– Der er ingen logik i hans beslutninger

Inter bør i næste sæson undgå det samme ‘kaos’, som Mauricio Pochettino har skabt i Paris Saint-Germain. Sådan lyder det fra den tidligere italienske landsholdsmålmand Gianluca Pagliuca.



Ajax-målmanden André Onana var tidligere på ugen til lægetjek i Inter, og dermed er spørgsmålet, om Samir Handanovic’ rolle som førstemålmand for Milano-klubben er ved at være forbi.

Ifølge den tidligere Inter-målmand Gianluca Pagliuca er det dog vigtigt, at Simone Inzaghi ikke kommer til at benytte den samme tilgang, som Mauricio Pochettino har gjort i Paris Saint-Germain. 

– Handanovic er stadig en glimrende målmand. I denne sæson har han ikke indkasseret i over 500 minutter. Han begik nogle fejl i begyndelsen af sæsonen, men han er stadig en glimrende målmand, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca, der er blevet interviewet af af Sky Sport Italia.

– Han [Inter-cheftræner Simone Inzaghi, red.] bør undgå det samme kaos som i PSG. Jeg tror ikke, at Onana bliver starter lige fra begyndelsen. Jeg tror, at han langsomt bliver starter i nogle kampe i Coppa Italia og i Serie A

– PSG har to topmålmand i Donnarumma og Navas, men de ved aldrig, hvem der spiller. Pochettino har ikke håndteret situationen godt. Der er ingen logik i hans beslutninger. Når Donnarumma spiller en god kamp, så sidder han på bænken i den næste. Det hele virker ret tilfældigt. Det havde været mere logisk, hvis han havde valgt én målmand til cupkampene, og én til ligakampene. 

Gianluigi Donnarumma har i denne sæson fået 11 kampe for Paris Saint-Germain, mens Keylor Navas har fået 16 kampe for pariserne. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’