Den algierske landsholdsspiller Youcef Atal har ikke spillet for Nice siden 1. oktober, og der er nok ikke udsigt til, at han kommer til at gøre det igen. Siden dengang har han været suspenderet for at have delt et antisemitisk opslag på en af sine konti på de sociale medier.
Det kom efter Hamas terrorangreb på Israel 7. oktober, hvor den palæstinensiske prædikant Mahmoud al-Hasanat efterfølgende havde lavet et opslag sine sociale medier, hvor han bad Gud om at "sende det jødiske folk en mørk dag."
Indlægget blev slettet dagen efter, hvor Atal også undskyldte på de sociale medier, men alligevel blev det til en suspendering af Nice, ligesom det franske fodboldforbund gav ham en karantæne på syv kampe.
Nu nærmer transfervinduet sig, og her har Nice i sinde at få ham solgt. Det skriver lokalmediet Nice-Matin.
Atals kontrakt med Nice udløber ved afslutningen af denne sæson, og derfor er det også oplagt for parterne at skilles nu. Dog er meldingen, at ingen klubber endnu har vist interesse for landsholdsbacken.
Foruden karantænen, så er han også under efterforskning fra anklagemyndigheden i Nice, og han blev tidligere på måneden tilbageholdt under anklager om at fremkalde had baseret på religion – men han blev løsladt efter én nat, da der blev betalt en kaution på 600.000 kroner.
Derudover er han i den situation, at han ikke må forlade Frankrig for ikke-fodboldrelaterede årsager, og der venter en høring for ham 18. december.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT