Sidste weekend nægtede en række Ligue 1-spillere at gå på banen for deres respektive klubber. Grunden var, at spillernumrene bag på spillertrøjerne var farvet i regnbuens farver. Ændringen kom som led i en kampagne mod homofobi. Blandt de mange spillere er Zakaria Aboukhlal, Moussa Diarra, Farès Chaïbi, Logan Costa og Saïd Hamulić.
En række trænere og prominente navne fra Frankrig har ytret deres meninger om emnet. Nu sætter Marseille-midtbanespiller Valentin Rongier også ord på situationen i et interview med La Provence.
– Det er en meget kompliceret situation. Jeg ved ikke, hvad der sker i disse spilleres hoveder, den uddannelse, de har fået, hvad der er blevet sat ind i deres hoveder. Det skal alt sammen tages i betragtning.
– Men jeg tror også, det er et kommunikationsproblem. Spillerne skal have at vide, at det at bære denne trøje ikke er som at paradere til Gay Pride. Det er bare for at sige, at vi skal bekæmpe homofobi, fordi der er uretfærdighed – mennesker, der bliver angrebet eller dræbt, fordi de er homoseksuelle, og at den slags hændelser ikke længere bør ske i 2023.
– Men det er svært at tale om emnet uden at skabe kontroverser. Jeg ville ikke være i stand til at sige min mening om det. Men i vores (Marseilles, red.) omklædningsrum var der ingen diskussion. Vi ved, at der er en kampdag dedikeret til LGBT-miljøet. At være enig i det eller ej er én ting, men vi beder ikke spillerne om at gå parade i gaderne til støtte for det. Det er bare en trøje.
Tolulouses offensivspiller skrev dette på Twitter ford for weekendes kamp sidste uge:
– Jeg har truffet den beslutning, at jeg ikke kommer til at tage del i kampen i dag. Respekt er en værdi, som jeg sætter stor pris på. Det gælder andre mennesker, men det gælder også respekt for mine egne personlige overbevisninger. Derfor synes jeg ikke, jeg er den mest passende person til at tage del i denne kampagne.
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
De er færdige i 1. division
EKSKLUSIVT