Den algeriske landsholdsspiller Youcef Atal kom et et meget uheldigt søgelys efter Hamas' terrorangreb mod Israel 7. oktober, da han efterfølgende havde delt en video og teksten 'en sort dag for jøderne'.
Det kostede ham dengang både en betinget fængelsdom for "opfordring til had på grund af religion" på otte måneders fængsel samt en bøde på 45.000 euro, som svarer til 335.000 kroner. Derudover blev han smidt ud af sin daværende klub Nice i februar.
Atal lykkedes derefter at få sig en kort kontrakt med den tyrkiske klub Adana Demirspor, som udløb i mandags. Det lader dog til, at han nu er tæt på at kunne skifte til den franske traditionsklub Marseille. Det skriver det franske medie RMC Sport.
Her bliver der påpeget, at der stadig er nogle detaljer, som mangler at blive afklaret, men at forhandlingerne går i den rigtige retning.
Dermed vil der mindre end et halvt år efter være mulighed for den dybt kontroversielle spiller at få sig en ny kontrakt i en Ligue 1-klub.
Det forklares desuden, at Marseille gerne vil have erfaring ind på højrebacken, hvor Jonathan Clauss spiller, men han kan efter EM muligvis være på vej videre til en ny klub, og på den måde har den sydfranske klub dækket sig ind på dén plads.
Atal nåede at spille næsten seks år for Nice, hvor det blev til 115 kampe med 12 mål og otte assister til følge. Derudover er det blevet til 42 landskampe med Algeriet, som han vandt Africa Cup of Nations med i 2019.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
City holder liv i mesterskabsdrømmen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder