Sidste weekend nægtede en række Ligue 1-spillere at gå på banen for deres respektive klubber. Grunden var, at spillernumrene bag på spillertrøjerne var farvet i regnbuens farver. Ændringen kom som led i en kampagne mod homofobi. Blandt de mange spillere er Zakaria Aboukhlal, Moussa Diarra, Farès Chaïbi, Logan Costa og Saïd Hamulić.
En række trænere og prominente navne fra Frankrig har ytret deres meninger om emnet. Nu sætter Marseille-midtbanespiller Valentin Rongier også ord på situationen i et interview med La Provence.
– Det er en meget kompliceret situation. Jeg ved ikke, hvad der sker i disse spilleres hoveder, den uddannelse, de har fået, hvad der er blevet sat ind i deres hoveder. Det skal alt sammen tages i betragtning.
– Men jeg tror også, det er et kommunikationsproblem. Spillerne skal have at vide, at det at bære denne trøje ikke er som at paradere til Gay Pride. Det er bare for at sige, at vi skal bekæmpe homofobi, fordi der er uretfærdighed – mennesker, der bliver angrebet eller dræbt, fordi de er homoseksuelle, og at den slags hændelser ikke længere bør ske i 2023.
– Men det er svært at tale om emnet uden at skabe kontroverser. Jeg ville ikke være i stand til at sige min mening om det. Men i vores (Marseilles, red.) omklædningsrum var der ingen diskussion. Vi ved, at der er en kampdag dedikeret til LGBT-miljøet. At være enig i det eller ej er én ting, men vi beder ikke spillerne om at gå parade i gaderne til støtte for det. Det er bare en trøje.
Tolulouses offensivspiller skrev dette på Twitter ford for weekendes kamp sidste uge:
– Jeg har truffet den beslutning, at jeg ikke kommer til at tage del i kampen i dag. Respekt er en værdi, som jeg sætter stor pris på. Det gælder andre mennesker, men det gælder også respekt for mine egne personlige overbevisninger. Derfor synes jeg ikke, jeg er den mest passende person til at tage del i denne kampagne.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Vilde Messi tangerer VM-rekord
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT