Avis: PSG jagter fransk stjerne som Mbappé-afløser

FC Barcelona er ved at miste tålmodigheden med Ousmane Dembélé, der nu rygtes til en af verdens rigeste klubber.



FC Barcelona brugte omtrent en milliard kroner på Ousmane Dembélé i 2017, men den catalanske klub synes nu at være i overhængende fare for at miste franskmanden på en fri transfer.

Dembélés kontrakt med FC Barcelona udløber således til sommer, og kantspilleren må derfor gerne underskrive en forhåndsaftale med en udenlandsk klub, idet han altså nu har mindre end seks måneder tilbage af sin kontrakt. 

Mateu Alemany, der er FC Barcelonas fodbolddirektør, gjorde det dog mandag helt klart, at Dembélé igennem meget lang tid har haft catalanernes tilbud liggende klar til underskrivelse. FC Barcelona kan dog ikke vente meget længere på en beslutning, lød det fra Alemany.

Dembélés manglende underskrift handler selvsagt om uenigheder om økonomien, og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo er Paris Saint-Germain nu meget opsat på at hente den franske landsholdsspiller. 

– Den parisiske klub er meget opsat på at hente spilleren, som man vurderer kan være en stærk tilføjelse til truppen, på grund af hans talent, unge alder og det faktum, at han er fransk. Den sportslige ledelse, ført an af Leonardo, mener, at Dembélé kan passe perfekt til klubbens sportslige projekt, skriver Mundo Deportivo således. 

Dermed tyder det altså på, at Paris Saint-Germain ser Ousmane Dembélé som en oplagt afløser for klubbens store stjerne, Kylian Mbappé, der ser ud til at skifte til Real Madrid til sommer. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Neestrup og co. henter stjerne

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen