Den algierske landsholdsspiller Youcef Atal har ikke spillet for Nice siden 1. oktober, og der er nok ikke udsigt til, at han kommer til at gøre det igen. Siden dengang har han været suspenderet for at have delt et antisemitisk opslag på en af sine konti på de sociale medier.
Det kom efter Hamas terrorangreb på Israel 7. oktober, hvor den palæstinensiske prædikant Mahmoud al-Hasanat efterfølgende havde lavet et opslag sine sociale medier, hvor han bad Gud om at "sende det jødiske folk en mørk dag."
Indlægget blev slettet dagen efter, hvor Atal også undskyldte på de sociale medier, men alligevel blev det til en suspendering af Nice, ligesom det franske fodboldforbund gav ham en karantæne på syv kampe.
Nu nærmer transfervinduet sig, og her har Nice i sinde at få ham solgt. Det skriver lokalmediet Nice-Matin.
Atals kontrakt med Nice udløber ved afslutningen af denne sæson, og derfor er det også oplagt for parterne at skilles nu. Dog er meldingen, at ingen klubber endnu har vist interesse for landsholdsbacken.
Foruden karantænen, så er han også under efterforskning fra anklagemyndigheden i Nice, og han blev tidligere på måneden tilbageholdt under anklager om at fremkalde had baseret på religion – men han blev løsladt efter én nat, da der blev betalt en kaution på 600.000 kroner.
Derudover er han i den situation, at han ikke må forlade Frankrig for ikke-fodboldrelaterede årsager, og der venter en høring for ham 18. december.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT