Dolberg glæder sig: Det er noget meget specielt

Kasper Dolberg ser frem til på lørdag, hvor Nice møder Nantes i den franske pokalfinale.



Efter en stor EM-slutrunde har den indeværende sæson været en blandet fornøjelse for Kasper Dolberg, der i efteråret fik konstateret diabetes og på det seneste har været udsat for intern kritik i Nice. 

På lørdag er der dog gode muligheder for en succesoplevelse for den danske landsholdsangriber, når Nice møder Nantes i den franske pokalsemifinale. Og Dolberg, der scorede i semifinalen mod Versailles, ser da også meget frem til muligheden for at løfte et trofæ. 

– Vi spiller hvert eneste år for at kunne få denne afslutning på sæsonen. Vi står i en god situation, det er et glimrende scenarie, vi står overfor. Der er entusiasme, og vi ved, at hver eneste kamp tæller, lyder det, ifølge avisen Nice-Matin, fra Kasper Dolberg.

Den 24-årige Dolberg fornemmer i øjeblikket en særlig spænding i Nice, forud for lørdagens pokalfinale. 

– Ja, folk taler med mig om det rundt omkring i byen. Der er rødt og sort alle steder. Det er smukt at se. Vi føler, at det er noget meget specielt. 

I interviewet med Nice-Matin er Kasper Dolberg også blevet spurgt til det danske landshold, der ser ud til at være blevet et stærkere kollektiv efter Christian Eriksens kollaps. 

– Det tror jeg, ja [at sammenholdet er blevet bedre, red.]. Mentaliteten er rigtig god. Vi ønsker at kæmpe for hinanden og for Danmark. Vi har meget stor kvalitet på trænerposten og i spillertruppen, og hele landet står bag os. Det er en glimrende opskrift. Vi står mere sammen end nogensinde, vi er på en mission. Det er en følelse, der har vokset i de senere år. Og sejre vil kun styrke den, lyder det således fra Dolberg.

I interviewet understreger Kasper Dolberg samtidig, at han glæder sig til kampene mod Frankrig senere på året. Danmark skal møde Frankrig både i Nations League og til VM.  





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for