Ajax-målmanden André Onana var tidligere på ugen til lægetjek i Inter, og dermed er spørgsmålet, om Samir Handanovic’ rolle som førstemålmand for Milano-klubben er ved at være forbi.
Ifølge den tidligere Inter-målmand Gianluca Pagliuca er det dog vigtigt, at Simone Inzaghi ikke kommer til at benytte den samme tilgang, som Mauricio Pochettino har gjort i Paris Saint-Germain.
– Handanovic er stadig en glimrende målmand. I denne sæson har han ikke indkasseret i over 500 minutter. Han begik nogle fejl i begyndelsen af sæsonen, men han er stadig en glimrende målmand, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca, der er blevet interviewet af af Sky Sport Italia.
– Han [Inter-cheftræner Simone Inzaghi, red.] bør undgå det samme kaos som i PSG. Jeg tror ikke, at Onana bliver starter lige fra begyndelsen. Jeg tror, at han langsomt bliver starter i nogle kampe i Coppa Italia og i Serie A
– PSG har to topmålmand i Donnarumma og Navas, men de ved aldrig, hvem der spiller. Pochettino har ikke håndteret situationen godt. Der er ingen logik i hans beslutninger. Når Donnarumma spiller en god kamp, så sidder han på bænken i den næste. Det hele virker ret tilfældigt. Det havde været mere logisk, hvis han havde valgt én målmand til cupkampene, og én til ligakampene.
Gianluigi Donnarumma har i denne sæson fået 11 kampe for Paris Saint-Germain, mens Keylor Navas har fået 16 kampe for pariserne.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Marokko – Haiti
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer
MEDIE
Chokskifte på vej?
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
HELT VILDT
