Braithwaite arkitekt i Toulouse-sejr

To gange lagde Martin Braithwaite op til scoringer i Toulouses sejr på 5-1 i aftes over Sochaux. Simon Kjær og Lille holdt igen nullet og vandt 1-0 over Valenciennes. 



Normalt er Martin Braithwaite mere i målscorerens end oplæggerens rolle, men i aftes forholdt det sig lige omvendt. Den tidligere Esbjerg-spiller var arkitekten bag to af Toulouses fuldtræffere i sejren på 5-1 over Sochaux. 

Toulouse fik sig ellers en forskrækkelse hurtigt i kampen, da bundproppen i Ligue 1 allerede efter syv minutter bragte sig foran. Fra det lille felt tyrede Emmanuel Mayuka bolden i mål. 

En halv time skulle der gå, før Braithwaites hold kom tilbage i kampen, og danskeren havde en hovedrolle ved den lejlighed. Fra kanten slog Braithwaite ind tværaflevering i feltet, hvor Wissam Ben Yedder dukkede op og sendte bolden videre over i det lange hjørne. 

Ben Yedder var dog ikke færdig, og kort inden pausen scorede han igen. 2-1 ved halvleg til Toulouse. 

Kort efter pausen var indtog Braithwaite igen en hovedrolle med sit andet oplæg i kampen. Den danske angriber lagde bolden op til Pantxi Sirieix, der gjorde det til 3-1. 

Siden gjorde Ben Yedder det til 4-1 med sit tredje mål i kampen, da han fra ellevemeterpletten sparkede læderet i nettet. 

Sidste mand på måltavlen kom dog ikke fra hjemmeholdet, men i stedet scorede Sochauxs Lionel Zouma i eget mål på et besynderligt hovedstød. 5-1 blev det til Toulouse, der sniger sig et stykke væk fra bunden med sejren. 

I Valenciennes var Lille og Simon Kjær på besøg, og her endte det med en 1-0-sejr til danskerklubben. Dermed generobrer Lille andenpladsen fra Monaco, som holdet fra det lille fyrstendømme havde nuppet tidligere på dagen. Det var i øvrigt 13. gang, at Lille ikke lukkede mål ind i en kamp – kun i to kampe har modstanderen formået at score. 





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham