mbappés ego, der gør, at franskmanden ikke længere ønsker at have Neymar i klubben.
Efter weekendens 5-2-sejr over Montpellier likede Neymar et tweet, der antydede, at Mbappé af kontraktmæssige årsager har fået rollen som holdets straffesparksskytte. Og ifølge The Guardian risikerer Paris Saint-Germain nu, at striden mellem de to superstjerner ender at skabe splittelse i klubben i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE