Avis: PSG jagter fransk stjerne som Mbappé-afløser

FC Barcelona er ved at miste tålmodigheden med Ousmane Dembélé, der nu rygtes til en af verdens rigeste klubber.



FC Barcelona brugte omtrent en milliard kroner på Ousmane Dembélé i 2017, men den catalanske klub synes nu at være i overhængende fare for at miste franskmanden på en fri transfer.

Dembélés kontrakt med FC Barcelona udløber således til sommer, og kantspilleren må derfor gerne underskrive en forhåndsaftale med en udenlandsk klub, idet han altså nu har mindre end seks måneder tilbage af sin kontrakt. 

Mateu Alemany, der er FC Barcelonas fodbolddirektør, gjorde det dog mandag helt klart, at Dembélé igennem meget lang tid har haft catalanernes tilbud liggende klar til underskrivelse. FC Barcelona kan dog ikke vente meget længere på en beslutning, lød det fra Alemany.

Dembélés manglende underskrift handler selvsagt om uenigheder om økonomien, og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo er Paris Saint-Germain nu meget opsat på at hente den franske landsholdsspiller. 

– Den parisiske klub er meget opsat på at hente spilleren, som man vurderer kan være en stærk tilføjelse til truppen, på grund af hans talent, unge alder og det faktum, at han er fransk. Den sportslige ledelse, ført an af Leonardo, mener, at Dembélé kan passe perfekt til klubbens sportslige projekt, skriver Mundo Deportivo således. 

Dermed tyder det altså på, at Paris Saint-Germain ser Ousmane Dembélé som en oplagt afløser for klubbens store stjerne, Kylian Mbappé, der ser ud til at skifte til Real Madrid til sommer. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

En voldsom ulighed

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København