Den algeriske landsholdsspiller Youcef Atal kom et et meget uheldigt søgelys efter Hamas' terrorangreb mod Israel 7. oktober, da han efterfølgende havde delt en video og teksten 'en sort dag for jøderne'.
Det kostede ham dengang både en betinget fængelsdom for "opfordring til had på grund af religion" på otte måneders fængsel samt en bøde på 45.000 euro, som svarer til 335.000 kroner. Derudover blev han smidt ud af sin daværende klub Nice i februar.
Atal lykkedes derefter at få sig en kort kontrakt med den tyrkiske klub Adana Demirspor, som udløb i mandags. Det lader dog til, at han nu er tæt på at kunne skifte til den franske traditionsklub Marseille. Det skriver det franske medie RMC Sport.
Her bliver der påpeget, at der stadig er nogle detaljer, som mangler at blive afklaret, men at forhandlingerne går i den rigtige retning.
Dermed vil der mindre end et halvt år efter være mulighed for den dybt kontroversielle spiller at få sig en ny kontrakt i en Ligue 1-klub.
Det forklares desuden, at Marseille gerne vil have erfaring ind på højrebacken, hvor Jonathan Clauss spiller, men han kan efter EM muligvis være på vej videre til en ny klub, og på den måde har den sydfranske klub dækket sig ind på dén plads.
Atal nåede at spille næsten seks år for Nice, hvor det blev til 115 kampe med 12 mål og otte assister til følge. Derudover er det blevet til 42 landskampe med Algeriet, som han vandt Africa Cup of Nations med i 2019.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper