Sidste weekend nægtede en række Ligue 1-spillere at gå på banen for deres respektive klubber. Grunden var, at spillernumrene bag på spillertrøjerne var farvet i regnbuens farver. Ændringen kom som led i en kampagne mod homofobi. Blandt de mange spillere er Zakaria Aboukhlal, Moussa Diarra, Farès Chaïbi, Logan Costa og Saïd Hamulić.
En række trænere og prominente navne fra Frankrig har ytret deres meninger om emnet. Nu sætter Marseille-midtbanespiller Valentin Rongier også ord på situationen i et interview med La Provence.
– Det er en meget kompliceret situation. Jeg ved ikke, hvad der sker i disse spilleres hoveder, den uddannelse, de har fået, hvad der er blevet sat ind i deres hoveder. Det skal alt sammen tages i betragtning.
– Men jeg tror også, det er et kommunikationsproblem. Spillerne skal have at vide, at det at bære denne trøje ikke er som at paradere til Gay Pride. Det er bare for at sige, at vi skal bekæmpe homofobi, fordi der er uretfærdighed – mennesker, der bliver angrebet eller dræbt, fordi de er homoseksuelle, og at den slags hændelser ikke længere bør ske i 2023.
– Men det er svært at tale om emnet uden at skabe kontroverser. Jeg ville ikke være i stand til at sige min mening om det. Men i vores (Marseilles, red.) omklædningsrum var der ingen diskussion. Vi ved, at der er en kampdag dedikeret til LGBT-miljøet. At være enig i det eller ej er én ting, men vi beder ikke spillerne om at gå parade i gaderne til støtte for det. Det er bare en trøje.
Tolulouses offensivspiller skrev dette på Twitter ford for weekendes kamp sidste uge:
– Jeg har truffet den beslutning, at jeg ikke kommer til at tage del i kampen i dag. Respekt er en værdi, som jeg sætter stor pris på. Det gælder andre mennesker, men det gælder også respekt for mine egne personlige overbevisninger. Derfor synes jeg ikke, jeg er den mest passende person til at tage del i denne kampagne.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Jordan – Argentina
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
På vej til storklub?