Avis: PSG jagter fransk stjerne som Mbappé-afløser

FC Barcelona er ved at miste tålmodigheden med Ousmane Dembélé, der nu rygtes til en af verdens rigeste klubber.



FC Barcelona brugte omtrent en milliard kroner på Ousmane Dembélé i 2017, men den catalanske klub synes nu at være i overhængende fare for at miste franskmanden på en fri transfer.

Dembélés kontrakt med FC Barcelona udløber således til sommer, og kantspilleren må derfor gerne underskrive en forhåndsaftale med en udenlandsk klub, idet han altså nu har mindre end seks måneder tilbage af sin kontrakt. 

Mateu Alemany, der er FC Barcelonas fodbolddirektør, gjorde det dog mandag helt klart, at Dembélé igennem meget lang tid har haft catalanernes tilbud liggende klar til underskrivelse. FC Barcelona kan dog ikke vente meget længere på en beslutning, lød det fra Alemany.

Dembélés manglende underskrift handler selvsagt om uenigheder om økonomien, og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo er Paris Saint-Germain nu meget opsat på at hente den franske landsholdsspiller. 

– Den parisiske klub er meget opsat på at hente spilleren, som man vurderer kan være en stærk tilføjelse til truppen, på grund af hans talent, unge alder og det faktum, at han er fransk. Den sportslige ledelse, ført an af Leonardo, mener, at Dembélé kan passe perfekt til klubbens sportslige projekt, skriver Mundo Deportivo således. 

Dermed tyder det altså på, at Paris Saint-Germain ser Ousmane Dembélé som en oplagt afløser for klubbens store stjerne, Kylian Mbappé, der ser ud til at skifte til Real Madrid til sommer. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde