Efter en stor EM-slutrunde har den indeværende sæson været en blandet fornøjelse for Kasper Dolberg, der i efteråret fik konstateret diabetes og på det seneste har været udsat for intern kritik i Nice.
På lørdag er der dog gode muligheder for en succesoplevelse for den danske landsholdsangriber, når Nice møder Nantes i den franske pokalsemifinale. Og Dolberg, der scorede i semifinalen mod Versailles, ser da også meget frem til muligheden for at løfte et trofæ.
– Vi spiller hvert eneste år for at kunne få denne afslutning på sæsonen. Vi står i en god situation, det er et glimrende scenarie, vi står overfor. Der er entusiasme, og vi ved, at hver eneste kamp tæller, lyder det, ifølge avisen Nice-Matin, fra Kasper Dolberg.
Den 24-årige Dolberg fornemmer i øjeblikket en særlig spænding i Nice, forud for lørdagens pokalfinale.
– Ja, folk taler med mig om det rundt omkring i byen. Der er rødt og sort alle steder. Det er smukt at se. Vi føler, at det er noget meget specielt.
I interviewet med Nice-Matin er Kasper Dolberg også blevet spurgt til det danske landshold, der ser ud til at være blevet et stærkere kollektiv efter Christian Eriksens kollaps.
– Det tror jeg, ja [at sammenholdet er blevet bedre, red.]. Mentaliteten er rigtig god. Vi ønsker at kæmpe for hinanden og for Danmark. Vi har meget stor kvalitet på trænerposten og i spillertruppen, og hele landet står bag os. Det er en glimrende opskrift. Vi står mere sammen end nogensinde, vi er på en mission. Det er en følelse, der har vokset i de senere år. Og sejre vil kun styrke den, lyder det således fra Dolberg.
I interviewet understreger Kasper Dolberg samtidig, at han glæder sig til kampene mod Frankrig senere på året. Danmark skal møde Frankrig både i Nations League og til VM.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
LIVE
Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE