Normalt er Martin Braithwaite mere i målscorerens end oplæggerens rolle, men i aftes forholdt det sig lige omvendt. Den tidligere Esbjerg-spiller var arkitekten bag to af Toulouses fuldtræffere i sejren på 5-1 over Sochaux.
Toulouse fik sig ellers en forskrækkelse hurtigt i kampen, da bundproppen i Ligue 1 allerede efter syv minutter bragte sig foran. Fra det lille felt tyrede Emmanuel Mayuka bolden i mål.
En halv time skulle der gå, før Braithwaites hold kom tilbage i kampen, og danskeren havde en hovedrolle ved den lejlighed. Fra kanten slog Braithwaite ind tværaflevering i feltet, hvor Wissam Ben Yedder dukkede op og sendte bolden videre over i det lange hjørne.
Ben Yedder var dog ikke færdig, og kort inden pausen scorede han igen. 2-1 ved halvleg til Toulouse.
Kort efter pausen var indtog Braithwaite igen en hovedrolle med sit andet oplæg i kampen. Den danske angriber lagde bolden op til Pantxi Sirieix, der gjorde det til 3-1.
Siden gjorde Ben Yedder det til 4-1 med sit tredje mål i kampen, da han fra ellevemeterpletten sparkede læderet i nettet.
Sidste mand på måltavlen kom dog ikke fra hjemmeholdet, men i stedet scorede Sochauxs Lionel Zouma i eget mål på et besynderligt hovedstød. 5-1 blev det til Toulouse, der sniger sig et stykke væk fra bunden med sejren.
I Valenciennes var Lille og Simon Kjær på besøg, og her endte det med en 1-0-sejr til danskerklubben. Dermed generobrer Lille andenpladsen fra Monaco, som holdet fra det lille fyrstendømme havde nuppet tidligere på dagen. Det var i øvrigt 13. gang, at Lille ikke lukkede mål ind i en kamp – kun i to kampe har modstanderen formået at score.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Froholdt med vild hæder i Portugal
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
