Ajax-målmanden André Onana var tidligere på ugen til lægetjek i Inter, og dermed er spørgsmålet, om Samir Handanovic’ rolle som førstemålmand for Milano-klubben er ved at være forbi.
Ifølge den tidligere Inter-målmand Gianluca Pagliuca er det dog vigtigt, at Simone Inzaghi ikke kommer til at benytte den samme tilgang, som Mauricio Pochettino har gjort i Paris Saint-Germain.
– Handanovic er stadig en glimrende målmand. I denne sæson har han ikke indkasseret i over 500 minutter. Han begik nogle fejl i begyndelsen af sæsonen, men han er stadig en glimrende målmand, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca, der er blevet interviewet af af Sky Sport Italia.
– Han [Inter-cheftræner Simone Inzaghi, red.] bør undgå det samme kaos som i PSG. Jeg tror ikke, at Onana bliver starter lige fra begyndelsen. Jeg tror, at han langsomt bliver starter i nogle kampe i Coppa Italia og i Serie A
– PSG har to topmålmand i Donnarumma og Navas, men de ved aldrig, hvem der spiller. Pochettino har ikke håndteret situationen godt. Der er ingen logik i hans beslutninger. Når Donnarumma spiller en god kamp, så sidder han på bænken i den næste. Det hele virker ret tilfældigt. Det havde været mere logisk, hvis han havde valgt én målmand til cupkampene, og én til ligakampene.
Gianluigi Donnarumma har i denne sæson fået 11 kampe for Paris Saint-Germain, mens Keylor Navas har fået 16 kampe for pariserne.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
TRANSFER
Uventet skifte?
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
