Braithwaite arkitekt i Toulouse-sejr

To gange lagde Martin Braithwaite op til scoringer i Toulouses sejr på 5-1 i aftes over Sochaux. Simon Kjær og Lille holdt igen nullet og vandt 1-0 over Valenciennes. 



Normalt er Martin Braithwaite mere i målscorerens end oplæggerens rolle, men i aftes forholdt det sig lige omvendt. Den tidligere Esbjerg-spiller var arkitekten bag to af Toulouses fuldtræffere i sejren på 5-1 over Sochaux. 

Toulouse fik sig ellers en forskrækkelse hurtigt i kampen, da bundproppen i Ligue 1 allerede efter syv minutter bragte sig foran. Fra det lille felt tyrede Emmanuel Mayuka bolden i mål. 

En halv time skulle der gå, før Braithwaites hold kom tilbage i kampen, og danskeren havde en hovedrolle ved den lejlighed. Fra kanten slog Braithwaite ind tværaflevering i feltet, hvor Wissam Ben Yedder dukkede op og sendte bolden videre over i det lange hjørne. 

Ben Yedder var dog ikke færdig, og kort inden pausen scorede han igen. 2-1 ved halvleg til Toulouse. 

Kort efter pausen var indtog Braithwaite igen en hovedrolle med sit andet oplæg i kampen. Den danske angriber lagde bolden op til Pantxi Sirieix, der gjorde det til 3-1. 

Siden gjorde Ben Yedder det til 4-1 med sit tredje mål i kampen, da han fra ellevemeterpletten sparkede læderet i nettet. 

Sidste mand på måltavlen kom dog ikke fra hjemmeholdet, men i stedet scorede Sochauxs Lionel Zouma i eget mål på et besynderligt hovedstød. 5-1 blev det til Toulouse, der sniger sig et stykke væk fra bunden med sejren. 

I Valenciennes var Lille og Simon Kjær på besøg, og her endte det med en 1-0-sejr til danskerklubben. Dermed generobrer Lille andenpladsen fra Monaco, som holdet fra det lille fyrstendømme havde nuppet tidligere på dagen. Det var i øvrigt 13. gang, at Lille ikke lukkede mål ind i en kamp – kun i to kampe har modstanderen formået at score. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark