– Der er ingen logik i hans beslutninger

Inter bør i næste sæson undgå det samme ‘kaos’, som Mauricio Pochettino har skabt i Paris Saint-Germain. Sådan lyder det fra den tidligere italienske landsholdsmålmand Gianluca Pagliuca.



Ajax-målmanden André Onana var tidligere på ugen til lægetjek i Inter, og dermed er spørgsmålet, om Samir Handanovic’ rolle som førstemålmand for Milano-klubben er ved at være forbi.

Ifølge den tidligere Inter-målmand Gianluca Pagliuca er det dog vigtigt, at Simone Inzaghi ikke kommer til at benytte den samme tilgang, som Mauricio Pochettino har gjort i Paris Saint-Germain. 

– Handanovic er stadig en glimrende målmand. I denne sæson har han ikke indkasseret i over 500 minutter. Han begik nogle fejl i begyndelsen af sæsonen, men han er stadig en glimrende målmand, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca, der er blevet interviewet af af Sky Sport Italia.

– Han [Inter-cheftræner Simone Inzaghi, red.] bør undgå det samme kaos som i PSG. Jeg tror ikke, at Onana bliver starter lige fra begyndelsen. Jeg tror, at han langsomt bliver starter i nogle kampe i Coppa Italia og i Serie A

– PSG har to topmålmand i Donnarumma og Navas, men de ved aldrig, hvem der spiller. Pochettino har ikke håndteret situationen godt. Der er ingen logik i hans beslutninger. Når Donnarumma spiller en god kamp, så sidder han på bænken i den næste. Det hele virker ret tilfældigt. Det havde været mere logisk, hvis han havde valgt én målmand til cupkampene, og én til ligakampene. 

Gianluigi Donnarumma har i denne sæson fået 11 kampe for Paris Saint-Germain, mens Keylor Navas har fået 16 kampe for pariserne. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Thomas Frank scorer sommerjob