Den algeriske landsholdsspiller Youcef Atal kom et et meget uheldigt søgelys efter Hamas' terrorangreb mod Israel 7. oktober, da han efterfølgende havde delt en video og teksten 'en sort dag for jøderne'.
Det kostede ham dengang både en betinget fængelsdom for "opfordring til had på grund af religion" på otte måneders fængsel samt en bøde på 45.000 euro, som svarer til 335.000 kroner. Derudover blev han smidt ud af sin daværende klub Nice i februar.
Atal lykkedes derefter at få sig en kort kontrakt med den tyrkiske klub Adana Demirspor, som udløb i mandags. Det lader dog til, at han nu er tæt på at kunne skifte til den franske traditionsklub Marseille. Det skriver det franske medie RMC Sport.
Her bliver der påpeget, at der stadig er nogle detaljer, som mangler at blive afklaret, men at forhandlingerne går i den rigtige retning.
Dermed vil der mindre end et halvt år efter være mulighed for den dybt kontroversielle spiller at få sig en ny kontrakt i en Ligue 1-klub.
Det forklares desuden, at Marseille gerne vil have erfaring ind på højrebacken, hvor Jonathan Clauss spiller, men han kan efter EM muligvis være på vej videre til en ny klub, og på den måde har den sydfranske klub dækket sig ind på dén plads.
Atal nåede at spille næsten seks år for Nice, hvor det blev til 115 kampe med 12 mål og otte assister til følge. Derudover er det blevet til 42 landskampe med Algeriet, som han vandt Africa Cup of Nations med i 2019.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER