– Beder dem ikke om at deltage i Gay Pride-parade

Marseille-midtbanespiller Valentin Rongier forstår ikke, at flere spillere ikke gad deltage i kampagne mod homofobi.



Sidste weekend nægtede en række Ligue 1-spillere at gå på banen for deres respektive klubber. Grunden var, at spillernumrene bag på spillertrøjerne var farvet i regnbuens farver. Ændringen kom som led i en kampagne mod homofobi. Blandt de mange spillere er Zakaria Aboukhlal, Moussa Diarra, Farès Chaïbi, Logan Costa og Saïd Hamulić.

En række trænere og prominente navne fra Frankrig har ytret deres meninger om emnet. Nu sætter Marseille-midtbanespiller Valentin Rongier også ord på situationen i et interview med La Provence. 

– Det er en meget kompliceret situation. Jeg ved ikke, hvad der sker i disse spilleres hoveder, den uddannelse, de har fået, hvad der er blevet sat ind i deres hoveder. Det skal alt sammen tages i betragtning.

– Men jeg tror også, det er et kommunikationsproblem. Spillerne skal have at vide, at det at bære denne trøje ikke er som at paradere til Gay Pride. Det er bare for at sige, at vi skal bekæmpe homofobi, fordi der er uretfærdighed – mennesker, der bliver angrebet eller dræbt, fordi de er homoseksuelle, og at den slags hændelser ikke længere bør ske i 2023.

– Men det er svært at tale om emnet uden at skabe kontroverser. Jeg ville ikke være i stand til at sige min mening om det. Men i vores (Marseilles, red.) omklædningsrum var der ingen diskussion. Vi ved, at der er en kampdag dedikeret til LGBT-miljøet. At være enig i det eller ej er én ting, men vi beder ikke spillerne om at gå parade i gaderne til støtte for det. Det er bare en trøje.

Tolulouses offensivspiller skrev dette på Twitter ford for weekendes kamp sidste uge:

– Jeg har truffet den beslutning, at jeg ikke kommer til at tage del i kampen i dag. Respekt er en værdi, som jeg sætter stor pris på. Det gælder andre mennesker, men det gælder også respekt for mine egne personlige overbevisninger. Derfor synes jeg ikke, jeg er den mest passende person til at tage del i denne kampagne.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Det er en interessant spiller’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona