Dolberg glæder sig: Det er noget meget specielt

Kasper Dolberg ser frem til på lørdag, hvor Nice møder Nantes i den franske pokalfinale.



Efter en stor EM-slutrunde har den indeværende sæson været en blandet fornøjelse for Kasper Dolberg, der i efteråret fik konstateret diabetes og på det seneste har været udsat for intern kritik i Nice. 

På lørdag er der dog gode muligheder for en succesoplevelse for den danske landsholdsangriber, når Nice møder Nantes i den franske pokalsemifinale. Og Dolberg, der scorede i semifinalen mod Versailles, ser da også meget frem til muligheden for at løfte et trofæ. 

– Vi spiller hvert eneste år for at kunne få denne afslutning på sæsonen. Vi står i en god situation, det er et glimrende scenarie, vi står overfor. Der er entusiasme, og vi ved, at hver eneste kamp tæller, lyder det, ifølge avisen Nice-Matin, fra Kasper Dolberg.

Den 24-årige Dolberg fornemmer i øjeblikket en særlig spænding i Nice, forud for lørdagens pokalfinale. 

– Ja, folk taler med mig om det rundt omkring i byen. Der er rødt og sort alle steder. Det er smukt at se. Vi føler, at det er noget meget specielt. 

I interviewet med Nice-Matin er Kasper Dolberg også blevet spurgt til det danske landshold, der ser ud til at være blevet et stærkere kollektiv efter Christian Eriksens kollaps. 

– Det tror jeg, ja [at sammenholdet er blevet bedre, red.]. Mentaliteten er rigtig god. Vi ønsker at kæmpe for hinanden og for Danmark. Vi har meget stor kvalitet på trænerposten og i spillertruppen, og hele landet står bag os. Det er en glimrende opskrift. Vi står mere sammen end nogensinde, vi er på en mission. Det er en følelse, der har vokset i de senere år. Og sejre vil kun styrke den, lyder det således fra Dolberg.

I interviewet understreger Kasper Dolberg samtidig, at han glæder sig til kampene mod Frankrig senere på året. Danmark skal møde Frankrig både i Nations League og til VM.  





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

City med vildt rekordbud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson