Delte antisemitisk opslag: Ingen vil have ham

Nice vil gerne af med Youcef Atal, men der er tilsyneladende ingen, der er interesserede i ham.



Den algierske landsholdsspiller Youcef Atal har ikke spillet for Nice siden 1. oktober, og der er nok ikke udsigt til, at han kommer til at gøre det igen. Siden dengang har han været suspenderet for at have delt et antisemitisk opslag på en af sine konti på de sociale medier.

Det kom efter Hamas terrorangreb på Israel 7. oktober, hvor den palæstinensiske prædikant Mahmoud al-Hasanat efterfølgende havde lavet et opslag sine sociale medier, hvor han bad Gud om at "sende det jødiske folk en mørk dag."

Indlægget blev slettet dagen efter, hvor Atal også undskyldte på de sociale medier, men alligevel blev det til en suspendering af Nice, ligesom det franske fodboldforbund gav ham en karantæne på syv kampe.

Nu nærmer transfervinduet sig, og her har Nice i sinde at få ham solgt. Det skriver lokalmediet Nice-Matin.

Atals kontrakt med Nice udløber ved afslutningen af denne sæson, og derfor er det også oplagt for parterne at skilles nu. Dog er meldingen, at ingen klubber endnu har vist interesse for landsholdsbacken.

Foruden karantænen, så er han også under efterforskning fra anklagemyndigheden i Nice, og han blev tidligere på måneden tilbageholdt under anklager om at fremkalde had baseret på religion – men han blev løsladt efter én nat, da der blev betalt en kaution på 600.000 kroner.

Derudover er han i den situation, at han ikke må forlade Frankrig for ikke-fodboldrelaterede årsager, og der venter en høring for ham 18. december.





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Sådan kommer Danmark til VM