Den algierske landsholdsspiller Youcef Atal har ikke spillet for Nice siden 1. oktober, og der er nok ikke udsigt til, at han kommer til at gøre det igen. Siden dengang har han været suspenderet for at have delt et antisemitisk opslag på en af sine konti på de sociale medier.
Det kom efter Hamas terrorangreb på Israel 7. oktober, hvor den palæstinensiske prædikant Mahmoud al-Hasanat efterfølgende havde lavet et opslag sine sociale medier, hvor han bad Gud om at "sende det jødiske folk en mørk dag."
Indlægget blev slettet dagen efter, hvor Atal også undskyldte på de sociale medier, men alligevel blev det til en suspendering af Nice, ligesom det franske fodboldforbund gav ham en karantæne på syv kampe.
Nu nærmer transfervinduet sig, og her har Nice i sinde at få ham solgt. Det skriver lokalmediet Nice-Matin.
Atals kontrakt med Nice udløber ved afslutningen af denne sæson, og derfor er det også oplagt for parterne at skilles nu. Dog er meldingen, at ingen klubber endnu har vist interesse for landsholdsbacken.
Foruden karantænen, så er han også under efterforskning fra anklagemyndigheden i Nice, og han blev tidligere på måneden tilbageholdt under anklager om at fremkalde had baseret på religion – men han blev løsladt efter én nat, da der blev betalt en kaution på 600.000 kroner.
Derudover er han i den situation, at han ikke må forlade Frankrig for ikke-fodboldrelaterede årsager, og der venter en høring for ham 18. december.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
10. gang i træk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT