Avis: PSG jagter fransk stjerne som Mbappé-afløser

FC Barcelona er ved at miste tålmodigheden med Ousmane Dembélé, der nu rygtes til en af verdens rigeste klubber.



FC Barcelona brugte omtrent en milliard kroner på Ousmane Dembélé i 2017, men den catalanske klub synes nu at være i overhængende fare for at miste franskmanden på en fri transfer.

Dembélés kontrakt med FC Barcelona udløber således til sommer, og kantspilleren må derfor gerne underskrive en forhåndsaftale med en udenlandsk klub, idet han altså nu har mindre end seks måneder tilbage af sin kontrakt. 

Mateu Alemany, der er FC Barcelonas fodbolddirektør, gjorde det dog mandag helt klart, at Dembélé igennem meget lang tid har haft catalanernes tilbud liggende klar til underskrivelse. FC Barcelona kan dog ikke vente meget længere på en beslutning, lød det fra Alemany.

Dembélés manglende underskrift handler selvsagt om uenigheder om økonomien, og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo er Paris Saint-Germain nu meget opsat på at hente den franske landsholdsspiller. 

– Den parisiske klub er meget opsat på at hente spilleren, som man vurderer kan være en stærk tilføjelse til truppen, på grund af hans talent, unge alder og det faktum, at han er fransk. Den sportslige ledelse, ført an af Leonardo, mener, at Dembélé kan passe perfekt til klubbens sportslige projekt, skriver Mundo Deportivo således. 

Dermed tyder det altså på, at Paris Saint-Germain ser Ousmane Dembélé som en oplagt afløser for klubbens store stjerne, Kylian Mbappé, der ser ud til at skifte til Real Madrid til sommer. 





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Køb, køb, køb!

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FC København – Lyngby BK