Dolberg glæder sig: Det er noget meget specielt

Kasper Dolberg ser frem til på lørdag, hvor Nice møder Nantes i den franske pokalfinale.



Efter en stor EM-slutrunde har den indeværende sæson været en blandet fornøjelse for Kasper Dolberg, der i efteråret fik konstateret diabetes og på det seneste har været udsat for intern kritik i Nice. 

På lørdag er der dog gode muligheder for en succesoplevelse for den danske landsholdsangriber, når Nice møder Nantes i den franske pokalsemifinale. Og Dolberg, der scorede i semifinalen mod Versailles, ser da også meget frem til muligheden for at løfte et trofæ. 

– Vi spiller hvert eneste år for at kunne få denne afslutning på sæsonen. Vi står i en god situation, det er et glimrende scenarie, vi står overfor. Der er entusiasme, og vi ved, at hver eneste kamp tæller, lyder det, ifølge avisen Nice-Matin, fra Kasper Dolberg.

Den 24-årige Dolberg fornemmer i øjeblikket en særlig spænding i Nice, forud for lørdagens pokalfinale. 

– Ja, folk taler med mig om det rundt omkring i byen. Der er rødt og sort alle steder. Det er smukt at se. Vi føler, at det er noget meget specielt. 

I interviewet med Nice-Matin er Kasper Dolberg også blevet spurgt til det danske landshold, der ser ud til at være blevet et stærkere kollektiv efter Christian Eriksens kollaps. 

– Det tror jeg, ja [at sammenholdet er blevet bedre, red.]. Mentaliteten er rigtig god. Vi ønsker at kæmpe for hinanden og for Danmark. Vi har meget stor kvalitet på trænerposten og i spillertruppen, og hele landet står bag os. Det er en glimrende opskrift. Vi står mere sammen end nogensinde, vi er på en mission. Det er en følelse, der har vokset i de senere år. Og sejre vil kun styrke den, lyder det således fra Dolberg.

I interviewet understreger Kasper Dolberg samtidig, at han glæder sig til kampene mod Frankrig senere på året. Danmark skal møde Frankrig både i Nations League og til VM.  





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte