Den algeriske landsholdsspiller Youcef Atal kom et et meget uheldigt søgelys efter Hamas' terrorangreb mod Israel 7. oktober, da han efterfølgende havde delt en video og teksten 'en sort dag for jøderne'.
Det kostede ham dengang både en betinget fængelsdom for "opfordring til had på grund af religion" på otte måneders fængsel samt en bøde på 45.000 euro, som svarer til 335.000 kroner. Derudover blev han smidt ud af sin daværende klub Nice i februar.
Atal lykkedes derefter at få sig en kort kontrakt med den tyrkiske klub Adana Demirspor, som udløb i mandags. Det lader dog til, at han nu er tæt på at kunne skifte til den franske traditionsklub Marseille. Det skriver det franske medie RMC Sport.
Her bliver der påpeget, at der stadig er nogle detaljer, som mangler at blive afklaret, men at forhandlingerne går i den rigtige retning.
Dermed vil der mindre end et halvt år efter være mulighed for den dybt kontroversielle spiller at få sig en ny kontrakt i en Ligue 1-klub.
Det forklares desuden, at Marseille gerne vil have erfaring ind på højrebacken, hvor Jonathan Clauss spiller, men han kan efter EM muligvis være på vej videre til en ny klub, og på den måde har den sydfranske klub dækket sig ind på dén plads.
Atal nåede at spille næsten seks år for Nice, hvor det blev til 115 kampe med 12 mål og otte assister til følge. Derudover er det blevet til 42 landskampe med Algeriet, som han vandt Africa Cup of Nations med i 2019.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER